V Českých Budějovicích se uskutečnil tradiční šachový festival. Pořadatele potěšila účast 103 šachistů z 3 kontinentů a 13 států. Největší pozornost byla logicky upřena k uzavřenému velmistrovskému turnaji. Ten byl zajímavý účastí celé řady mladých talentovaných šachistů z Česka, což je i záměrem pořadatele.
Dalším zajímavým prvkem byla účast domácího FIDE mistra Jana Miesbauera. Velmistrovský turnaj měl opět vysokou sportovní úroveň (průměrný rating 2450). Na zisk velmistrovské normy bylo zapotřebí 6½ bodu a úporně se o ní bojovalo. Z celkem 45 partií jich skončilo 28 resultativním výsledkem a i remízy byly v drtivé většině výsledkem nesmlouvavého boje.
Takřka snový start do turnaje měl IM Jakub Szotkowski (3½ ze 4), ale nasazené tempo mu bohužel nevydrželo. Naopak překvapivě špatný start (0 ze 2) měl největší favorit GM Hannes Stefansson, avšak následující šňůrou 5/5 se dostal do čela turnaje, kde zůstal až do jeho konce. Dobře hrál i IM Jan Vykouk, který až do předposledního kola pošilhával po velmistrovské normě. Bohužel v 8.kole přepjal v partii strunu a bylo po šanci. K radosti nejen pořadatele přece jen jedna norma padla, a to norma mezinárodního mistra. Ziskem potřebných 4½ bodu na ni dosáhl 16ti letý FM Filip Boe Olsen z Dánska. Vzhledem k tomu, že se jednalo už o jeho třetí normu, bude po dalším kongresu FIDE v Dánsku další mezinárodní mistr.
Zajímavé boje probíhaly i v dalších dvou turnajích, kde docházelo k soubojům mezi talentovanou mládeží a zkušenými šachisty. Věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem byl úctyhodných 83 let. Silně byl obsazen i FIDE Open České Budějovice (12 titulovaných šachistů), kde jsme měli také několik želízek v ohni.
Skvělý turnaj odehrál Sebík Placer. Dokázal remízovat s velmistrem Leonidem Voloshinem (rating 2376), mezinárodním mistrem Sebastianem Plischkim (rating 2420) a až po 4,5 hodinách podlehl dalšímu velmistrovi Vladimirovi Sergeevovi (rating 2411). Po remízách s dalšími dvěma šachisty s ratingem nad 2170 dokázal ještě porazit Torbjörna Glimbranta (rating 2195). Bohužel díky nešťastné prohře v posledním kole přišel o skvělé 12.místo a získání mistrovské výkonnostní třídy kandidát mistra.
Ta prohra byla velice nešťastná. Soupeř se velice dobře připravil a v ostré variantě královské indické obrany vyrukoval s typovou obětí jezdce na „f4“. Zde Sebík učinil logický tah, když ustoupil napadeným střelcem tak, aby zůstal na důležité diagonále. Avšak tento tah partii prohrál, protože tím střelec zablokoval ústupové pole svému králi a soupeřův matový útok se tak stal neodrazitelným. Šachy jsou občas kruté, člověk prohraje, aniž by udělal nějakou fatální chybu. Ale to k šachu patří a dělá je to výjimečnými. Nic to ale nemění na tom, že se Sebík přiblížil k mistrovské výkonnostní třídě, kterou má nyní na dosah a jeho výkon v turnaji přesáhl hranici 2100, která této třídě odpovídá. Jen tak dál.
Velice dobře se také prezentoval Láďa Nagy. I ten předvedl výkon nad hranici 2100 a přiblížil se mistrovské výkonnostní třídě stejně jako Sebík. Budeme moc fandit, aby na nadcházejícím Mistrovství Evropy mládeže v Bratislavě pokračovali ve svých výborných výkonech.
V FIDE Openu České Budějovice startovali i další naši svěřenci Matěj Kaňka, Zdeněk Chval ml. a Adam Palíček. Kromě cenných zkušeností si všichni připsali kladné body ke svým ratingům, takže mohou být se svými výkony spokojeni. V turnaji si zahrál i naši dospěláci Eda Nejdl a Jirka Punčochář. Eda měl výborný vstup do turnaje, a přestože se mu nevydařila poslední tři kola, také předvedl výkon nad 2100 Elo bodů. Jirkovi se zase nepovedl začátek a vše doháněl v posledních kolech. Všechny partie z uzavřeného velmistrovského turnaje a z FIDE Openu České Budějovice byly on-line přenášeny díky nasazení elektronických šachovnic prostřednictvím internetu do celého světa.
Také FIDE Open Šachové univerzity QCC České Budějovice je již turnajem s mezinárodní účastí. Palmu vítězství si odnesla suverénním výkonem Anastasia Solovyová z Ruska, která na tom byla tak dobře, že jí v posledním kole stačila rychlá remíza k potvrzení neděleného prvního místa. I v tomto turnaji startovali naši svěřenci. Nejvíce se dařilo Danielce Nagyové, která předvedla výkon na hranici 1700 Elo bodů a připíše si tak ke svému ratingu cca 130 Elo bodů.
V průběhu turnaje jsem neměl moc prostoru ani sil se věnovat našim svěřencům, nicméně jsem zaregistroval stoupající úroveň hry Honzy a Davida Smolových. Partie pěkně rozehrávali, docilovali slibných pozic, ale v některých případech jim ještě chyběla technika k dotáhnutí lepších pozic do vítězného konce. Posun v kvalitě jejich hry je ale evidentní. Fanda Postl ml. odehrál to, na co právě má, stejně jako Jakub William Bruce, který odcestoval v průběhu turnaje na dovolenou. Své první zkušenosti sbíral teprve šestiletý Pavlík Břešťák, který v rámci svých možností svým soupeřům statečně vzdoroval.
Také v tomto turnaji zkoušeli štěstí dospělí šachisté z našeho klubu. Hodně spokojen musí být pan Roman Klimeš, který se šachy začíná. Pan František Postl st. hraje šachy jen kvůli svému Fandovi, takže jeho výsledky nemá smysl nějak komentovat. On vyhrál už jen tím, že se zúčastnil. I z tohoto turnaje se přenášely první tři šachovnice on-line.
Organizace turnaje je hodně náročná záležitost. Rádi bychom poděkovali hlavní rozhodčí Kateřině Šimáčkové za bezproblémový chod celého festivalu a zajištění on-line přenosů. Dále panu Placerovi za návoz, přípravu, úklid a odvoz šachového materiálu, každodenní přípravu dalšího kola a naší dopravu a i za fotografie. Panu Nagyovi za spoustu výborných fotek, za přípravu a úklid po turnaji. Zdeňkům Chvalům za přípravu turnaje, sourozencům Nagyovým za přípravu i úklid po festivalu a rodině Smolových za pomoc při úklidu po turnaji.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |