Král je mrtev – ať žije král

neboli Šachový festival 2021 je mrtev – ať žije Šachový festival 2022. Vzhledem k mé fyzické kondici po letošním festivalu docela trefný příměr. Bilance z letošního festivalu je veskrze pozitivní. Rekordní účast, hladký průběh všech turnajů. Nicméně máme stále co zlepšovat. Nyní k průběhu festivalu.

 

 

 

Zúčastnilo se ho celkem rekordních 249 šachistů z 8 států Evropy a Asie. Přitom jsme museli odmítnout celou řadu zajímavých šachistů především z Indie. Co se týká covidových opatření opět jsme se trefili do příznivé doby, kdy byla situace u nás relativně dobrá. Avšak i náš turnaj zasáhla horšící se situace, protože díky zpřísnění covidových opatření od 9.července v řadě zemí, opustilo turnaje několik šachistů po předposledním kole 8.července a odcestovali do svých zemí, aby se vyhnuli karanténám.

 

Tento projekt je spolufinancován statutárním městem České Budějovice

Hlavní pozornost byla jako vždy upřena na velmistrovský turnaj. Podařilo se nám uspořádat opět velice silný turnaj, přestože se nám na poslední chvíli omluvila turnajová jednička GM Alexander Donchenko, které si musel plnit své klubové povinnosti (kvůli covidu se přišlo o spoustu termínů a tak když se situace zlepšila, tak se do několika termínů umístila celá řada akcí – náš festival se dostal do termínové kolize s finále německé klubové soutěže a GM Donchenko jako německá jednička nemohl nechat svůj klub na holičkách). Jinak byl turnaj výborně obsazen, hlavními favority byli zkušení velmistři Babula (ČR), Khenkin (Německo) a Stefansson (Island). Proti nim se postavilo dravé mládí IM Dominik Horváth (Rakousko – ročník 2003), Jari Rauker (Německo – ročník 2001), FM Filip Haring (Slovensko – ročník 2003), IM Leon Jakub Pajeken (Německo – ročník 2003), FM Marc Morgunov (Rakousko – ročník 2005) a FM Collin Colbow (Německo – ročník 2005). Posledním účastníkem byl IM Tomáš Kraus (ČR – ročník 1995).

Průběh turnaje byl zajímavý. Palmu vítězství si nakonec před favorizovanými velmistry a IM Tomášem Krausem odnesl mladý rakouský reprezentant IM Dominik Horváth. Získal 6 bodů z 9 partií a norma mezinárodního velmistra mu unikla o půl bodu (bylo zapotřebí uhrát 6½ z 9 partií).

Druhým turnajem byl FIDE Open České Budějovice. V něm startovalo celkem 143 šachistů. I v tomto turnaji jsme na poslední chvíli přišli o atraktivního účastníka. Nejmladší slovenský velmistr Jerguš Pechač (ročník 2001) obdržel díky svému fair-play gestu při souboji s legendárním velmistrem Borisem Gelfandem divokou kartu od prezidenta FIDE k účasti ve Světovém poháru, a tak se musel na tuto vrcholnou akci připravovat.

V turnaji zvítězil FM Josef Havelka z SK OAZY Praha se ziskem 7 bodů z 9 partií. Předvedl výborný výkon přesně 2500 FIDE Elo a přesto nezískal normu mezinárodního mistra. Jak jsem již uvedl, bodů na normu měl dostatek, splnil i podmínku, že měl soupeře z více než tří federací (Itálie, Německo, Rakousko, ČR), více jak 5 titulovaných soupeřů (4x FM, 1x WIM, 1x IM a 1x GM), avšak nesplnil podmínku, že musí mít za soupeře minimálně tři držitele normy o kterou usiluje (měl „pouze“ 1x IM a 1x GM). Stačilo, aby mu do posledního kola počítač nalosoval velmistra nebo mezinárodního mistra a normu by mohl získat. Zde je vidět, že získat mezinárodní normu není vůbec jednoduché. To je jeden z důvodů, proč zvažujeme v příštím roce uspořádat i uzavřený turnaj s možností získat normu mezinárodního mistra. Uzavřené turnaje při dobrém výkonu zisk mezinárodní normy garantují, u otevřených turnajů musíte mít ještě štěstí na soupeře.

Pozastavit se musíme i nad druhým umístěným. Se stejným bodovým ziskem 7 bodů se jím stal FM Vašík Finěk z Desko Liberec. Pozoruhodné je, že Vašík je ročník 2010. Vašík je světovou jedničkou ve své věkové kategorii a měří si své síly bez bázně a hany i se zkušenými velmistry. Vašíkovi přejeme co nejvíce úspěchů v dalším šachovém životě. V turnaji se střetl pouze s šachisty z ČR a Slovenska, také pouze se 4 titulovanými účastníky, a tak nemohl splnit podmínky pro zisk normy mezinárodního mistra. Na třetím místě se umístil díky výhře v posledním kole nad velmistrem Petrem Veličkou opět se 7 body FM David Výprachtický z SK OAZA Praha. Ostatně zástupci SK OAZA Praha byli vůbec nejúspěšnější výpravou, když zvážíme výsledky bratrů FM Martina Hollana, FM Petra Hollana a FM Vojtěcha Straky, kteří se vešli do první desítky (i když kvůli účasti v Extralize dospělých hájí dnes barvy jiných klubů).

V tomto turnaji startovali i naši svěřenci. Jejich výkony jsem nestíhal sledovat, protože jsem rozhodoval turnaj ve vedlejším sále. Pouze když jsem šel fotografovat jsem se podíval, jak si stojí. Své postavení potvrdil FM Kuba Stinka, který získal 6 bodů a hrál na performens 2258 FIDE Elo bodů. Obsadil jako 22.nasazený celkové 14.místo a připsal si 6 bodů ke svému ratingu.

Vůbec nejvýraznější výkon podal Sebík Placer. Sebík uhrál 5½ bodu a předvedl výkon 2230 FIDE Elo bodů. Jako 70.nasazený obsadil konečné 29.místo. Sebík pokořil mezinárodního mistra Mariana Kantoríka ze Slovenska a udržel remízu se známým trenérem mezinárodním mistrem Josefem Juřkem. Až na první partii měl Sebík všechny soupeře s ratingem nad 2200 FIDE Elo bodů. Hořkost porážky poznal pouze jednou, naopak třikrát vyhrál a ostatní partie skončily remízou. Sebíkovu hru označil za skvělou i mezinárodní velmistr Robert Cvek, který psal o našem festivalu články na známém novoborském serveru. Sebík si tak po turnaji připíše úctyhodných 111 Elo bodů.

Ve výborném světle se ukázal i Láďa Nagy, který uhrál také 5½ bodu a se startovním číslem 41 obsadil 37.místo. Předvedl výkon 2170 FIDE Elo bodů a připíše si tak 16 Elo bodů ke svému ratingu. Stejně výborně si vedla i Daniela Nagyová, která získala 4 body a jako 126. nasazená obsadila 98 místo. Daniela hrála na výkon 1903 FIDE Elo bodů a ke svému ratingu si připíše pěkných 94 Elo bodů. Kuba Stinka se tak stal nejlepším Jihočechem v turnaji, Sebík Placer byl třetím nejlepším Jihočechem a Láďa Nagy pátým nejlepším Jihočechem v turnaji.

V turnaji startoval i Zdeněk Chval mladší. Zdeněk hrál zhruba na své úrovni. Jako 105 nasazený se umístil na 107 místě s 3½ bodu. Předvedl výkon 1845 FIDE Elo bodů a odepíše si ze svého ratingu 16 Elo bodů. Turnaj se povedl Beátě Havelkové, která se jako 141. nasazená umístila na 116.místě se ziskem 3½ bodu. Beáta předvedla výkon 1826 FIDE Elo a připíše si ke svému ratingu velice slušných 103 Elo bodů. To je dáno i tím, že Beáta měla nízký rating, který neodpovídal její současné výkonnosti.

FIDE Openu Šachové univerzity QCC České Budějovice startovalo 96 šachistů. V tomto turnaji jsem působil jako rozhodčí, proto mám o našich svěřencích, kteří v něm startovali, větší přehled. Nejviditelnější byl David Smola. David se zlepšoval kolo od kola a posouval se turnajovou tabulkou stále výše. V předposledním kole nastoupil proti turnajové jedničce kandidátu mistra Milanu Petrasovi. Ten po partii Davida hodně chválil. Říkal mi, že v závěru partie ve věžové koncovce mohl David vynutit remízu opakováním tahů, ale David přesto neustále usiloval o výhru a soupeře trápil. Partie nakonec i remízou skončila, ale David zaslouží uznání, že se přes 4 hodiny rval o vítězství se silným soupeřem.

Ještě zajímavější byla Davidova poslední partie, opět se zkušeným soupeřem. Davidovi se nevyvedlo zahájení a přišel o celou věž (podle jeho vyjádření, já jsem to neviděl, podíváme se na to při rozboru). Také si mi přišel stěžovat pan Petras, že David hrál proti němu v předchozím kole tak dobře a dnes hraje tak slabě. Šel jsem se proto na partii podívat. David měl opravdu celou věž méně a na šachovnici byly již jen těžké figury. Avšak David měl schovaného krále, kdežto soupeřův král uvízl v centru a jeho věže na krajních sloupcích byly zatím mimo hru. David měl aktivní dámu a věž na volném sloupci. Velice šikovně umístil svoji věž na 5.řadu a tak mohl uvízlého černého krále ve středu šachovnice na poli „e8“ šachovat za podpory své dámy věží na sloupcích „c“, „d“, „e“, a „f“. David musel šachovat tak, aby jeho soupeř nedostal do hry své věže ani dámu. Počínal si opravdu výborně, protože zahnal soupeřova do koutu šachovnice a umístil přitom svoji věž na 7.řadu. Nakonec musel soupeř, aby zabránil matu, odevzdat svoji dámu za Davidovu věž.

Vznikla koncovka dvou věží s volnými pěšci „h“ a „g“ proti bílé dámě a pěšcům „a“ a „b“ (David měl ještě volného pěšce na „d3“). Byla to zajímavá koncovka a David ji hrál dobře. Jednalo se o jednu ze dvou posledních partií, a tak ji sledovalo hodně lidí a v předsálí se o ní živě diskutovalo. Davidovi se podařilo dojít a-pěšcem do dámy a jeho soupeř musel dát za tohoto pěšce svoji věž. Vzniklá koncovka nebyla jednoduchá, protože černí pěšci došli mezitím za podpory svého krále a věže na třetí a čtvrtou řadu. Přesto byla tato koncovka za Davida vyhraná, stačilo zablokovat černé pěšce dámou a postupovat svým d-pěšcem do dámy. David dlouho přemýšlel, ale toto pokračování nenašel, a tak přistoupil na remízu. Přesto mne David potěšil svou vytrvalostí a cílevědomostí jít za dobrým výsledkem. To, že něco nedopadlo tak, jak mělo, je především důsledek velmi malých turnajových zkušeností. David se jako 30 nasazený umístil na pěkném 21.místě s 5½ body a připíše si 40 Elo bodů ke svému ratingu. Svojí hrou si získal respekt u celé řady silných šachistů, škoda jen, že u toho nebyli jeho rodiče, určitě by byli plným právem na Davida hrdí.

Na 53.místě se umístil Kája Švejda se 4 body. Kája byl tak trochu jako noc a den. Jeden den partie vyšla, druhý den ne. Všechno je jen o jednom, a to: hrát, hrát a zase hrát. Trénovat je záslužné a nezbytné, avšak bez patřičné praxe se úspěchy nedostaví. Jen hrou se zafixují a prověří nabyté vědomosti při trénincích. Kája zůstal zhruba na svém.

Velice příjemně mně překvapil Saša Gregor. Saša získal též 4 body a umístil se jako 83. nasazený na 67.místě. V jeho hře byla samozřejmě celá řada nepřesností, například se v jedné partii dostal z obtížné pozice do lepší koncovky, aby ji převedl do remízové věžové koncovky a tu ještě prohrál. To ale není problém, protože tento typ koncovky jsme ještě spolu neprobírali, tak se s ní Saša seznámil dříve. Alespoň si ji bude pamatovat. Právě takovými příhodami rostou zkušenosti a dovednosti šachistů, a proto je zapotřebí co nejvíce hrát a odehrané partie si rozebírat. Saša předvedl výkon 1347 FIDE Elo a protože dosud neměl žádný FIDE rating, tak mu bude od příštího měsíce přiřazeno FIDE Elo 1347. Výborné bylo, že Saša dokázal sedět za šachovnicí 3-4 hodiny a soustředit se na partii.

Další radost mi udělala Laura Čermáková. Ta se jako 74. nasazená se 4 body umístila hned za Sašou na 68.místě. Laura odehrála jen 8 kol, protože se jednoho kola nezúčastnila z rodinných důvodů. Na Lauře bylo nejvíce znát, jak se pomalu rozehrává. Nejdříve porážky a pak zlepšování kolo od kola. Laura se okradla, když dala jednu vyhranou partii za remízu. Měla hezký útok, po kterém vznikla koncovka s nestejným materiálem. Soupeř měl dvě věže a Laura dámu a střelce. Soupeř měl navíc oslabeného krále. Laura se ale této koncovky zalekla a souhlasila s remízou. Vyhrát takovou koncovku není elementární, je to věc dostatečné zkušenosti.

Laura hrála také partie déle jak 3 hodiny a při partiích se náležitě soustředila. Bylo evidentní, že jí na výsledcích záleží. Svého soupeře přehrála i v poslední partii, avšak pak přešla nezkušeně do koncovky nestejnobarevných střelců, a přestože měla dva volné pěšce více a z toho jednoho dokonce krytého, nešlo partii vyhrát. Soupeř stihl postavit pevnost, a tak se Laura musela spokojit s remízou. Laura si za svůj výkon připíše ke svému ratingu 48 FIDE Elo bodů. Pokud dostanou David a Laura příležitost odehrát více turnajů v praktickém šachu vidím to tak, že v příštím roce by mohli startovat již v Openu A. A nedá se to vyloučit ani u Káji a Saši. Odhodlání bojovat při partiích jsem u všech při turnaji viděl.

Peťa Pešek nevyšel bodově naprázdno a stejně jako Pavlík Břešťák ml. teprve sbíral zkušenosti. Turnaje se zúčastnilo také několik dospělých, amatérských šachistů, kteří si dobře zahráli. Byli to pan Marek Svoboda, pan Stanislav Havelka, pan Roman Klimeš, pan Miroslav Klimeš a pan Pavel Břešťák starší. Za zmínku stojí to, že týden před festivalem mně oslovili pana Nagyi a pan Klimeš, že jeden jejich kolega umí údajně tahat figurkami a že by se chtěl zaregistrovat a zahrát na festivalu. Registraci jsme proto pár dní před festivalem vyřídili a pan Marek Svoboda mohl nastoupit do turnaje. Své kolegy ale poněkud překvapil, když vyhrál v prvním kole. Ještě více je udivil, když vyhrál i v druhém kole. Šok přišel, když vyhrál i v třetím kole a ve čtvrtém kole nastoupil na první šachovnici. Tam již narazil na hodně těžké soupeře, avšak konečný zisk 4½ bodu mu zajistil konečné 45.místo (byl 95.nasazený, tedy předposlední) a příští měsíc mu vyjde mezinárodní FIDE rating 1660 Elo bodů. Takový úvod do kariéry nepamatuji.

Všechny partie velmistrovského turnaje a FIDE Openu ČB byly přenášeny on-line do celého světa. Od čtvrtého kola také prvních pět šachovnic z FIDE Openu Šachové univerzity QCC České Budějovice. Závěrem musíme poděkovat všem, co nám pomohli s přípravou šachového materiálu (pan Daniel Placer, pan Zdeněk Chval, pan Radim Borůvka, pan Tomáš Danada a slečna Ema Romanová). S úklidem šachového materiálu nám pomohl pan Ladislav Nagy a sourozenci Láďa a Daniela Nagyovi, pan Daniel Placer a paní Klára Břešťáková. Zapůjčené elektronické šachovnice uklidil pan Danada, slečna Romanová a pan Borůvka. Úklid nebyl jednoduchý, z hotelu jsme odcházeli v 23:45. A to jsme museli ještě vzít naše tréninkové šachy pro rozbory u recepce německým účastníkům festivalu kteří na tam ještě „mastili“ holanďany.

Za průběžné reportáže na novoborském serveru děkujeme velmistru Robertovi Cvekovi. Za informování na našem webu a fotodokumentaci panu Nagyovi. Omlouvám se všem, na které jsem zapomněl.

Příští roční se uskuteční od 1.7. do 9.7.2022 opět v Clarion Congress Hotelu****. Dnes jsme to dojednali.

 

SF_001.jpgSF_002.jpgSF_003.jpgSF_004.jpgSF_005.jpgSF_006.jpgSF_007.jpgSF_008.jpgSF_009.jpgSF_010.jpgSF_011.jpgSF_012.jpgSF_013.jpgSF_014.jpgSF_015.jpgSF_016.jpgSF_017.jpgSF_018.jpgSF_019.jpgSF_020.jpgSF_021.jpgSF_022.jpgSF_023.jpgSF_024.jpgSF_025.jpgSF_026.jpgSF_027.jpgSF_028.jpgSF_029.jpgSF_030.jpgSF_031.jpgSF_032.jpgSF_033.jpgSF_034.jpgSF_035.jpgSF_036.jpgSF_037.jpgSF_038.jpgSF_039.jpgSF_040.jpgSF_041.jpgSF_042.jpgSF_043.jpgSF_044.jpgSF_045.jpgSF_046.jpgSF_047.jpgSF_048.jpgSF_049.jpgSF_050.jpgSF_051.jpgSF_052.jpgSF_053.jpgSF_054.jpgSF_055.jpgSF_056.jpgSF_057.jpgSF_058.jpgSF_059.jpgSF_060.jpgSF_061.jpgSF_062.jpgSF_063.jpgSF_064.jpgSF_065.jpgSF_066.jpgSF_067.jpgSF_068.jpgSF_069.jpgSF_070.jpgSF_071.jpgSF_072.jpgSF_073.jpgSF_074.jpgSF_075.jpgSF_076.jpgSF_077.jpgSF_078.jpgSF_079.jpgSF_080.jpgSF_081.jpgSF_082.jpgSF_083.jpgSF_084.jpgSF_085.jpgSF_086.jpgSF_087.jpgSF_088.jpgSF_089.jpgSF_090.jpgSF_091.jpgSF_092.jpgSF_093.jpgSF_094.jpgSF_095.jpgSF_096.jpgSF_097.jpgSF_098.jpgSF_099.jpgSF_100.jpgSF_101.jpgSF_102.jpgSF_103.jpgSF_104.jpgSF_105.jpgSF_106.jpgSF_107.jpgSF_108.jpgSF_109.jpgSF_110.jpgSF_111.jpgSF_112.jpgSF_113.jpgSF_114.jpgSF_115.jpgSF_116.jpgSF_117.jpgSF_118.jpgSF_119.jpgSF_120.jpgSF_121.jpgSF_122.jpgSF_123.jpgSF_124.jpgSF_125.jpgSF_126.jpgSF_127.jpgSF_128.jpgSF_129.jpgSF_130.jpgSF_131.jpgSF_132.jpgSF_133.jpgSF_134.jpgSF_135.jpgSF_136.jpgSF_137.jpgSF_138.jpgSF_139.jpgSF_140.jpgSF_141.jpgSF_142.jpgSF_143.jpgSF_144.jpgSF_145.jpgSF_146.jpgSF_147.jpgSF_148.jpgSF_149.jpgSF_150.jpgSF_151.jpgSF_152.jpgSF_153.jpgSF_154.jpgSF_155.jpgSF_156.jpgSF_157.jpgSF_158.jpgSF_159.jpgSF_160.jpgSF_161.jpgSF_162.jpgSF_163.jpgSF_164.jpgSF_165.jpgSF_166.jpgSF_167.jpgSF_168.jpgSF_169.jpgSF_170.jpgSF_171.jpgSF_172.jpgSF_173.jpgSF_174.jpgSF_175.jpgSF_176.jpgSF_177.jpgSF_178.jpgSF_179.jpgSF_180.jpgSF_181.jpgSF_182.jpgSF_183.jpgSF_184.jpgSF_185.jpgSF_186.jpgSF_187.jpgSF_188.jpgSF_189.jpgSF_190.jpgSF_191.jpgSF_192.jpgSF_193.jpgSF_194.jpgSF_195.jpgSF_196.jpgSF_197.jpgSF_198.jpgSF_199.jpgSF_200.jpgSF_201.jpgSF_202.jpg


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK