Těsně před Vánoci se konalo Mistrovství České republiky v bleskovém šachu. Z našeho klubu se jej zúčastnili Eliška Richtrová, Zdeněk Vybíral a Matěj Kaňka. Matěj nám v tomto článku přiblížil turnaj z jeho pohledu.
V sobotu 22. prosince se v Praze v Kongresovém centru konalo Mistrovství České republiky v bleskovém šachu. Z naší šachové univerzity jsem byl na turnaji jediný zástupce, proto zde publikuji článek já. Hlavními důvody, proč jsem se na tento turnaj vydal, byly zaprvé zahrát si pohodové předvánoční „bleskovky“ a také střetnout známé šachové tváře jako Davidu Navaru, či Viktora Lázničku osobně za šachovnicí v boji. Turnaje se zúčastnila téměř celá šachová česká špička, z hráčů s ratingem nad 2500 jsem tu nepotkal snad jen Roberta Cveka nebo Vojtu Pláta. Ještě takovým mým malým bonusovým cílem bylo vyfotit se s Davidem Navarou, českou šachovou jedničkou, což se mi nakonec povedlo.
Začátek turnaje byl naplánovaný na 10 hodin dopoledne. Cesta do Prahy probíhala bez komplikací. Turnaj byl brán jako formální akce, proto bylo vhodné hrát ve společenském oblečení, bylo zajímavé vidět jinak neformálně oblečené šachisty v kravatách a sakách. Turnaj opravdu působil celorepublikově, hrálo se v solidních prostorech Kongresového centra Praha a před svátky přišlo měřit své síly celkem 365 šachistů a šachistek, což je na dva dny před Štědrým dnem opravdu hojná účast. Vzhledem k velkému obsazení byl také turnaj zahájen s půlhodinovým zpožděním, nicméně u šachových stolů s hodinami nastavenými na „blicku“ nebyl problém se zabavit.
Turnaj se hrál na 15 kol s tempem 3 minuty plus 2 vteřiny za každý tah. Jelikož jsem odehrál vysoký počet partií a nevzpomenu si na každou odehranou, sepíši zde pouze své nejvýraznější postřehy.
Celkově se mi podařilo získat 7,5 bodu, byl jsem nasazený jako 132. (to bylo ale značně zkreslující, jelikož mi bylo napsané elo z vážných partií (2002), v bleskovém šachu takovou výkonnost zdaleka nemám, myslím si, že ani ve vážných partiích ne) a skončil jsem jako 157.
Můj největší „skalp“ za turnaj byla remíza s FIDE mistrem Miroslavem Juráškem (2253), s kterým jsem se utkal v 5. kole. Soupeř v bleskové rychlosti přehlédl dvou tahovou ztrátu pěšce, ale tuto výhodu, kterou jsem držel až do koncovky, se mi nakonec nepodařilo přetavit v celý bod.
Na druhou stranu špatných výsledků bylo o poznání víc. Prohrál jsem se 4 hráči (!), kteří byli ratingově slabší než já. Elo je jedna věc, spíše moje hra byla za celý turnaj celkově nedostatečná. Několikrát za turnaj jsem přehlédl jednoduchou taktiku a celkově s mojí hrou nejsem spokojen, ačkoliv celkový počet bodů tomu příliš nenapovídá. Nejhorším výsledkem a zároveň největší ztrátou byla partie v 7. kole s FIDE mistrem Josef Přibylem (2209). V zahájení jsem získal lepší hru, poté pěšce a po taktickém přehlédnutí byl soupeř dokonce nucen odevzdat kvalitu. Už jsem se těšil z výhry, ale v tu chvíli jsem najednou úplně oslepl. Každým tahem jsem něco ztrácel, nejdříve jsem ztratil kvalitu nazpátek, pak pěšce a ve finále figuru, až jsem byl donucen kapitulovat. Moje slepá hra trvala jen nějakých 5 tahů a z vyhrané pozice jsem se během několika vteřin dostal do prohrané. Pěkné poučení, že bojovat se má do konce.
Ve 4. kole nastal také drobný spor. V 3. kole jsem porazil Lukáše Třešňáka (1794) a okamžitě po skončení jsem ještě před zraky soupeře nahlásil výsledek rozhodčímu i s šachovnicí. K mému překvapení, když jsem šel nahlašovat 4. kolo, u mých výsledků svítila remíza v 3. kole. Okamžitě jsem šel tento problém nahlásit rozhodčímu, ten zavolal mého soupeře, soupeř svojí prohru potvrdil a byl mi „uměle“ připsán půl bod a soupeři odebrán. Tím byl samozřejmě trochu narušen „švýcarský systém“, ale nebyla to ani moje chyba, ani soupeřova, ale rozhodčího. Ale chybovat je lidské a platí to i na Mistrovství ČR. Přec e jen zvládnout 375 hráčů, 187 šachovnic a to vše během zhruba 10 minutového kola, nebyla zrovna legrace. Nicméně jinak pořadatelé tuto zátěž zvládli na jedničku.
Nyní k celkovým výsledkům. Turnaj byl určitě zklamáním pro Davida Navaru, který byl nasazený jako jednička a všichni od něj očekávali hladké vítězství. Tomu se ovšem nedařilo a nakonec skončil až 19. mezi „řadovými“ FIDE mistry a mezinárodními mistry. Jak říká přísloví, i mistr tesař se někdy utne. V turnaji zvítězil Viktor Láznička s celkovým ziskem 13 bodů, který turnajem procházel na rozdíl od Davida hladce a svoje vítězství potvrdil v posledním kole vítězstvím nad Honzou Havlíkem (kterému se také v turnaji relativně dařilo a skončil před Davidem Navarou). Velmi zajímavý výkon byl i od Nguyena Thai Dai Vana, mladého talentovaného velmistra (mimochodem mladšího než já), který skončil šestý a zvítězil nad Davidem Navarou. Další stupínky vítězů obsadili GM Vlastimil Babula a bronzovou medaili získal GM Peter Michalík. V ženském turnaji zvítězila WGM Joanna Worek s jednobodovým náskokem.
Turnaj probíhal v poklidné vánoční atmosféře. Myslím, že pro drtivou většinu účastníků bylo hlavním důvodem se příjemně odreagovat před svátky, výsledky byly až na druhém místě. Mistrovství celkově hodnotím velmi pozitivně, příští rok bych se opět rád zúčastnil, jen mě mrzelo, že zde nehrál nikdo z naší univerzity (kromě dospělých). Snad příště.
Přehled získaných bodů a celkového umístění po 15 kolech
Eliška Richtrová ... zisk 10,0 bodu znamenal výborné 4. místo v kategorii žen (se stejným bodovým ziskem jako bronzová účastnice)
Zdeněk Vybíral ... 9,0 bodu znamenalo 72. místo
Matěj Kaňka ... 7,5 bodu znamenalo 157. místo
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |