5.místo na MČR škol 6.-9. tříd

Z krajského kola se podařilo postoupit na Mistrovství České Republiky školních týmů v šachu v kategorii 6.-9. tříd a víceletých gymnázií hned dvěma týmům z Gymnázia Jírovcova. Mistrovství ČR se uskutečnilo ve dnech 30. a 31. března 2015 v pěkném prostředí v EA Hotelu Kraskov u Čáslavi.

 

 

 

Všichni hráči obou týmů jsou současnými nebo bývalými členy QCC České Budějovice. Matyáš Zeman v současné době reprezentuje Šachový oddíl Hraničář Horní Stropnice.

Žáci byli doprovázeni rodiči dvou žáků, Petrem Zemanem a Ladislavem Nagyem, kteří se v následujících řádcích pokusí přiblížit cestu a průběh MČR z různých pohledů.

 

Pohled Petra Zemana:

Družstvo školy, které bylo ve startovní listině označené jako Gymnázium Jírovcova České Budějovice „B", cestovalo v sestavě Jan Kolář z primy a Lukáš  ZemanVojtěch  BauerPetr Augustin ze sekundy. Při cestě v pondělí dopoledne, bylo mimo, jiné k „zakázaným" slovům zařazeno i označení „B". Protože se mnou v autě necestoval Honza Kolář, ale naopak Matyáš Zeman a Kryštof Nuc z „A" týmu, již v autě probíhalo vzájemné hecování kluků obou družstev. Cestu na místo jsme zvládli v naprosté pohodě a bez komplikací. To, že na zhruba 20 kilometrové objížďce za Humpolcem po úzké okresce, označené z obou stran dopravní značkou „zákaz vjezdu nákladních automobilů", budeme potkávat plně naložené kamiony, autobusy a náklaďáky, nás spíše rozesmálo, než naštvalo. Jako jedna z prvních výprav jsme se v „klidu a míru“ ubytovali na již předem přidělené pokoje a čekali na příjezd naší druhé poloviny týmu. (Nutno poznamenat, že letos fungovala organizace turnaje na výbornou.) Pokoje byly, stejně jako hotel celý, parádní. Skutečná odměna pro kluky. Slavnostní zahájení celé akce začalo „acapella" zpívanou národní hymnou a následně i krátkým vystoupením dívčího tanečního souboru. Pokoukání pro kluky….

Národní hymna zpívaná „acapella

 

Vystoupení dívčího tanečního souboru.

 

Po krátkém přivítání všech účastníků hlavním pořadatelem a zástupci z regionu, na minutu přesně ve 14.00 usedli účastníci k prvnímu z devíti kol turnaje. V pondělí se jich hrálo pět a v úterý dopoledne zbývající čtyři kola.  „Moje" družstvo šlo do turnaje s jasným cílem. Nezklamat fanoušky. Bojovat jako správný tým jeden za druhého a snažit se své soupeře potrápit. Až na Honzu Koláře, tvořili tým kluci, kteří se již delší dobu šachům nevěnují a turnajů se nezúčastňují. Ohromný úspěch byl už jejich samotný postup na mistrovství republiky z krajského finále a možnost reprezentovat své gymnázium. Nemá tak cenu se až tolik věnovat partiím jako takovým, ale zaujali mě jiné věci. Líbil se mi zvláštní způsob bodování, který je nazýván „olympijský". Do celkových výsledků se počítá každá vyhraná partie jednotlivých členů týmu a přímo nabádá k boji až do „poslední figurky" na šachovnici. Toho si kluci byli dobře vědomi a skutečně bojovali.

Připraveni!

 

V prvních kolech byla znát jejich velká nerozehranost a i značný problém s hracím časem. Každý z hráčů měl 20 minut na partii a za každý tah se přidávalo 5 sekund. Naše hodiny šly asi nějak rychleji. Všichni se postupem času „aklimatizovali" a po první prohře 0 : 4 jsme v každém dalším souboji získali vždy minimálně bod. V pondělí jich bylo celkem 9,5. Velká spokojenost. Po výborné večeři, kdy se servírovala „svíce se čtyřma", jsme vyrazili na krátkou procházku po okolí. Netrvala však dlouho, protože vidina opuštěného stolu bratrů Pinga a Ponga byla lákavá pro nás pro všechny. A jela se „obíhačka" v plném obsazení. Jako bonus byla čtyřhra Lukáš, Petr proti Vojtovi a „kapitánovi". Profík Lukáš nás šetřil a já s Vojtou vyhráli. Zatímco my se procházeli a „pinčesovali", druhý náš tým ještě dohrával své odložené 5. kolo. Všichni jsme se později sešli na pokoji a rozebírali, co se komu povedlo a nepovedlo. Hráli se karty a sledovala chvíli i televize. Únava z dopoledního cestování a náročnost šachových partií „pomohla" s dodržením večerky. Ve 22. hodin bylo „mrtvo".

Ráno jsem kluky velmi opatrně ( :-) ) budil již v 7.05 hodin. Z postelí se jim tedy moc nechtělo... . Nikdo ale nevěděl, jak to bude probíhat na snídani, která se podávala již od 7.00.  Snídaně byla opravdu luxusní a každý si mohl vybrat podle chuti. Jak sladké, tak i takzvaně „na vidličku". V 8.30 hodin byl začátek šestého kola. Po něm jsme ztráceli pouhých 2,5 bodu na naše "profíky" z „A" týmu. To bylo ale naše maximum. Všichni se snažili o co nejlepší výkon, jenže naši soupeři byli velmi dobří. Vždyť to také bylo mistrovství republiky. Ty nejlepší školní týmy z celé ČR! Několik bodíků nám sice smolně „proklouzlo mezi prsty", ale na kluky co šachy na rozdíl od jiných nehrají, to bylo vynikající. V konečném pořadí stačily výkony všech členů týmu na 26. místo.

Nejtěžší to měl Honza Kolář. Na 1. šachovnici jen silní a zkušení soupeři.

Honza Kolář na 1. šachovnici.

 

Na 2. šachovnici hrál Lukáš Zeman a byl skutečným kapitánem a oporou družstva. Uhrál 4,5 z možných 9 bodů. 50% na 2. šachovnici je paráda. (V pinčesu byl nejlepší ).

Lukáš Zeman na 2. šachovnici.

 

Naše 3. deska a Vojta Bauer. I Vojtu trápilo rychlé tempo hry a nutnost rychlého rozhodování. Za žádné situace však nesložil zbraně a bojoval. Uhrál pěkných 5 bodů.

Vojta Bauer na 3.šachovnici.

 

4. šachovnice našeho družstva bylo pro mě překvapení. Petra Augustina si pamatuji naposledy na turnaji v Blatné někdy v roce 2011/12. Tam vybojoval 3. místo. (V autě jsme s Kryštofem Nucem vzpomínali na krásné, porcelánové medaile právě z Blatné.) Petr na turnaji zajistil týmu 5,5 bodu a byl skvělý. Několikrát jsem si při jeho partii všiml, že mu soupeř nabízel remízu a Peťa ji nepřijal. Vědom si svého dobrého postavení na šachovnici bojoval o vítězství. Nebyl jen účastníkem, ale táhnul celý tým!

Petr Augustin na 4.šachovnici.

 

Samozřejmě všem patří můj obdiv za odvahu, snahu a bojovnost. Kluci podporovali jeden druhého a já se snažil je pozitivně namotivovat. Pokaždé všichni čekali v sále, až dohraje partii poslední z nich. Pevně věřím, že se i klukům líbilo a budou na turnaj dlouho vzpomínat. Krátce po vyhlášení výsledků a dekorování vítězů, jsme se vydali na cestu domů. Změna počasí z jarního na zimní a silný vítr vyvracející stromy kolem silnice, nic neubraly na naší dobré náladě. Při poryvech větru se kluci nakláněli proti směru větru a bylo to jako na plachetnici J . Horší to měli řidiči kamionů a autobusů. Těsně před příjezdem do Českých Budějovic nás u Chotýčan překvapil padlý strom přes silnici, který již odklízeli hasiči.

Fotky z akce najdete také na webu:
http://sohranicar.rajce.idnes.cz/Ucast_na_MCR_skol_v_sachu_6.-_9._trida_viceleta_gymnazia_2015/

 

Kluci si fandili navzájem.

 

Pohled Ladislava Nagye:

Druhá část výpravy vyjela z Č.Budějovic cca 1 hodinu po té první. V autě se mnou jeli tři hráči (Ladislav Nagy, Jonáš Havelka a Jan Kolář) a jejich trenér, pan Jiří Havlíček. Cesta, kterou jsme si jako obvykle krátili řešením logických hádanek a úkolů, proběhla bez problémů. Ani my jsme se nenechali rozhodit setkáními s kamiony na úzké objížďce u Humpolce. Do cíle jsme dorazili v momentě, kdy začínalo pršet. V následujících hodinách jsme z pohodlí pěkného hotelu mohli sledovat řadu proměn počasí. Chvíli pršelo, chvíli bylo sluníčko, chvíli byla bouřka, chvíli padaly kroupy, …

Zatímco počasí na sebe zkoušelo brát různé podoby, my jsme se v klidu ubytovali, naobědvali a naladili se na šachové boje.

Tým označený Gymnázium Jírovcova České Budějovice „A" hrající v sestavě Matyáš Zeman ze sekundy, Ladislav Nagy z primy, Jonáš Havelka z tercie a Kryštof Nuc z kvarty byl podle průměrného ELO jednotlivých členů 5.nasazený a tak se rýsovala šance bojovat o pěkné umístění.

Kluci jsou před zápasy dobře naladěni.


1. kolo
– soupeřem je „GEKOM Praha

Kryštof velmi důrazně zaútočil na soupeřova krále. Když už mohl dát vynucený mat, tak soupeř vzdal. Stav 1:0.
Těsně po Kryštofovi skončil Jonáš, který se také pustil do silného útoku na soupeřova krále. Soupeři nezbylo než obětovat dámu. Tu ale Jonáš odmítl a místo toho zasadil soupeři pěkný třítahový mat. Stav 2:0.
Láďa měl v koncovce materiální převahu jednoho pěšce (D+S+2+3p proti D+J+2+2p) a navíc stál aktivněji, ale jeho soupeř dobře vzdoroval. Ale stálo ho to mnoho času až prohrál na čas (Láďovi zbývalo 3:49 min). Stav 3:0.
Matyáš sice v koncovce vedl o pěšce (D+2V+5p proti D+2V+4p), ale byl pod tlakem (Matyášovi zbývalo 24s, soupeři 42s). Nakonec Matyáš prohrál na čas. Konečný stav 3:1.
První kolo nám ukázalo, že si budeme muset dávat pozor na čas. Přídavek 5s není moc velký.

Ještě srovnat figurky a můžeme začít.

 

2. kolo – soupeřem je „ZŠ Resslova Hlinsko

Jonáš se vrhl do útoku jezdcem a střelcem a podařilo se mu odkrýt pěšcovou obranu soupeřova krále, poté za ty dvě figury získal dámu a partii s přehledem dovedl k vítězství. Stav 1:0.
Matyáš hrál se soupeřem vyrovnanou partii a brzy se dohodli na remíze. Stav 1½:½.
Kryštof se dostal do koncovky v J+5p proti J+3p, došel si pro dámu a partii dovedl vítězství. Stav 2½:½.
Láďa byl v materiálově vyrovnané partii trvale aktivnější. Soupeř se dostal do časové tísně, ve které udělal hrubou chybu, přišel o dámu a vzdal. Konečný stav 3½:½.

3. kolo – soupeřem je „ZŠ Pionýrů Frýdek-Místek

Kryštofův soupeř obětoval figuru za věčný šach a byl se získanou remízou velmi spokojen. Stav ½:½.
Jonáš vyměnil 2 figury za věž, protože si myslel, že při tom získá minimálně jednoho pěšce. Jonáš se pak bránil s 2V+pěšci proti V+2S+pěšci. Bohužel při tom přišel o pár pěšců a po výměně jedné věže dostal zajímavý mat uprostřed šachovnice od soupeřových S+J+K+p. Stav ½:1½.
Matyáš prohodil tahy v zahájení. Ještě zkoušel pozici zachránit, ale nakonec to přeci jen vedlo k porážce. Stav ½:2½.
Láďa se pohyboval v závěru partie dost dlouho v časové tísni. Jeho soupeř měl času stále dost. Přesto to byl Láďa, komu se nakonec podařilo vymyslet, jak prorazit zablokovanou pozici. Láďa si došel pro dámu a soupeř vzdal. Konečný stav 1½:2½.

Matyáš Zeman na 1. a Láďa Nagy na 2.šachovnici.

 

4. kolo – soupeřem je „Gymnázium Jateční Ústí n/L.

Matyáš i jeho soupeř „jeli od začátku partie, jak vysavače“. Bleskurychle vyměnili figury, ocitli se v koncovce nestejnobarevných střelců s 5 pěšci na obou stranách a dali partii za remízu. Stav ½:½.
Ostatní partie tou dobou byly teprve na konci zahájení.
Soupeř udělal Kryštofovi dvojpěšce, pak ale Kryštof jednoho z těch pěšců vyměnil a své pěšce si tím narovnal. Navíc se mu povedlo ovládnou b-sloupec a soupeři vznikla slabina v podobě jezdce stojícího na c3. Kryštof toho jezdce zahnal na kraj šachovnice a pak jej vyměnil za střelce. Tím soupeři narušil strukturu pěšců a vytvořil mu dvojpěšce. Po výměně figur v koncovce J+6p na obou stranách Kryštof začal řádit koněm. Využil horší struktury soupeřových pěšců a došel si do dámy. Soupeř obětoval svého jezdce za postavenou dámu. Závěr Kryštof zvládl s přehledem a vyhrál. Stav 1½:½.
Láďa sehrál vyrovnané zahájení. Ve střední hře „byl donucen k oběti“ krajního pěšce na dámském křídle. Ovšem ten pěšec byl otrávený. Soupeř si jej vzal střelcem. Láďa okamžitě zaútočil na královském křídle na krále. Díky tomu, že soupeř hrál opakovaně střelcem, ztratil důležitá tempa a Láďa pěkný útok dovedl k výhře. Stav 2½:1½.
Jako poslední dohrával Jonáš. Jonáš vyšel ze zahájení aktivně a útočil. Pak se ale přehlídl. Vzal si pěšce, ale přišel kvůli tomu o figuru. Jonáš se pak dlouho bránil soupeřově převaze. V závěru partie se Jonáš pokusil přivést soupeře do časové tísně. Jonáš se dlouho úspěšně bránil, ale nakonec se soupeři přeci jen podařilo převahu uplatnit a dát mat (v tu dobu mu zbýval 40s). Konečný stav 2½:1½.

5. kolo – soupeřem je „Gymnázium Uherské Hradiště

Mezi čtvrtým a pátým kolem nás čekala večeře. Měl jsem obavu, jak se přestávka promítne na výkon našich hráčů.
Jonáš získal v zahájení figuru, později ještě kvalitu a několik pěšců. Ve vyhrané pozici odevzdal kvalitu a dal efektní mat 3 pěšci podporovanými střelcem. Stav 1:0.
Láďa obětoval v zahájení kvalitu za silný útok dotažený až do matu. Stav 2:0.
Kryštof prohrával o věž, ale velmi útočil a honil soupeřova krále po šachovnici. Útok se mu podařilo dotáhnout do vítězného konce. Stav 3:0.
Matyáš vyšel se soupeřem ze zahájení do oboustranně ostré pozice. Matyáš stál o trochu aktivněji. Pozice se stále přiostřovala a Matyáš získával větší poziční výhodu, jenomže mu zároveň docházel čas. Pak se zamyslel, dostal se na 10s a v následujících tazích udělal v časové tísni chybu a v zápětí prohrál na čas. Škoda, Matyáš hraje hezky, ale nedaří se mu srovnat s časem. Konečný stav 3:1.

 

Večer jsme si udělali malou procházku kolem hotelu.

Od 18:30 do 20:00 byla možnost se účastnit přednášky pana Gonsiora. Kluci vypadali už dost unaveně, tak jsme dali přednost relaxaci na pokoji. Kluci vymysleli zcela novou hru „šacholodě“, jakéhosi křížence mezi šachy a loděmi a náramně se při tom bavili.

Kluci si šacholodě užili. 

 Při šacholodích docházelo k řadě vtipných kuriózních situací.

 

6. kolo – soupeřem je „Gymnázium P.B. Frýdek-Místek

Láďa provedl příliš mnoho zbytečných tahů, dostal se pod tlak, který vyústil ve ztrátu dámy za věž. Láďa si následně vyzkoušel hru, kdy mu zbývalo cca 20 sekund. Ale soupeř mu nedal šanci. Stav 0:1.
Kryštofovi se partie tentokrát nevydařila. Bohužel mi uniklo, co bylo příčinou porážky. Stav 0:2.
Jonáš měl o figuru méně, ale snažil se o útok na soupeřova krále. Jeho útok sice nebyl dostatečně razantní, ale přesto soupeře zaměstnával. Soupeř se dostal s časem na 1 minutu, ale nakonec svůj materiální náskok přeci jen proměnil ve vítězství. Stav 0:3.
Matyáš v zahájení ztratil / obětoval pěšce. Tato ztráta mu zůstala až do koncovky, kterou soupeř vyhrál. Konečný stav 0:4.
Tak to byla ledová sprcha. Po tomto zápase se mi ani nechtělo zjišťovat od kluků další detaily porážky. Celý tým byl ale nabuzený ukázat, že mají na víc.

7. kolo – soupeřem je „1. České Gymnázium Karlovy Vary

Matyáš získal v zahájení figuru. Soupeř brzy před matem vzdal. Stav 1:0.
Jonáš přehrál soupeře. Dlouho vedl o figuru, pak získal dámu a partii v klidu dovedl do výhry. Stav 2:0.
Láďa vyšel ze zahájení vyrovnaně, ve střední hře soupeře přehrál, získal střelce, pak věž a soupeř vzdal. Stav 3:0.
V Kryštofově partii se děly věci. Kryštof soupeře jasně přehrál. Ve chvíli, kdy Kryštofovi zbývalo cca 10 min, tak se ale přehlídl a dal dámu za jezdce a rázem to vypadalo na prohru. Kryštof ale bojoval. Když se dostal z nejhoršího, tak ale udělal druhou chybu (a já jsem málem dostal druhý infarkt během jediného zápasu). Opět to vypadalo, že Kryštof prohraje. Kryštof to ale nevzdal a k překvapení všech se mu podařilo partii ještě otočit a vyhrát. To byl neuvěřitelný průběh partie. Konečný stav: 4:0.
A jsme zpátky ve hře o medaile.

Jonáš Havelka na 3. a Kryštof Nuc na 4. šachovnici.

 

8. kolo – soupeřem je „Gymnázium Mikulášské nám. Plzeň“ (pozdější vítěz celé soutěže)

Jonáš hrál pasivně, přišel o několik pěšců. Soupeř tento náskok prosadil do vítězství. Stav 0:1.
Kryštof přišel v léčce v zahájení o figuru. Náskok si soupeř přenesl až do koncovky, ve které Kryštof prohrál na čas. Stav 0:2.
Láďa stál vyrovnaně ve velmi zajímavé složité pozici. Soupeř hrál aktivněji, získal kvalitu a pěšce a materiální náskok proměnil ve vítězství. Stav 0:3.
Matyáš stál dlouho vyrovnaně, dostal se do koncovky, kdy o pěšce prohrával, ale přesto to vypadalo, že udrží remízu. V závěru partie se Matyáš dostal do časové tísně, ve které udělal chybu a prohrál. Konečný stav 0:4.
Druhá ledová sprcha, která znamená konec šancí na medaili. Motivací pro poslední kolo je alespoň šance překonat loňský výsledek Gymnázia Jírovcova.

9. kolo – soupeřem je „Gymnázium J.M.M. Lanškroun

Matyáš doslova smetl svého soupeře. Matyáš: „Že vyhraji mi bylo jasné po 6 tazích, během kterých jsem soupeři zrušil možnost rošády a získal jsem aktivitu.“ Stav 1:0.
Kryštof vedl o figuru, útočil a tlak dovedl až k matu. Kryštof: „V zahájení jsem získal střed a soupeř neměl prostor. Pak jsem získal figuru, otevřel střed a dal mat na g2.“ Stav 2:0.
Jonáš v pohodě soupeře přehrál a vyhrál. Jonáš: „Soupeř mi dával figurky.“ Stav 3:0.
Láďa postupně navyšoval materiální náskok až soupeř vzdal. Láďa: „Postupně mi dal 2 pěšce. Pak jsem získal dámu za věž a střelce. Poté soupeř přišel o figuru za pěšce. Pak jsem získal další dva pěšce a soupeř vzdal.“ Konečný stav 4:0.
Druhý den byl jako na houpačce.

Čekání na vyhlášení výsledků vyplněné hraním šachů.

 

Po vyhlášení výsledků jsme si sbalili věci a vyrazili na cestu zpět. Cestou foukal dost silný vítr. V jeho důsledku nás jednou zastavil strom spadlý přes silnici, který právě odklízeli vlastními silami řidiči ve frontě před námi stojících vozů. To nám ale dobrou náladu nijak nezhoršilo.

Podtrženo, sečteno:

Tým Gymnázium Jírovcova České Budějovice „A" vstupoval do soutěže jako 5. nasazený a skutečně skončil na pátém místě. Páté místo je krásné a přitom zasloužené.
Držme klukům pěsti, aby na sobě dokázali i nadále pracovat, příští rok se opět dostali do celorepublikového finále a povedlo se jim zopakovat nebo ještě vylepšit úspěšný výsledek z letošního roku.

  Sestavy obou družstev s výsledky jednotlivců.

 


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK