V sobotu 29.června jsme zahájili další ročník šachového festivalu, největší šachové události na jihu Čech. Největším lákadlem je opět uzavřený velmistrovský turnaj, který má velice zajímavé obsazení. I další dva mezinárodní turnaje mají zajímavé účastníky z tří světadílů. Počet účastníků šachového festivalu bez doprovodu opět přesáhl číslo 100.
Jako jediní v Jihočeském kraji pořádáme uzavřený velmistrovský turnaj, který při určitém výkonu zaručuje získání velmistrovské normy, případně normy mezinárodního mistra. Ratingový průměr velmistrovského turnaje je 2450 FIDE Elo, jde tedy opět o velice silný turnaj. K získání velmistrovské normy je zapotřebí uhrát 6½ bodu z 9 partií, pro zisk normy mezinárodního mistra je zapotřebí 4½ bodu z 9 partií.
Uzavřené velmistrovské turnaje jsou nejprestižnější formou turnajů. Hraje v něm většinou 10 účastníků systémem každý s každým, což je nejspravedlivější systém. Pořádat takový turnaj je velice náročné. Turnaj je vždy prodělečný v řádu desítek tisíc Kč, pokud se nenajde silný sponzor. Jeho pořádání je také pořádná adrenalinová záležitost, což se potvrdilo i v tomto roce. Týden před turnajem se omluvil jeden účastník z Běloruska a bylo zapotřebí zajistit náhradu.
Trochu výhodou bylo, že díky obsazení turnaje to mohl být i český šachista. S pomocí reprezentačního trenéra jsme obvolali všechny české naděje, bývalý prezident Slovenského šachového svazu obvolával slovenské talenty, Láslo Nagy, známý pořadatel velmistrovských turnajů v Maďarsku poslal informaci na 3.500 svých kontaktů, byli jsme hodně aktivní v Polsku a v Rakousku. Dva dny před turnajem se nám ozval zájemce z Itálie, ale pak se odmlčel. Nakonec jsme získali dalšího mladého šachistu z ČR, ten ale dohrával jeden uzavřený turnaj v Praze (který vyhrál) a tak mohl nastoupit až od neděle.
Takže to vypadalo, že se vše zdárně vyřešilo. V sobotu jsme turnaj připravovali od 9 hodin. Hodně moc nám pomohli Zdeňkové Chvalové, pan Placer a Nagyovi. Po dovozu materiálu bylo nejnáročnější připravit elektronické šachovnice, kterých máme 30. Zde hlavní rozhodčí Kateřině Šimáčkové hodně pomohl pan Placer a pan Nagy a se zprovozněním pan Radim Borůvka.
Další drama nastalo, když se měl losovat uzavřený velmistrovský turnaj a chyběl mladý mezinárodní mistr z Indie. Nezbývalo tedy nic jiného, než začít jednat s účastníky FIDE Openu o náhradníkovi do uzavřeného velmistrovského turnaje, kde jsme potřebovali šachistu s ratingem 2300+. Naštěstí v průběhu jednání se účastník z Indie dostavil, takže velmistrovský turnaj mohl být nalosován a zahájen.
Aby nebylo všem problémům konec, tak při losování FIDE Openu ČB chyběl stále první nasazený velmistr z Azerbaidžánu. Protože jsme neměli žádnou informaci, že se někde zdržel a nemohli jsme dále čekat, než akademických 15 minut a zdržovat tak celý festival do neurčita, bylo provedeno nasazení 1.kola bez velmistra z Azerbaidžánu, který dostal pro 1.kolo odstoupení. Podle zákona schválnosti se chvíli po zahájení 1.kola velmistr z Azerbaidžánu objevil v hrací místnosti. Dost nepříjemná situace, ale už se s tím nedalo nic dělat.
Jak je vidět, tak pořádání takových akcí není žádná procházka růžovým sadem, ale spousta práce a adrenalinu. Potěšující je účast více než 100 šachistů, méně již slabší účast šachistů z Jihočeského kraje a potažmo i z QCC ČB. I to o něčem vypovídá.
Již máme za sebou 1.kolo a nejpřekvapivější byla jeho délka. V 1.kole spolu hrají soupeři s největšími ratingovými rozdíly a proto bývá toto kolo nejkratší. 1.kolo ale začalo po 16:15 a skončilo kolem 22:30. Hrálo se tedy více než 6 hodin. Zasloužili se o to především naši členové. V uzavřeném velmistrovském turnaji dohrával jako poslední náš člen FIDE mistr Jan Miesbauer právě s mezinárodním mistrem z Indie, bohužel partii prohrál. Stejně se dařilo našemu Jirkovi Punčochářovi v souboji s velmistrem Petrem Veličkou, kterého trápil přes 6 hodin. Ve vyrovnané koncovce nakonec rozhodla větší zkušenost po 140 tazích. Zato se dařilo našemu dalšímu členu Matějovi Kaňkovi, který porazil Torbjörna Glimbranta (rating 2195) ze Švédska.
Další zajímavostí letošního festivalu je, že věkový rozdíl mezi nejmladším a nejstarším účastníkem je 83 let ! Šachy jsou opravdu přítelem a partnerem na celý život, mají stále co poskytnout.
Druhý den byl kratší než ten první o celou hodinu. Zajímavostí bylo, že poslední dvě partie dohrávali svěřenci velmistra Petra Veličky, hrál nejdéle první den. Byli to bratři Jakub Szotkowski v uzavřeném velmistrovském turnaji a David Szotkowski v FIDE Openu České Budějovice. Oba bratři byli určitě spokojeni, protože David remízoval se silným soupeřem z Rakouska a Jakub si připsal další výhru. Z našich svěřenců se představil ve skvělém světle Sebík Placer, který dokázal remízovat s velmistrem Leonidem Voloshinem (rating 2376).
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |