Na rozdíl od MČR družstev starších žáků se jedná o postupovou soutěž, kam se musí každý tým probojovat z KP družstev mladších žáků. V mistrovství tak startuje 14 krajských přeborníků a dále dalších 13 týmů z krajů, kterým zajistily postup výsledky týmů z jejich kraje v předchozím roce.
Systém je určen tak, že každý tým, který se umístí do 13.místa vybojuje právo postupu pro další tým z kraje v následujícím ročníku. Jestliže se v jednom roce umístí z jednoho kraje v první třináctce dva týmy, tak v příštím roce postupují na MČR družstev mladších žáků kromě krajského přeborníka ještě další dva týmy. Bojuje se tedy nejen o medaile, ale i o umístění do 13.místa. O to je mistrovství atraktivnější. Poslední místo obsazuje na „divokou kartu“ tým, který určí pořadatel.
Další atraktivitu turnaji přidává to, že se první dvě kola hrají již v pátek, další čtyři v sobotu a poslední dvě v neděli. Výpravy si tak mohou užít páteční večer a sobotní odpoledne k dalšímu programu, což dává mistrovství společenský rozměr, který např. MČR družstev starších žáků postrádá. Tento rok se Mistrovství ČR mladších žáků konalo v Třešti, což byla výborná volba. Hrací sál byl dostatečně prostorný, bylo tam dobré osvětlení a byl i dobře větratelný. Také stravování bylo na dobré úrovni, fronty sice byly (těm se nedá vyhnout), ale rychle ubíhaly. Výborná byla sportoviště hned vedle místa ubytování. Vybavení na pokojích bylo z éry socialismu, ale každý pokoj měl své sociální zařízení a sprchu, takže vše v pořádku. Ubytování bylo v prostorách jídelny i hracího sálu a to je také plus.
My jsme vyrazili oproti původnímu předpokladu ve třech autech, protože Beátka jela na turnaj se zlomenou rukou a proto ji doprovázel její tatínek. Cesta v pátek má svá rizika a tak jsme jednou docela dlouho stáli na semaforech, kde se opravovala silnice a pak jsme museli absolvovat jednu objížďku. Do Třeště jsme dorazili půl hodiny před ukončením prezence a bez problémů se ubytovali.
Už náš postup na toto mistrovství bylo překvapení, které jsme nečekali, protože jsme v krajském přeboru nemohli postavit nejsilnější sestavu. Na Mistrovství ČR jsme již jeli v momentálně nejsilnější sestavě, přesto jsme byli až 25. nasazeným týmem z 28 startujících. Již to je dokladem kvality a náročnosti turnaje. Našim cílem proto bylo pokusit se vybojovat lepší umístění, než bylo naše nasazení. V tak těžké konkurenci zkusit vybojovat kýžené 13.místo bylo mimo realitu. Náš tým tvořili 1.Smola David, 2.Havelková Beáta (povinná dívka), 3.Smola Jan, 4.Bajgar Matěj, 5.Bruce Jakub William a 6.Gregor Alexandr (povinný mladý hráč – ročník 2010 a mladší). Ostatní členové družstva museli být ročníky 2007 a mladší.
1.kolo
Zde jsme narazili na 11. nasazený tým BŠŠ Frýdek Místek B, druhý tým jednoho z největších favoritů. Zápas začal poněkud netradičně jen na čtyřech šachovnicích. Tým BŠŠ měl autonehodu (auto bylo zničeno, nikomu se naštěstí nic nestalo) a tak pro děti, které havarovaly, jelo další auto. Bylo dojednáno, že přítomní začnou hrát a zbylé šachovnice pustí hodiny až po 20 minutách. To se také stalo, do pěti minut po spuštění hodin se hrálo na všech šachovnicích. Saša hrál první partii hodně zbrkle, a proto rychle prohrál. Beáta po zahájení vyrovnala hru, její soupeř přehlédl taktiku a ztratil dámu. Pak na další průběh partie rezignoval a rychle prohrál. Matěj ztratil ve střední hře figuru a soupeř dokázal tuto výhodu uplatnit. Jakub hodně chyboval a prohrál. Honza hrál vyrovnanou partii, která přešla do koncovky nestejnobarevných střelců, kde měl nakonec Honza volného pěšce více a jeho soupeř měl navíc své pěšce na políčkách špatné barvy. Honzík mohl hrát směle na výhru, ale bohužel prohrál na čas.
Výborně se držel i David na 1.šachovnici. Hrál pěkně agresivně, ovládal střed a zatlačil soupeře do pasivity. Z tohoto tlaku vytěžil celou věž více. V koncovce, kde byl jediný volný sloupec na šachovnici mohl vniknout věží a dámou do postavení soupeře, pod hrozbou matu vyměnit dámy a lehce vyhrát koncovku s věží proti králi. Honza zvolil bohužel špatný plán, nezdvojil dámu s věží a nešťastně nastavil věž po jednom rychlém ad-hoc tahu. Jeho soupeř měl časovou tíseň. Měl méně než 1 minutu a asi proto David zbytečně chvátal. Jeho soupeř pak vnikl dámou do jeho tábora, vyšachoval několik jeho pěšců a vyhrál. Konečný výsledek byl vzhledem k průběhu zápasu docela krutý BŠŠ Frýdek Místek B – QCC České Budějovice 5:1.
2.kolo
V tomto kole nás čekal 20. nasazený tým ze Zlína. Saša opět pospíchal, ale přece jen ubral na rychlosti a odměnou mu byl první získaný bod. Jakub nestačil na svého soupeře ani tentokrát. Matěj hrál odvážně, měl iniciativu a získal lepší pozici. V klíčové fázi partie učinil zásadní chybné rozhodnutí. Místo toho, aby si vzal figuru zdarma, přistoupil k výměnám figur včetně dámy. Tím vznikla koncovka dvou střelců (soupeř) proti dvěma jezdcům (Matěj) za přítomnosti věží. Tato koncovka byla výrazně příjemnější pro Matějova soupeře a ten ji zkušeně dotáhl do vítězného konce. Honza hrál opět dobrou partii. Získal kvalitu více (věž oproti jezdci), ale nepostupoval správně. Místo toho, aby postupoval dopředu svým volným c-pěšcem za podpory svých věží a zatlačil tak soupeřovy figury do pasivnějšího postavení, pustil soupeřovu věž na druhou řadu a ten ho pak donutil k opakování tahů díky hrozbě braní pěšce na „g2“ při nevýhodném postavení krále na „h1“. Proto remis.
Beáta zpočátku partie nestála nic moc, pak svého soupeře postupně přehrávala. Avšak nevýhodně vyměnila věže tak, že soupeř získal volného krajního pěšce. Tato koncovka byla zjevně prohraná. Beátky soupeř ji hrál ale špatně, dovolil Beátě obětovat figuru za jeho posledního pěšce a tak mu figura více nebyla nic platná a i Beáta remízovala. Davidovi se nevyvedlo moc zahájení, měl na c-sloupci izolovaného trojpěšce a místo toho, aby zvolil aktivní plán s útokem na soupeřova krále, začal bránit svého trojpěšce. Jeho figury pak neměly potřebnou souhru a soupeř využil slabosti Davidovy poslední řady k taktickému obratu, který stál Davida věž, a bylo po partii. Ani v druhém kole jsme nebyli úspěšní QCC České Budějovice – ŠK Zlín-Malenovice 2:4.
3.kolo
Nastoupili jsme proti 22.nasazenému týmu, takže tam již byla určitá šance na dobrý výsledek. Jako první vyhrál David, který lépe zvládl zápletky na dámském křídle, kde měli oba soupeři své krále. Partii ukončil smrtící šach na 1.řadě. Zadařilo se i Jakubovi, který získal celou věž a partii vyhrál. Naopak prohrál Saša, který hrál již pomaleji, ale stejně neudržel pozornost a přišel o materiál. Nabídku remízy přijal Matěj. Pozice byla vyrovnaná, oba soupeři měli stejně pěšců, Matějův soupeř dámu, věž a střelce a Matěj dámu, věž a jezdce. I Honza hrál partii, kde měli oba soupeři své krále na dámském křídle. Na mistrovství nesměl kapitán poradit hráči zda má, či nemá přijmout remízu. Jediné co mohl, bylo říci hráči aktuální stav zápasu. Při jedné z výměn přehlédl Honza to, že mu soupeř dobírá figuru se šachem a proto si nebude moci dobrat jeho věž, a dostal se do prohraného postavení. Jeho soupeř měl ale problémy s uplatněním své výhody a přemýšlel tak vehementně, až prohrál na čas. Hezky aktivně hrála i Beáta. V jednu chvíli mohla získat figuru, ale vydala se jinou cestou. Lepší souhrou figur získala později kvalitu (věž proti jezdci) a tuto výhodu dokázala realizovat. Zrodilo se naše první vítězství ŠK Frýdlant – QCC České Budějovice 1½:4½.
4.kolo
V tomto kole nás čekal 18.nasazený tým z Brna. Vyrovnanou partii hrál Saša. Partie dospěla do čtyřvěžové koncovky. V té Saša přehlédl braní mimochodem, po kterém získal jeho soupeř volného pěšce. Toho pak Saša blokoval věží místo svým králem, proto pak hrál vlastně s věží méně a soupeř toho zkušeně využil. Sašovi nelze nic vytknout, to jsou zkušenosti, ke kterým se musí teprve dopracovat. Honzíkovi se nevydařilo zahájení. Jeho soupeřka si udělala malou rošádu a Honzík místo toho, aby si zajistil prostorovou převahu na královském křídle postupem f4-f5 sáhl po výměně centrálních pěšců f4xe5. To mělo za následek, že po vynucených výměnách figur na poli „c3“ a vidličce na dámu na „f3“ a střelce na „c4“ po dobrání Jxe5 s následnou výměnou figur i na poli „c4“ měl Honza špatnou pěšcovou strukturu. Měl izolovaného a-pěšce a izolovaného c-trojpěšce. Obranou těchto pěšců se dostal do pasivního postavení, přišel o kvalitu (věž proti střelci) a soupeřka věděla, jak tuto výhodu uplatnit k výhře.
Dobře partii rozehrál Matěj, ve střední hře získal figuru, ale v dalším průběhu hry chyboval a ještě prohrál. Prohrála i Beáta, která přecenila své útočné možnosti, když obětovala věž a její útok nebyl úspěšný. Nejdéle bojoval jako správný lídr David. V koncovce měl o jezdce méně. Jeho soupeř měl jezdce a tři pěšce (d-pěšce, g-pěšce a h-pěšce), David šest pěšců (a-pěšce, b-pěšce, d-pěšce, f-pěšce, g-pěšce a h-pěšce). Spojené pěšce na dámském křídle měl na 4. a 5.řadě a blokoval je soupeřův král. David udělal jednu zásadní chybu, když místo pěšcem kandidátem (f-pěšcem) táhl g-pěšcem a jeho soupeř reagoval správně tahem g7-g5 a tím mu znemožnil vytvořit si volného pěšce a pomýšlet tak na výhru. Vznikla tak patová pozice, kde oba zkoušeli, zda soupeř neudělá chybu. Bohužel ji udělal David, když si po zbrklém tahu nechal bezdůvodně vzít svého d-pěšce. Tím se otevřela cesta pro soupeřova d-pěšce a David partii ještě prohrál. Dosti krutá prohra QCC České Budějovice – Lokomotiva Brno 0:6.
5.kolo
Přes další porážku dostáváme za soupeře silnější, 14.nasazený tým, známé středisko mládeže z Rychnova. Na své soupeře nestačí Saša ani Jakub, proto rychle prohráváme 0:2. Beátka hraje ostrou partii, její soupeř se při snaze zasadit útočný úder dopustil přehmatu a Beátka mu vyšachovala obě věže. Pak zkušeně místo dobrání jezdce šla nekompromisně obsazením c-sloupce na mat a bylo hotovo. Dobře to vypadalo u Honzy, který vyměnil dvě věže za dámu a měl dámu a oba střelce proti dvěma věžím a střelci. Místo toho, aby začal hrát aktivně a útočil na postavení soupeřova krále a vynutil oslabení jeho pěšcové struktury, se stáhl do obrany. To ho stálo při výměnách střelce, takže vznikla koncovka dámy proti dvěma věžím. Zde nepostupoval dopředu svým volným c-pěšcem, ale neprozřetelně si odkryl svého krále postupem pěšců před ním, a to ho stálo partii. David se v partii dostal do obtížné pozice, ale dokázal se z ní dostat přechodem do remízové věžové koncovky (věž a pěšec proti věži). Zde se dopustil první závažné chyby, když neodřízl soupeřova krále od jeho pěšce, když měl k tomu příležitost. I tak to byla remíza, když David obsadil svým králem pole proměny soupeřova pěšce. Pak ale bohužel neuplatnil elementární Philidorovu obranu 6.řady a koncovku ještě prohrál. Utrpěli jsme tak další porážku QCC České Budějovice – Panda Rychnov 1:5. Ocitli jsme se tak na 26.místě, což nám radost nedělalo.
6.kolo
Za soupeře jsme měli 26.nasazený tým, takže poprvé jsme byli v zápase papírovými favority. Zápas ale nezačal příliš povzbudivě. Saša i Jakub přišli hned na začátku partií o dámy a oba dokonce stejným motivem – odtažným šachem jezdcem. Neudělali si včas rošádu a doplatili na to. První 4 šachovnice se držely, takže nebylo vše ztraceno. První výhru zaznamenala Beáta, její soupeř chyboval a Beáta partii rázně ukončila. Druhý bod připsal Matěj, který svého soupeře také přehrál. Sašova soupeřka si také neudělala rošádu a tak se Sašovi podařilo svázat její dámu s králem a tím ji o dámu připravit. V konečném důsledku prohrával Saša už „jen“ o kvalitu. Jeho soupeřka hrála i nadále nemastně – neslaně a tak Saša rozběhl své dva volné pěšce a postavil si dámu. Partii před matem pak jeho soupeřka vzdala. Hlavu pomalu zvedal Jakub, který nakonec poměr materiálu zvrátil ve svůj prospěch. V situaci, kdy měl o kvalitu více (věž proti jezdci) a mohl uvěznit soupeřova krále na poslední řadě, přijal nabídku remízy, aby to ještě nezkazil. Koncovku měl vyhranou, ale je opravdu otázkou, zda by jí při svých malých zkušenostech dokázal vyhrát.
Výborně hrál David, který svého soupeře přehrál a v závěru partie vznikla koncovka střelec + 2 pěšci proti pěšci, která byla pro jeho soupeře zcela beznadějná. Ten to dlouho nemohl strávit a tak čekal kolem 10 minut, než se odhodlal položit svého krále. Poslední dohrával Honza. Ten hrál také moc hezky agresivně a svého soupeře doslova převálcoval. Získal figuru více (střelce) a postoupil svým pěšcem až na druhou řadu. Jeho soupeř byl pod matem, proto si musel hlídat poslední řadu. Jedinou šancí na záchranu měl ve věčném šachu dámou po bílých polích. O to se také pokusil. Zde se dopustil Honza poněkolikáté stejné chyby. Při šachu z pole „c2“ místo představení d-pěšce a tím zlikvidování poslední možnosti soupeře šachovat, představil g-pěšce a tím opět odkryl svého krále. Jeho soupeř mu pak vyšachoval nebezpečného pěšce na druhé řadě a ještě dalšího pěšce na a-sloupci. Pak vyměnil dámy a vznikla koncovka s falešným střelcem, kterou nemohl Honza vyhrát, a partie skončila remízou. Kýžené vítězství se tedy nakonec dostavilo Karlovarský šachklub Tietz – QCC České Budějovice 1:5.
7.kolo
Po výhře nás čekal 15.nasazený tým z Prahy. Zahájení hodně zkazil Matěj. Ten se útoku na pole „f7“ místo malé rošády bránil tahem Vf8 a tak kromě problémů s obranou pole „f7“ nemohl díky vazbě na střelce na „e7“ zapojit do obrany svojí dámu. Bod „f7“ padl a soupeř mu vyhnal jeho krále až na pole „a6“, kde byl pod matem. Jeho soupeř pod vidinou matu obětoval figuru, mat se ale nekonal. Postavení Matěje bylo ale hodně svízelné a tak jeho soupeř stav materiálu překlopil ve svůj prospěch, nakonec měl o kvalitu více. Vznikla koncovka věž + krajní pěšec (soupeř) proti střelci + 2 zdvojeným krajním pěšcům. Pěšci byli na stejném sloupci. Matěj hrál koncovku velice pozorně a udržel remízu. Vydřená půlka. Velice dobře zahrál i David, který dokázal vyhrát, než jsem stihl jeho pozici prozkoumat. Dobře hrál i Saša, který zahnal soupeřova krále na okraj šachovnice až na čtvrtou řadu a tam mu dal mat. Velice důležitý bod.
Jakub hrál hodně nepozorně, mohl vzít svému soupeři dámu, ale přehlédl to. Naopak sám nastavuje jezdce a musí partii vzdát. Při zápletkách ve střední hře ztrácí Honza figuru a soupeř srovnává stav zápasu. O všem se rozhoduje v poslední partii. Beáta od počátku nestála vůbec dobře. Její soupeř jí nedovolil udělat rošádu. Obětoval sice kvůli tomu kvalitu, ale Beátčiny figury se tísnily na 8.řadě u svého krále bez jakékoli souhry. Vypadalo to, že se jí pozice každou chvíli rozsype. Beáta se snažila klást odpor, ale ve špatné pozici se těžko hledají dobré tahy. Beáta ale bojovala a to se vyplatilo. Její soupeř ve snaze přitvrdit nechal stát druhou kvalitu a tím se Beátce otevřel více prostor pro protiakce. Beáta okamžitě zaútočila, přinutila soupeře vyměnit dámy a tím eliminovala jeho útočný potenciál. Pak prosadila svého volného pěšce do dámy a rozhodla zápas v náš prospěch. Velmi dobrý výkon v těžké pozici a cenná výhra QCC České Budějovice – Kobylisy Praha 3½:2½.
8.kolo
V předposledním kole jsme narazili na 16.nasazený tým. Vypadalo to na těžký zápas a to se také potvrdilo. Saša zpočátku tahal za kratší konec, pak jeho soupeřka chybovala, Saša získal materiál a připsal nám další důležitý bod. Jakub na svého soupeře nestačil, takže bylo srovnáno. Matěj hrál až do určité fáze partie vyrovnaně, pak ho ale zkušenější soupeř přetlačil. Rozhodovalo se na prvních třech šachovnicích, kde se nám herně dařilo. David i Beáta prokazovali svoji pozici lídrů týmu a svým soupeřům pořádně zatápěli a bylo zřejmé, že budou bodovat. A to se také stalo. Rozhodnout o osudu zápasu musel Honza. Ten zabojoval a dotáhl svoji partii a tím i celý zápas do dalšího překvapivého vítězství QCC České Budějovice – CHS Chotěboř 4:2.
9.kolo
Bylo jasné, že poslední kolo bude krušné. My jsme byli po 8.kole s vyrovnanou bilancí 4 výhry a 4 porážky na pro nás výborném 16.místě, jen kousek od vysněného 13.místa. Naše očekávání se potvrdilo a v posledním kole jsme narazili na 9.nasazený tým, současnou extraligovou Plzeň. Probojovali jsme se až na 7.stůl, ale byli jsme realisté a tak hlavním úkolem bylo neprohrát s nulou. Vypadalo to, že se to povede, protože Sašovi se podařilo získat figuru. Pak se špatně orientoval v zápletce a přišel o věž. I tak měl s kvalitou méně minimálně remízovou pozici, ale protože se šachy teprve začíná, doplatil na neznalosti základních principů koncovek, které jeho soupeřka již měla. David proti svému soupeři neměl moc šancí, ten ho přehrál již v zahájení a pak jen pomalu utahoval šroubky. Po partii si pak sedl se svým trenérem a celou partii mu zpaměti přehrál. V celém turnaji uhrál na 1.šachovnici 8½ bodu z 9 partií.
Svým silnějším soupeřů nedokázali vzdorovat ani Jakub, ani Matěj. Tentokrát svojí větší zkušenost neuplatnila ani Beáta, která chybovala, a pak už nebylo cesty zpět. Čest týmu zachraňoval Honza, který se držel. V čtyřvěžové koncovce měl navíc volného izolovaného pěšce podporovaného svými věžemi a také pěšcovou majoritu na dámském křídle. Koncovku hrál dobře, aktivizoval si krále a přesouval ho na místo, kde měl převahu. Soupeř musel hodně přemýšlet, až nakonec prohrál na čas. Porážka nebyla proto tak drtivá ŠK 64 Plzeň – QCC České Budějovice 5:1.
Nakonec jsme se umístili na 18.místě, což je vzhledem k našemu nasazení úspěch. Potěšili mne výkony všech až na Jakuba, který doplácel na své menší herní zkušenosti. David potvrdil pozici lídra a na 1.šachovnici obstál. Beáta jako nejzkušenější byla také největším dodavatelem bodů a největší oporou týmu. Honza to měl na 3.šachovnici těžké, ale potěšil svými výkony i bodovým přídělem. Matěj jako málo zkušený se také neztratil. Jakub měl svým výkonem sekundovat bratrům Smolovým, ale menší herní praxe mu to nedovolila. Saša byl na svém prvním takovémto turnaji a zlepšoval se partii od partie. Pozornému čitateli určitě neuniklo, že jsme celou řadu dobře rozehraných partií nedotáhli do úspěšného konce. To je ale jen o zkušenostech, o počtu odehraných těžkých partií za rok. Zde za některými regiony zaostáváme a právě proto pořádáme turnaje u nás. Bohužel zdaleka ne všichni těchto možností využívají a pak se to odráží na výkonnosti našich svěřenců.
Překvapila mne organizace turnaje. V průběhu kola chodili po hracím sále pomocníci, kteří sbírali výsledky, takže jsem je ke stolku rozhodčích nesl asi jen dvakrát. Před začátkem každého kola pořadatelé umístili na každý stůl jmenovky týmů a zápis o utkání, takže jsme se nemuseli o nic starat, jen se podívat na rozpis a posadit se na svá místa. Nebyly žádné prostoje, vše šlo jak na drátku.
Díky modelu mistrovství byl čas i na nešachové aktivity. V pátek jsme po večeři hráli až do 21 hodin s hochy kopanou. Ještě dneska mne bolí celý člověk a to jsem na rozdíl od hochů provozoval pěší verzi kopané. Neuvěřitelný byl Saša, vypadalo to, že má několikery plíce. Před spánkem jsem hochy podrtil v Halali. V sobotu jsem šel zkusit minigolf. Sekundovala mi Beáta, Matěj a než se vydal na kopanou za ostatními i Saša. Hřiště na minigolf nejsou udržovaná, ale celkem to šlo. Zato hřišť na kopanou je několik, takže tam hrálo kopanou na branky několik skupin bez problémů. Byli tam i tenisové kurty, ale ty kupodivu nikdo nevyužíval. Večer jsme dali repete v Halali, tentokrát se do mne pustila veškerá omladina a poprvé mne porazili. Z celé akce mám díky pořadatelům a především díky našim svěřencům velice dobrý pocit. Všem, včetně rodičů našich svěřenců, moc děkujeme.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |