V sobotu jsme byli spolupořadateli s Šachovou školou Velešín 3.Velké ceny. Turnajů ve třech skupinách se zúčastnilo celkem 85 dětí. Z naší šachové univerzity tam bojovalo 27 dětí včetně dětí z Šachové školy Velešín. Situaci nám zkomplikovaly pozdní přihlášky i od „velkých“ klubů, tak jsme museli ještě v pátek večer přestavovat připravené prostory pro turnaje.
Nakonec jsme stihli vše řádně připravit. Velešínští zvládli na jedničku registraci včetně plateb za obědy a vklady od jednotlivých účastníků. Poděkování patří i všem účastníkům, kteří se dostavili včas, a tak jsme pátrali pouze po jediném účastníkovi. Po drobných úpravách ve startovních listinách mohly turnaje včas začít.
Velké ceny jsou chápány především jako náborové turnaje, ve kterých získávají děti své první herní zkušenosti. To se týká skupin D a C. Tyto skupiny jsou také tradičně nejvíce obsazeny. Ve skupině D startovalo celkem 43 účastníků, z toho bylo 16 našich svěřenců. V této skupině se hrálo tempem 2x15 minut + přídavek 5 vteřin za každý provedený tah. Řada partií skončila „šustrmatem“, což není zrovna ideální způsob, jak učit děti hrát šachy.
Turnaj se velice povedl Olehovi Yurchenkovi, který se ziskem 6 bodů ze 7 partií obsadil 1.místo a tím si vybojoval postup do skupiny C v dalších Velkých cenách. Velkou spokojenost musí také pociťovat Michael Pribyš za 8.místo, Erik Rychlý za 9.místo a Jan Brejcha za 10.místo. Za velice dobré lze považovat i 13.místo Vojty Vítka a 14.místo Šimona Vrzala. Na 18.místě se ziskem 4 bodů se umístil Tomáš Nešpol, a i ten může být se svým výkonem spokojen.
V polovině startovního pole na 22.místě se ziskem 50% bodů (3½ bodu) se umístil Marek Dolan a stejně tak na 25.místě Tonda Urban. Na 28.místě skončil Kostík Gregor a na 29.místě David Trubač, kteří se před mými zraky stali oběťmi šustrmatů. Příště si musí dát na tyto „nehody“ pozor. Na 33.místě skončil Vít Šimek a na 36.místě Adam Herál. 37.místo patřilo Žofce Fejfarové, 38.místo Milanovi Jarošovi a 39.místo Elišce Hauptové. I u nic jsem zaznamenal nějaké nehody ala „šustrmat“. To jsou ale věci, které se dají poměrně rychle odstranit, pokud budou hodně hrát. Tato skupina ukončila svůj turnaj v 15:30 (včetně oběda i vyhlášení).
Ve skupině C startovalo celkem 28 účastníků a my jsme tam měli 8 svěřenců. V této skupině se hrálo již tempem 2x20 minut + přídavek 10 vteřin za každý provedený tah. V této skupině si dost suverénně počínal další náš svěřenec Nicolas Čech, který ji vyhrál ziskem 6 bodů ze 7 partií. I jeho hra ale obsahovala taktické nedostatky, kvůli kterým prohrál svojí jedinou partii, kdy měl celou věž více. Nicolas proto postoupil do skupiny B pro další Velké ceny.
Hned za branami postupu do vyšší skupiny zůstali Tomáš Dvořák na 4.místě a Ríša Haupt na 5.místě. Na 13.místě skončil Martin Hanzal, na 17.místě Samuel Klenka a na 19.místě Tomáš Domin. Na 21.místě se umístil Lukáš Tlapa a na 22.místě Daniil Yurchenko. Musím se přiznat, že od obou hochů jsem čekal více. I když Daniil mne pozitivně překvapil, že dokázal prohrát na čas. Bohužel začíná u partie přemýšlet až v okamžiku, kdy ji zkazí svojí zbrklostí a stojí na prohru. Tato skupina skončila asi o hodinu později polem 16:30.
Skupiny A a B byly sloučeny do jednoho turnaje. Zde se jedná již o formu výkonnostního šachu, protože v ní již startují šachisté s několikaletými zkušenostmi z turnajů s dospělými. Většina účastníků má již národní i mezinárodní rating v praktickém šachu. Hrálo zde 14 šachistů tempem 2x20 minut s přídavkem 10 vteřin za každý provedený tah. Roli favorita plně naplnil Saša Gregor, který tuto „elitní“ skupinu vyhrál se 100% ziskem 7 bodů ze 7 partií. Tímto vyhrál i skupinu A, protože konečné výsledky se vyhodnocovaly zvlášť pro skupinu A a zvlášť pro skupinu B.
Na výborné 4.místě se umístil Petr Pešek, který tímto výkonem obsadil 2.místo ve skupině B. Poslední 14.místo zbylo na Tondu Síkoru. Ten tak trochu bojoval „s větrnými mlýny“, protože jeho soupeři odehráli v posledních 2-3 letech více než 100 partií v praktickém šachu, kdežto Tonda teprve začíná a v této sezoně odehrál 2 partie v praktickém šachu. Pokud chce s takovými soupeři hrát vyrovnanou hru, musí začít hrát turnaje a soutěže v praktickém šachu a účastnit se soustředěních. V tomto jsou šachy nemilosrdné, úspěchů dosahují jen ti, kteří odehrají desítky vážných těžkých partií ročně a rozeberou si je se svým trenérem.
Ve skupině A+B se bojovalo tvrdě a o její kvalitě svědčily dlouhé vyrovnané partie. Tato skupina skončila až po 17 hodině a měli jsme to časově jen tak tak, protože včetně vyhlášení výsledků a úklidu dolních prostor kina, kde se hrály skupiny D a C jsme to museli stihnout do 17:40, protože od 18:00 se v kině již promítal film.
Průběh turnajů byl hladký, hodně náročné to bylo u D skupiny, kde se často hlásilo několik dětí najednou, takže já i trenérka Jana jsme se dost naběhali. O skupinu C se vzorně staral pan Václav Lefler, za což mu děkujeme. Ve skupině A+B byli již zkušení šachisté, takže tam žádné problémy nebyly. Tato skupina se hrála o dvě patra výše v klidném prostředí prostorné klubovny. Na starosti ji měl pan Zdeněk Lovčík.
K obědu byl řízek, brambory a kompot z mandarinek. Průběh oběda byl naprosto hladký, nejprve šla na oběd skupina D po 4.kole, po ní došla řada na skupinu C po jejím 3.kole, a nakonec šla po 3.kole skupina A+B. Kola končila tak, že se všichni u obědů bez problémů prostřídali. Pracovnice místního KIC (kulturní informační centrum) fungovaly skvěle a ve všem nám vycházeli vstříc. Za zmínku stojí také to, že na úvod turnaje promluvil starosta města Velešín Ing.Petr Vágner.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |