Velmistrovská norma opět odolala

V pátek 30.6. společně se školním rokem skončil dnes již největší šachový svátek na jihu Čech – Šachový festival České Budějovice. Největší pozornost se upírala k velmistrovskému turnaji, kde se až do posledního kola a do poslední partie bojovalo o velmistrovskou normu. Podobně v FIDE Openu České Budějovice se v posledním kole rozhodovalo o dvou normách mezinárodních mistrů

 

Všechny normy ale odolaly. Ve velmistrovském turnaji potřeboval mezinárodní mistr Kacper Drozdowski v poslední partii vyhrát černými barvami nad mezinárodním mistrem Richardem Biolkem mladším. Polský mistr zvolil Pircovu obranu, avšak IM Biolek převedl hru do Sämishovy varianty královské indické obrany. Partie byla zajímavá a mohla dopadnout všelijak. Černý získal nakonec rozhodující materiální výhodu, avšak bílý díky oslabenému černému králi donutil černého aktivní hrou své dámy, a její souhry se svým jezdcem, černého k opakování tahů. Tato partie charakterizovala bojovný průběh celého turnaje, kde bylo minimum krátkých remíz. Uzavřený GM turnaj byl nejsilnějším turnajem, který se kdy na jihu Čech hrál. Průměrný rating turnaje byl 2484 Elo, jednalo se tedy o turnaj 10 kategorie (v loňském roce byl průměrný rating turnaje 2438 Elo). Proto letos stačilo získat z 9 partií 6 bodů, zatímco v loňském roce to bylo 7 bodů z 9 partií. Letos měli ale zájemci o získání velmistrovské normy před sebou těžší soupeře, poprvé jsme přivítali velmistra s ratingem nad 2600 Elo.

Velice silný byl i FIDE Open České Budějovice. Startovalo v něm 8 mezinárodních velmistrů, 4 mezinárodní mistři a 6 mistrů FIDE. Průměrný rating prvních deseti hráčů byl 2438 Elo (v loňském roce byl 2408 Elo). I v tomto případě se tedy jednalo o nejsilnější Open turnaj, který se kdy v našem kraji hrál. Turnaj byl mimořádnou příležitostí pro místní šachisty zahrát si se silnými zahraničními šachisty. Zahrát si alespoň jednou vážnou partii proti velmistrovi by mělo být snem každého šachisty. Díky síle tohoto turnaje bylo možné v něm získat normu mezinárodního mistra. Do posledního kola o ni usilovali Jakub Szotkowski (vítěz loňského turnaje – ročník 1997) a syn prezidenta Slovenského šachového svazu FIDE mistr Martin Jablonický. Oba dva v posledním kole remízovali (Jakub Szotkowski s prvním nasazeným velmistrem Warakomskim a Martin Jablonický s velmistrem Ivanovem) a mistrovské normy je těsně minuly.

Velmi atraktivní byly on-line přenosy partií z obou těchto turnajů. Přenášelo se všech pět partií z velmistrovského turnaje a prvních 10 partií z FIDE Openu České Budějovice. Stejně jako v loňském roce přenášel partie z uzavřeného velmistrovského turnaje server ChessBomb, ale v tomto roce přenášel navíc i partie z FIDE Openu. Partie z uzavřeného velmistrovského turnaje přenášely navíc známé servery Chess24.com a Follow Chess. Je příjemné, že nás sledují i v zahraničí a je evidentní, že náš festival již překročil hranice našeho kraje.

V turnajích startovali i naši členové. V FIDE Openu České Budějovice to byli dospělí šachisté IM Ivan Hausner, Zdeněk Vybíral, Jirka Punčochář a Eda Nejdl. Jejich výkony nebudu komentovat, protože mi to nepřísluší. Za jejich účast jim chci ale poděkovat a doufám, že si dobře zahráli.

Z mládežníků využili tuto jedinečnou šanci Láďa Nagy, Sebík Placer, Matěj Kaňka a Manvel Asatryan. Nejvíce spokojen může být Sebík Placer, který si v ratingu polepší o 70 bodů. Nicméně žádný z našich svěřenců se neprezentoval takovým výkonem, aby se v turnaji potkal s mezinárodním mistrem či dokonce s velmistrem. Za zmínku stojí výborné první kolo Matěje, bohužel pak na něj v dalších kolech již nenavázal. Ostatním se něco podařilo, něco zase ne, ale je více než zřejmé, že hoši musí pořádně zabrat, pokud se chtějí dostávat v turnajích do vyšších pater tabulek. Například písecký Honzík Miesbauer si zahrál proti třem velmistrům a jednomu mezinárodnímu mistrovi a dokonce dokázal jednoho velmistra porazit! To jsou zkušenosti k nezaplacení. Pouze těžké partie posouvají šachistu dále. Za povšimnutí stojí také výkon Magdaleny Pawické z Polska (ročník 2007 !), která získala cenu za nejlépe umístěnou ženu, přestože byla v turnaji nejméně zkušená a nejmladší účastnice (ovšem má již rating 1791 Elo). Její maminka nám prozradila, že náš turnaj je přípravou Magdaleny na Mistrovství Evropy.

Zajímavý byl i FIDE Open Jihočeské univerzity, kde jsme letos poprvé přivítali i zahraniční účastníky. Šlo o další sourozence Pawických, Alexandru (ročník 2008) a mistra Polska ve své věkové kategorii Filipa (ročník 2010 !!). Filip ukázal svojí třídu, když pokořil několik dospělých soupeřů a obsadil výborné 7.místo v konečném pořadí. Další atraktivní účastnicí byla šikovná Ema Dobsa z Unichess Praha, mistryně ČR, která se připravovala na Mistrovství světa, které bude tentokrát v Brazílii. My se budeme snažit, aby v příštím roce bylo v tomto turnaji ještě více zahraničních účastníků. Také se budeme snažit, aby zde hrálo co nejvíce našich svěřenců, protože jde o nenahraditelné zkušenosti. Aby zde mohli startovat i začínající šachisté, mohou v tomto turnaji startovat šachisté s ratingem do 1850 Elo.

V tomto roce nás potěšila účast některých nováčků. Z našeho klubu zde hrál bohužel jen jediný dospělý František Šindelka a pak celá řada mladých šachistů. Nejvíce se dařilo Davídkovi Bártovi, dále pak Jakubovi Šimonu Šimůnkovi. Prvním místem mezi ženami velice potěšila Laura Čermáková. Dále hráli Zdeněk Chval mladší, Kája Švejda, Daniela Nagyová, Hugo Tůma, Vítek Předota, Marek Garabik, Fanda Postl, Matyáš Melkes a Adam Labik. I zde střídaly světlé momenty ty horší. Největším problémem stále zůstává zbytečná zbrklost a nesoustředění se na hru. Konkrétní vyhodnocení si ponechávám až po přehrání partií žáků.

Bylo potěšením sledovat maličkého Filipa Pawického, který dokázal přes 4 hodiny sedět a soustředit se na partii s dospělým šachistou, který byl třikrát větší než on. A od partie odešel až ve chvíli, kdy jeho dospělý soupeř partii vzdal. Žádné chození po sále, zkoumání jiných partií, hraní si s jinými předměty při partii – prostě profesionální přístup. Další výraznou postavou turnaje byl Dan Pražák. Ten předvedl, že pokud se někdo šachům pořádně věnuje, snadno výkonnostně přeskočí i ty, kteří dělají šachy o tři či čtyři roky déle.

Přitom je to velice jednoduché. Jestliže chci něčeho dosáhnout, musím se podle toho chovat !! Šachy jsou velice spravedlivé. O síle šachisty rozhoduje především jeho práce doma, je to tedy o morálce. Přitom nejde o to, nechat všeho a dělat jen šachy. Je to o kázni. Když dělám doma šachy, nemám se rozptylovat ničím jiným a dělat skutečně šachy. To samozřejmě platí nejen o šachu, ale o všech dalších činnostech. Šachy to jen děti učí a to je jeden z jejich pozitivních přínosů při formování charakterů dětí. A kde najít čas na šachy, školu a další užitečné aktivity? Stačí zahodit mobilní telefony (míněno obrazně) a děti získají denně několik hodin na smysluplné činnosti včetně školy. Je fascinující, že když se děti připravují na důležité události, jako jsou přijímací zkoušky, tak jejich rodiče omezí pro děti tyto užitečné aktivity, ale největší zloděje času jako jsou mobilní telefony či tablety jim ponechají. Údajně proto, že to mají všichni, že by se před spolužáky znemožnili. To je podle mne velice laciný argument. Inteligentní dítě, které dokáže pracovat, se vždy prosadí a šachy jsou aktivita, která to děti učí již od útlého věku.

Další výraznou postavou turnaje byla Adélka Rolinková. Ta nabídla v značně lepší pozici remízu soupeři, který byl evidentně zdravotně indisponován. Za toto gesto obdržela cenu Fair-play. Odměnila ji i samotná bohyně Caissa, když hned v dalším kole ji obdařila takovým šachovým umem, že vyprovodila s nulou jednoho z favoritů turnaje. Šachy jsou nejen o výkonnosti, ale také o etickém chování a zde se Adélka projevila jako veliká osobnost.

Chceme poděkovat všem našim svěřencům i jihočeským šachistům, kteří se turnajů zúčastnili, protože právě pro ně tyto turnaje pořádáme. Chceme také poděkovat všem rodičům, kteří nám při přípravě, v průběhu a po turnaji pomohli  - paní Šimůnková, pan Placer, pan Melkes, pan Postl, pan Nagy. Také děkujeme našim partnerům, statutárnímu městu České Budějovice, Jihočeskému kraji, Teplárně ČB, a.s., Motoru-Jikov Green a.s., Čevaku a.s. a Jihočeské univerzitě. Zahájení festivalu se zúčastnil i rektor Jihočeské univerzity pan doc.Tomáš Machula Ph.D., Th.D..

Příští rok se bude šachový festival konat od čtvrtka 21.června do pátku 29.června 2018. Těšíme se na viděnou.

 

SaFe_001.JPGSaFe_002.JPGSaFe_003.JPGSaFe_004.JPGSaFe_005.JPGSaFe_006.JPGSaFe_007.JPGSaFe_008.JPGSaFe_009.JPGSaFe_010.JPGSaFe_011.JPGSaFe_012.JPGSaFe_013.JPGSaFe_014.JPGSaFe_015.JPGSaFe_016.JPGSaFe_017.JPGSaFe_018.JPGSaFe_019.JPGSaFe_020.JPGSaFe_021.JPGSaFe_022.JPGSaFe_023.JPGSaFe_024.JPGSaFe_025.JPGSaFe_026.JPGSaFe_027.JPGSaFe_028.JPGSaFe_029.JPGSaFe_030.JPGSaFe_031.JPGSaFe_032.JPGSaFe_033.JPGSaFe_034.JPGSaFe_035.JPGSaFe_036.JPGSaFe_037.JPGSaFe_038.JPGSaFe_039.JPGSaFe_040.JPGSaFe_041.JPGSaFe_042.JPGSaFe_043.JPGSaFe_044.JPGSaFe_045.JPGSaFe_046.JPGSaFe_047.JPG


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK