Od soboty 11.března do soboty 18.března probíhalo na Severní Moravě v Koutech nad Desnou mistrovství ČR mládeže v šachu. Zúčastnili se ho i naši svěřenci a vedli si zdatně, protože patřili ve svých kategoriích k těm nejlepším a některým unikly medaile až na poslední chvíli. Průběh mistrovství je v následujícím článku
Z naší univerzity se mistrovství zúčastnilo celkem šest dětí. Hoši se museli na mistrovství ČR probojovat z mistrovství Čech, dívky to měly jednodušší, jejich turnaje jsou Open. Naši svěřenci si na mistrovství vedli velice dobře. Na mistrovství jsme vzhledem k vzdálenosti vyrazili již v pátek. Cesta proběhla v pořádku, akorát jsme jeli kolem nehody s řádně „zbořeným“ kamionem. Bydleli jsme všichni vedle sebe a tentokrát docela fungovalo i wifi připojení (ve srovnání s předchozími léty). Na mistrovství nás reprezentovali Beátka Havelková (kategorie D10), Danielka Nagyová (kategorie D12), Jakub Šimon Šimůnek (kategorie H10) a Láďa Nagy (kategorie H14). V národním Openu startoval Kája Švejda a v FIDE Openu Matěj Kaňka. V národním Openu ještě odvážně nastoupil i pan Havelka. Jak to vše probíkalo?
1.kolo sobota 11.3.
Partie nebudu nijak podrobně rozebírat, protože na to není jednak čas a pak řada partií je k dispozici ke zhlédnutí v on-line přenosech. Svoji první partii vyhrála Beátka přestože rozehrála zahájení poněkud nestandardně (4. … De7?!). Těžkou soupeřku, 1.nasazenou hráčku měla proti sobě Danielka. Danielka se držela až do chvíle, kdy soupeřka přechodně obětovala figuru a Danielka se rozhodla vrátit střelce místo jezdce. Její zkušenější soupeřka pak získávala postupně převahu, kterou dokázala využít. Kája i Jakub hráli oba stejný gambit a oba ho prohráli. Kája ale podal proti značně silnějšímu dospělému soupeři pěkný výkon, partii dobře rozehrál, ale neviděl pak taktické možnosti, které měl při obětování figury či věže na poli „d5“. To je ale hodně o zkušenosti. Jakub přehodil některé tahy, ztratil zbytečně tempa a to se v gambitu trestá.
Láďa hrál partii podle přípravy, stál dobře do chvíle, kdy se jeho soupeř unáhlil chybným postupem pěšce v centru, o kterého přišel. Od té chvíle Láďa v poklidu realizoval svoji převahu. Matějovi se zahájení moc nepovedlo, dostal se do strategicky prohrané pozice, kde mohl jeho soupeř rozhodnout klasickou obětí střelce na „h7“. Soupeř se ale k ráznému kroku neodhodlal (nebo to neviděl) a tak Matěj postupně zvedal hlavu, až pozici vyrovnal. Nakonec v časové tísni přijal nabídku remízy, když se mu nepodařilo najít vyhrávající vpád věže na 2.řadu. Kdyby měl více času, nejspíše by to objevil. Že se ve FIDE Openu nepřidává po vypršení časového limitu ještě 30 minut, jako při všech soutěžích, snižuje kvalitu turnaje.
2.kolo neděle 12.3.
Beátka opět vyhrála, i když měla v jednu chvíli štěstí. Její soupeřka velmi odvážně a nutno říci že korektně obětovala figuru za útok. Pak ale nehrála přesně a místo rozhodujícího matového útoku dovolila Beátce vyměnit dámy. Od té chvíle se hrálo již jen podle Beátčiných not. Vyhrála také Danielka, které její soupeřka nekladla příliš veliký odpor a partii brzy vzdala. Opět velmi dobře zahrál Kája, který přes řadu chyb sehrál velmi zajímavou partii (chyby byly na obou stranách). Partie se také líbila při rozboru IM Richardovi Biolkovi. Kája nejdříve ztratil kvalitu, ale měl tak dobře postavené figurky, že to nevadilo. Pak získal figuru, takže hrál koncovku dvou lehkých figur proti věži. Zde nabídl Kája soupeři remízu a ten ji přijal, i když by i tato koncovka byla hodně zajímavá.
Na velikou herní nekázeň doplatil Jakub. Svého soupeře nakonec přehrál. Ve věžové koncovce měl na dámském křídle tři volné spojené pěšce navíc a lepšího krále. Velmi jednoduše vyhraná koncovka. Soupeř ale bojoval a zkusil poslední lest. Vlezl si svým králem do patového postavení a nabídl Jakubovi zadarmo svoji věž. A Jakub místo toho, aby se zamyslel, proč mu soupeř dává zadarmo věž, tu věž vzal a tím nastal na šachovnici pat a partie místo Jakubovy výhry skončila remízou. Pokud nezačne Jakub při partiích hrát zodpovědně a soustředit se na svůj výkon, přijde takto ještě o spousty bodů (to bohužel platí o celé řadě našich svěřenců, šachy se prostě nedají hrát jako nějaká střílečka na mobilu). Partie se hodně nevyvedla Láďovi. Jeho soupeř zkusil gambit a Láďa neodpověděl přesně a tím přenechal iniciativu svému soupeři. Při partii se bránil, ale příliš pasivně a tak jeho soupeř získával navrch, až partii vyhrál. Spravedlivá, ale poučná porážka. Matěj zkusil universální zahájení, ale to má tu nevýhodu, že nevíte, s čím na Vás vyrukuje soupeř. Po několika nepřesnostech svoji pozici konsolidoval a v téže chvíli se jeho soupeř dopustil hrubé chyby a ztratil figuru. To již Matejovi stačilo, aby v partii zvítězil.
3.kolo pondělí 13.3.
Beátka opět zvítězila, tentokrát „bez ztráty kytičky“. Zahájení odehrála velmi dobře, hrála aktivně a nebojácně se pustila do celkem složité přestřelky, ze které nakonec vytěžila pěšce. I nadále soupeřku tlačila, získala dalšího pěšce a v dalším taktickém souboji přelstila svojí soupeřku. Ta si nevšimla, že po vzájemném napadení věží dobírá Beátka tu její se šachem, takže s věží více to Beátka rychle ukončila. Moc hezký výkon. Zato Danielce se v partii vůbec nedařilo. Hrála povrchně, nechala si vzít centrálního pěšce a přehlížela elementární taktické údery. Přesto se jí podařilo rozbít pěšcový kryt před soupeřčiným králem, vyhnat ho do středu šachovnice, což jí přineslo zisk kvality. I tak byla pozice soupeřky lepší díky postouplému pěšci na 6.řadu. Stačil ale jeden neopatrný ústup krále a soupeřka přišla o figuru. To už stačilo Danielce k výhře v partii.
Kája skončil v tomto kole jako první. Ve variantě, kterou jsme si mnohokrát ukazovali zcela nepochopitelně přišel již v 6.tahu o figuru a bylo po partii. Prohrál i Jakub. Ten hrál zase naopak velice dlouho a podal daleko lepší výkon než v předchozím dni. V zahájení to mohl soupeři trochu více znepříjemnit vazbou, pak se snažil hrát aktivně a rozhodl se postoupit vpřed středovým pěšcem, což nebylo to nejlepší. To se ale nedá Jakubovi nijak vyčítat, to je o zkušenostech, které teprve sbírá. Soupeř nakonec tohoto pěšce získal a převedl partii do jezdcové koncovky s pěšcem více. Zde Jakub několikrát minul remízové možnosti, takže partii prohrál. Ale dobrý výkon.
Prohrál i Matěj, který se zalekl výpadu g7-g5 s následnou velkou rošádou a naopak udělal malou rošádu, kde měl soupeř volný sloupec a ten toho plně využil. Nejdéle, celých 5 hodin (od 9 hodin do 14 hodin) hrál Láďa. Láďa získal jednoduchou taktikou pěšce, a pak tuto výhodu uplatňoval k výhře. Soupeř se bránil hodně houževnatě, ale Láďa chtěl vyhrát a trpělivou hrou toho dosáhl.
4.kolo pondělí 13.3.
Beátka tentokráte prohrála a přerušila tak svoji spanilou jízdu turnajem. Zahájení zvládla dobře, pak ale přišly chybičky (chybné braní na „f6“, čímž si otevřela sloupec na svého krále a pak ústup králem na „h1“ místo na „h2“). Soupeřka pak udělala logicky dlouhou rošádu a Beátka místo toho, aby zahájila okamžitě akci proti králi soupeřky na dámském křídle (a3-a4), tak se rozhodla pro postup v centru (d3-d4) a to se jí stalo osudným. Prohrála také Danielka, která ale podala o dost lepší výkon, než dopoledne. Zahájení rozehrála zpočátku dobře, pak se ale pustila do útoku pěšci na královském křídle, avšak bez podpory svých figur a tím se dostala rychle do problémů. Na rozdíl od dopoledne začala Danielka vymýšlet a komplikovat hru. Šikovné soupeřce tak trvalo hodně dlouho, než se jí podařilo bojovnou Danielku udolat. Danielka zase prokázala, že když se chce, tak to prostě jde.
Svoji první výhru v turnaji okusil Jakub. Jakub velice dobře zvládl zahájení a získal jasnou poziční výhodu. Pak se dopustil několika nepřesností, zejména nevyužíval taktické možnosti, které mu pozice nabízela (ach ta proklatá taktika – cvičit, cvičit a ještě cvičit !!!). Jeho pozice byla ale natolik silná, že její možnosti nakonec objevil a dotáhl partii až do matu. Jednoznačně Jakubův nejlepší výkon v turnaji, který pořád trochu sráží jeho zbrklost. Kája měl po předchozích výborných výkonech tentokrát „černý den“. Dopolední „nehoda“ ho poznamenala natolik, že i odpolední partii hrál nesoustředěně a když se dopustil neopatrného tahu (velká rošáda), nedokázal najít řešení problému (hrozba matu a ztráta figury), který si touto neopatrností připravil, přestože tam řešení bylo. Neúspěch v této partii bych přičítal spíše psychologickým faktorům. Věřím, že se Kája vrátí do svých dřívějších kolejí, kde mne příjemně překvapoval.
Po náročné pětihodinové partii měl Láďa jednu hodinu na oběd a odpočinek před další partií. V zahájení se mi jeho pozice moc nelíbila, připadala mi pasivní, že dává soupeři příliš prostoru pro jeho figury na královském křídle. Naštěstí se těžiště boje přesunulo na dámské křídlo, kde Láďa díky lepší souhře figur a slabé 1.řadě soupeře získal pěšce. Soupeř při snaze zvrátit výsledek partie obětoval figuru, ale když se ukázalo, že to nikam nevede, partii vzdal. I svoji druhou partii v pondělí prohrál Matěj, přestože podal asi dosavadní nejlepší výkon v turnaji. Ze zahájení vyšel lépe, zvládl i střední hru a přešel do koncovky s pěšcem více. Soupeř měl ale dvojici střelců a to se ukázalo jako větší výhoda.
5.kolo úterý 14.3.
Po namáhavém dvoukole hned další ranní kolo klade na děti velké nároky. Jak jsme se s tím vypořádali? Na jedničku Beátka, která měla nebezpečnou soupeřku. Zahájení rozehrála dobře, drobné nepřesnosti se nepočítají. Podstatné ale bylo, že při partii hodně přemýšlela a snažila se, aby každý její tah měl nějaký smysl. Při rozboru také vyplynulo, že při partii často zvažovala, co chce hrát soupeřka a zda jí v tom může nějak zabránit. V tomto směru je Beátka z našich svěřenců skoro nejdále a velká většina by si z ní měla vzít příklad. Když zasednu k šachovnici, tak tam nechám srdce a kolem mě mohou padat trakaře nebo jezdit tanky a mně to nezajímá. Soustředím se jen na to, co se děje na šachovnici. Beátka získala pěšce a chytrou hrou připravila pastičku, do které soupeřka spadla a Beátka získala figuru. Velice pěkný výkon a především přístup k partii po zásluze odměněný bodem.
Vyhrála i Danielka, ale ta měla dost štěstí. V zahájení bylo pár zbytečných tahů, ale pozice byla celkem rovná. Ve snaze útočit převedla Danielka jednu svoji věž na královské křídlo před své pěšce, ale žádný útok se nekonal a věž naopak chyběla v obraně. Danielka totiž dovolila soupeřce zdvojit věže na druhé řadě a bylo zle. Soupeřka tak mohla zaútočit, vyměnit obě věže za dámu a pak svojí dámou vyšachovat jednu z věží Danielky. Soupeřka se k tomu naštěstí neodhodlala a snažila se svojí pozici ještě zesílit s pomocí dámy. Tím ale dala prostor Danielce, která naopak nezaváhala ostře zaútočila a byla to ona,kdo získal věž a tím i partii.
Ze špatného dne se otřásl Kája, který vyhrál. Avšak zde se musí brát v potaz, že soupeř vydatně pomáhal. Bod je ale doma. Soupeře z jihu Čech měl Jakub. Jakub hrál dobře a svého soupeře přehrál. Spotřeboval na to ale hodně času a pak v časové tísni chyboval a prohrál. Nicméně dnes mne potěšil a takto bych si představoval, aby Jakub hrál. Pomalu a zodpovědně. S časem se ještě naučí správně hospodařit. Podstatné je, že když se věnuje pořádně partii, hraje úplně jiné šachy. A tak by to mělo zůstat.
Velice důležitou partii z hlediska medailových ambicí hrál s doposud stoprocentním soupeřem Láďa. Láďa nezačal špatně, pohyboval se “ve známých vodách“ a vypadalo to nadějně. Pak ale učinil špatné rozhodnutí ohledně svého postavení dámy a aktivita přešla na stranu soupeře. Ten prokázal svojí sílu a Láďu přehrál. K tomu nelze co dodat, soupeř byl prostě lepší a zaslouženě vyhrál. Zajímavá byla partie Matěje. Ten se rozhodl, že bude hrát jedno zahájení a přestože díky nepřesnému pořadí tahů soupeře v zahájení mu mohl hned v úvodu partie hodně znepříjemnit život, si tvrdošíjně zahrál své zahájení a byl spokojen. Soupeři tím ale nijak neublížil. Průběh partie byl hodně zajímavý, dost se jiskřilo před oběma králi (rošády na stejnou stranu), až musel Matěj obětovat kvalitu. Soupeř toho ale nemohl využít a tak partie skončila nakonec remízou.
6.kolo středa 15.3.
Dnes Beátka bohužel zbytečně prohrála. V zahájení jako skoro vždy neměla žádné problémy. Naopak její soupeřka se poněkud neuváženě vydala vpřed svojí dámou, když bylo na šachovnici hodně figur a pak ji musela odevzdat za věž. Beátka pozici dále zjednodušovala, ale postavila si dámu úplně mimo hru a soupeřka bojující o holý život toho nakonec využila a Beátka musela také svojí dámu odevzdat za věž. Vznikla tak věžová koncovka, kde měla Beátka pěšce méně. Beátka věže bohužel vyměnila, čímž přešla do prohrané pěšcové koncovky. V té ale její soupeřka chybovala a nabídla Beátce možnost záchrany. Beátka tuto možnost ale nevyužila.
Svůj nejlepší výkon v turnaji podala Danielka. Pro děti jejího věku celkem náročné zavřené zahájení zvládla dobře, snažila se poctivě dodržovat pokyny z přípravy a ze zahájení vyšla lépe. Po nepřesnosti soupeřky získala pěšce, aby ho ale v dalším průběhu partie vrátila. Partie se zjednodušovala, až dospěla do věžové koncovky s více pěšci na obou stranách. Bylo evidentní, že rozhodne zugzwang (nevýhoda tahu). Danuška si to velice dobře spočítala, přešla do pěšcové koncovky a přesnou hrou soupeřku do nevýhody tahu přivedla. Velice pěkná výhra.
Zato velmi se nedařilo Kájovi, partie byla rozhodnutá do 10.tahu. Kája při partii nejspíše ještě spal a než se probudil, prohrával již o dvě figury. Zde nešlo určitě o šachové důvody, spíše o kázeň při partii. Svoji partii vyhrál Jakub. Ten hýřil aktivitou, ale až příliš. Velmi brzy se vydal vpřed svým centrálním pěšcem (aniž by měl rošádu) a také o něj přišel. A protože hrál gambit, měl již o dva pěšce méně a zkušený soupeř by partii celkem snadno vyhrál. Ale Jakub byl bojovně naladěn a tak obětoval figuru. Stejně jako často mistr světa Michail Tal nekorektně. Jeho soupeř oběť přijal, ale nenašel správnou obranu a dopustil se nepředloženého výpadu pěšce v centru. Zde Jakub správně odhadl slabiny v soupeřově postavení, avšak místo další správné oběti jezdce obětoval špatně věž. Ale i jeho soupeř odpověděl nesprávnou reakcí a přišel o dámu a partii vzdal. Jakub přes řadu nepřesností sehrál další zajímavou partii a bod si zasloužil už jen za svoji odvahu a chuť zvítězit.
Partie se bohužel nevydařila Láďovi. V zahájení přehlédl jednoduchý úder Jb4 a protože nechtěl měnit dámy, musel odevzdat oba dva své centrální pěšce. Pak svojí aktivní hrou získal jednoho pěšce zpět, ale více mu soupeř již nedovolil. Další bod si připsal Matěj, který rozehrál zahájení vcelku dobře a neměl problémy. Zato jeho soupeř při snaze komplikovat hru nepočítal dobře a přišel o figuru.
7.kolo čtvrtek 16.3.
Poslední kola jsou vždy nejdůležitější, to se „láme chleba“. Nám se k naší spokojenosti sedmé kolo dost vydařilo. Beátka si připsala za vítězství další bod a má jich celkem 5, což je velice dobré. Tentokrát jí soupeřka hodně pomohla, Beátce věnovala v 11.tahu figuru a do 25.tahu získala Beátka další figuru a dámu. Beátka zaslouží pochvalu za to, že přestože brzy vedla, hrála i nadále koncentrovaně a soupeřce nic nedarovala. Ta pak nedokázala její agresivní hře čelit.
Výborně si vedla Danielka. Proti silné soupeřce z čela tabulky zvládla pro ni méně obvyklé zahájení (přestože na „sicilku“ už umí) a pustila se směle do útoku. Její tlak byl drtivý, a přestože Danielka nevyužila nabízející se oběť střelce na „g6“, tak soupeřka Danielky její nekompromisní vedení partie neustála a do 30 tahů kapitulovala. Další výborný výkon a přístup k vedení partie.
Velice dobrý výkon podal i Kája. Zahájení i střední hru sehrál pěkně, partie se hrála podle jeho not. Nakonec vznikla koncovka, která byla výhodná pro Káju, a ten dokázal tuto výhodu zužitkovat. Kája podal další pěkný, soustředěný výkon. Jak se ukázalo, i on umí hrát pomalu a zodpovědně. Jakub svoji partii prohrál. Jeho soupeř vyrukoval s gambitem a Jakub nejen, že gambit přijal, ale vzal si i dalšího pěšce a na toto „pikožroutství“ doplatil. Přestože pak hrál partii dobře, byl tlak soupeře natolik silný, že mu nešlo odolat a Jakub musel vzdát.
Láďa hrál v zahájení více opatrnicky, než bylo záhodno a dostal se do horší pozice. Pozice na královském křídle byla zablokovaná a na dámském křídle měl jeho soupeř volného pěšce navíc. To vůbec nevypadalo dobře. Jediná Láďova šance byla v oslabeném postavení soupeřova krále. Zde Láďův soupeř zvolil špatný plán a místo toho, aby aktivizoval svého jezdce a ochránil tak svého krále, umožnil Láďovi proniknout věží a dámou na jeho 1. a 2.řadu a bylo okamžitě po partii. Dá se říci, že šlo o hodně šťastné vítězství.
Celkem vyrovnanou partii hrál Matěj. Jeho soupeř hodně přemýšlel, takže se dostal do vrcholné časové tísně. Jeden z tahů stihl udělati 1 vteřinu před pádem praporku, občas mu chyběly 3 – 5 vteřin (Hráči mají v FIDE Openu 90 minut na partii a za každý tah se jim přičítá ještě 30 vteřin. Když tento limit vyčerpají, mohou hrát dále, ale každý tah včetně jeho zapsání do partiáře musí stihnout do 30 vteřin – tomu se říká, že „hrají na půlminutě“ a to je pěkný adrenalin, protože jakmile nestihne dotyčný některý z tahů v „půlminutě“ udělat, okamžitě prohrává „na čas“, i kdyby měl 3 dámy navíc – pouze v případě, že má jeho soupeř jen krále – tzv. „holého“ krále, je partie prohlášena za remízu, protože soupeř nemá tzv, „matící materiál“). V této „časovce“ si Matějův soupeř nevšiml, že když vznikla koncovka střelce (Matěj) proti jezdci (soupeř), že může Matěje připravit o izolovaného pěšce. Matěj si nakonec udělal na královském křídle volného pěšce, přijal ale nabídku remízy. Vzhledem k problémům soupeře s časem ho mohl ještě chvíli potrápit.
8.kolo pátek 17.3.
Předposlední kolo bylo hodně tvrdé. Beátka přehlédla dvojí úder (nejspíše únava) a aby pokryla hrozbu matu, musela odevzdat věž a pro soupeřku nebylo těžké tuto výhodu uplatnit. Prohrála i Danielka, která ve své kategorii sahá po výborných výkonech po medaili. Danielka tentokrát uspíšila rošádu a zkušená soupeřka hned rozběhla pěšcový útok proti jejímu králi, ke kterému jí Danielka pomohla v dané pozici nevhodným výpadem Sg5. Pak Danielka spřádala plány útoku proti bodům „f7“ a „b7“ pomocí tahu Db3 a neuvědomovala si vážnost situace před svým králem. Když zatáhla za záchrannou brzdu, bylo již pozdě a aby nedostala mat, musela odevzdat kvalitu. Soupeřka pak vnesla do partie drama, když se dopustila chyby a darovala Danielce jezdce. Vznikla náročná koncovka věž (soupeřka) proti střelci a jezdci (Danielka), která je v tuto chvíli pro Danielku příliš těžká (pěšci byli daleko od sebe, takže je mohla věž snadno atakovat). Měla si ochránit klíčového pěšce na „d3“, zlepšit souhru svých figur – především centralizovat svého krále a černopolného střelce a upnout svojí snahu na prosazení postupu volného „f“ pěšce do dámy. Tento plán Danielka nezvolila (i kdyby ho zvolila, tak stejně nebylo jisté, zda by partii zachránila) a partii prohrála. Zaslouží ale pochvalu za bojovnost.
Na rozdíl od Danielky byl velice rychle hotov Kája, přišel půl hodiny po zahájení kola a radostně hlásil, že vyhrál. Jeho soupeř zvolil pasivnější zahájení a Kája správně nastoupil v centru. K partii se dá těžko něco říci. Kája dělal přirozené tahy, soupeř chyboval a Kája trestal. Zcela zasloužená výhra. Vyhrál i Jakub, který díky přípravě získal v zahájení figuru. Pak se ale dostavila jeho zbrklost a místo toho, aby si dovyvinul figury, začal opět požírat pěšce, až nakonec dvakrát docela zdramatizoval partii, kterou mohl jinak bez jakéhokoliv úsilí dovést do vítězného konce. Tentokrát za svojí nekázeň nezaplatil žádnou daň, ale příště to může dopadnout jinak.
Láďa rozehrál zahájení trochu jinak, než jsem čekal a pak bohužel hrál tak nějak nemastně – neslaně. Ztratil zbytečně několik temp, vypadalo to, jako kdyby neměl žádný plán. Ze zahájení měl sice lepší pozici, ale díky jeho hře soupeř vcelku v pohodě vyrovnal hru a Láďa raději nabídl remízu, kterou soupeř přijal. Matěj se rozhodl útočit na královském křídle a vnikl tam proto svojí dámou. Problém byl v tom, že útok neměl příliš šanci na úspěch a Matějova dáma tak byla mimo hru. Jeho soupeř pak neopatrně seskupil figury a Matěj toho mohl využít k rozbití pěšcové struktury soupeře na dámském křídle, ale nevšiml si toho. Nakonec přece jen získal pěšce na královském křídle, ale po zjednodušení pozice nabídl soupeři s pěšcem více remízu, kterou soupeř přijal. Soupeř měl Elo přes 2000 a tak se Matěj asi bál a řídil se heslem „lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“. V každém případě měl zkusit tu koncovku hrát.
9.kolo sobota 18.3.
Poslední, nejdůležitější kolo. Beátce se vydařilo. Její soupeřka neudělala rošádu a navíc postavila svojí dámu před svého krále. Beátka šikovnými výměnami tento sloupec otevřela a její soupeřka utrpěla těžké materiální ztráty, které partii rozhodly. Velice dobře si vedla i Danielka, která v případě vítězství měla ještě šance na bronzovou medaili. Zahájení zvládla dobře a ve střední hře velice zajímavě obětovala kvalitu ve stylu mistra světa Tigrana Petrosjana. Soupeřka kvalitu musela vzít, ale Danušky pěšec se dostal až na 2.řadu a byl podporován dvojicí střelců. Soupeřce nezbylo nic jiného, než kvalitu vrátit. Danuška se dostala do vyhrané střelcové koncovky, kterou hrála zprvu výborně. Pak se ale vydala vpřed svými pěšci místo králem a neopatrným tahem pěšcem umožnila soupeřce remízovat. Za tu výbornou poziční oběť kvality veliká pochvala.
Kája hrál proti gambitu a vedl si dobře. Ve střední hře měl lepší postavení figur, a kdyby se zaměřil na soupeřova krále, mohl se „blýsknout“ pěknou matovou kombinací. Kája ale zahrál opatrnicky a nechal soupeři zbytečně veliký prostor. Nicméně jeho soupeř pod dalším tlakem chyboval, Kája získal materiál a partii vyhrál. Stejně tak hrál proti gambitu Jakub. Jakub dobře věděl, jak má stavět figurky a tak mu soupeř nijak neublížil. Naopak to byl Jakub, kdo začal přebírat aktivitu. Trochu předčasně se pustil vpřed svým středovým pěšcem (nejdříve měl odejít svojí dámou z vazby a podpořit postup svého pěšce věží). Avšak zápletky, které vznikly, vyřešil Jakub s přehledem a převedl partii do lepší pěšcové koncovky, která nebyla jednoduchá, ale Jakub velice dobře věděl, co hraje a nedal soupeři vůbec šanci. Za tuto partii Jakuba hodně pochválil při rozboru IM Petr Pisk. Jakubova hra měla opravdu vysokou úroveň.
Zato se opět nedařilo Láďovi. Po zahájení stál pasivně a ani pak se nesnažil hrát aktivně a tak ho jeho soupeř postupně přetlačil a Láďa před matem vzdal. Poslední partie nevyšla také Matějovi, který podcenil útočné aktivity soupeře a stálo ho to materiál. Partii jsem zatím neviděl a dle informace od Matěje se ještě hrála zajímavá koncovka, přestože měl soupeř materiální převahu. Partii Matěj ale prohrál.
Konečné zhodnocení:
S vystoupením našich svěřenců můžeme být spokojeni. Beátka Havelková patřila dle ratingu k favoritkám své kategorie D10 a tuto úlohu zcela naplnila. V průběhu celého turnaje byla v čelní skupině a se ziskem 6 bodů obsadila nakonec velice pěkné 5.místo. Veliké uznání patří i Danielce Nagyové, která se startovním číslem č.13 v kategorii D12 obsadila se ziskem 5½ bodu výborné 6.místo. Danielka mohla ještě v posledním kole získat bronzovou medaili. Přitom na mistrovství díky zdravotním problémům málem neodjela. Ještě v den odjezdu na turnaj se musela radit s doktorkou, zda může na turnaj odcestovat. Danielka bude v této kategorii moci startovat i v příštím roce a tím je její umístění ještě zajímavější. Avšak největším kladem nebylo umístění dívek, ale jejich výkony za šachovnicí a přístup k partiím. Obě dívky při partii hrály zodpovědně, snažily se o aktivní hru, jejich cílem byla výhra v partii, ať už hrály s kýmkoli. Že se něco podařilo a něco ne, to je přirozené. Pokud zůstane dívkám takový přístup k vedení partie, tak jsou jejich úspěchy v budoucnu zaručeny.
Velice dobrý výsledek se podařil v kategorii H10 Jakubovi Šimonu Šimůnkovi. Se startovním číslem 21 obsadil velice hezké 13.místo se ziskem 4½ bodu. Hoši to mají, jak jsem již uvedl, daleko těžší, protože se na vrcholové turnaje musí probojovat. Největšími zkušenostmi proto disponuje jen ta nejužší špička a prosadit se není tak jednoduché. Jakub každopádně ukázal, že má na to hrát kvalitní šachy. To nejlepší předvedl v poslední partii. Trochu se občas potýká s herní kázní, zde by se měl učit od dívek, i když dívky mají v tomto směru více zkušeností. Je tedy předpoklad, že po absolvování více takovýchto turnajů Jakub tento svůj nešvar začne potlačovat.
Kája Švejda startoval v národním Open turnaji. Kája měl na turnaji dvě tváře, jako Dr.Jekyll a pan Hyde. Buď předvedl takový výkon, že jsem byl velice mile překvapen, nebo naopak naprostý výpadek. U Káji je to také hodně o zkušenostech a psychické pohodě. Pokud se na partii soustředí, dokáže být velice nepříjemným soupeřem. Já věřím, že s přibývajícími zkušenostmi bude Kája stále častěji předvádět výkony jako Dr.Jekyll. V turnaji ukázal, že k tomu předpoklady má. Nakonec i jeho umístění na 34.místě z 60 startujících s 4½ body je pěkný výsledek.
Láďa Nagy, který startoval v kategorii H14 byl našim nejzkušenějším svěřencem. Jemu se turnaj bohužel nevyvedl. Obsadil 12.místo se ziskem 4½ bodu. Umístění je to pěkné, ale v Láďově případě jsme měli popravdě větší ambice. Láďovy zkušenosti a hráčské kvality volaly po boji o medaile. Láďa hrál celé mistrovství zakřiknutě, chyběla tam radost ze hry a byly tam přílišné obavy o výsledek partie. Láďa hrál pasivně, eliminoval hrozby, které v pozici ani nebyly a sem tam přehlédl ty skutečné. No, není vždy posvícení, ale šachy jsou běh na dlouhou trať a Láďa nám ještě určitě předvede celou řadu výborných výkonů.
Velice pěkný výkon podal i Matěj Kaňka, který startoval ve FIDE Openu, kde obsadil 30.místo ze 43 startujících. Matěj získal celkem 4 body a předvedl výkon na hranici 1900 Elo bodů, takže si ratingově polepší. Matěj v poslední době šachy dělá a projevuje se to výhrami v divizích a tím i růstem jeho ratingu. Turnaj bral zodpovědně a odehrál řadu zajímavých partií. Stihl ještě absolvovat řadu doprovodných akcí a každý den dělal tak 5 hodin taktiku na serveru lichess.org.
Hodnotit nemohu pana Havelku. Ten začal hrát šachy až nyní a to pouze díky obětavosti, protože nám pomáhá v 3.divizi s dětmi. Z tohoto pohledu je jeho zisk 4½ bodu v jeho prvním turnaji v národním Openu pozoruhodným výsledkem.
Na mistrovství se neztratili ani další Jihočeši, medaile získali naši odchovanci, kteří dnes hrají v jiných barvách Matyáš Zeman (1.místo v H16) a Martina Šťastná (2.místo v D12). Úspěšní byli i zástupci dalších jihočeských klubů Dorotka Veverková (3.místo v D10), Anička Tůmová (4.místo v D16), Jan Miesbauer (6.místo v H16), Lukáš Dolanský (9.místo v H16), Jakub Stinka (8.místo v H14) a Matěj Záluský (11.místo v H10).
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |