Tradiční turnaj na úvod sezóny v rapid šachu QCC Cup se stal poprvé kořistí zahraničního účastníka Hanse-Jürgena Kollera. Pro nás je potěšující, že pouze naši zdatní mladíci dokázali připravit vítěze o plný bodový zisk. Počet účastníků nás také mile překvapil a další milé překvapení byly úplně nové stoly a židle v kongresovém sále, kde se konal turnaj. Turnaj se tak konal v reprezentativním prostředí hodném královské hře.
Přes výpadky na poslední chvíli se na startu sešlo solidních 50 účastníků v hlavním turnaji a 8 účastníků v doprovodném turnaji rodičů. Zajímavostí tohoto ročníku bylo, že v hlavním turnaji poprvé startovali šachisté z Rakouska a v doprovodném turnaji rodičů opět startoval rodinný příslušník z Francie.
Přes technické problémy v úvodu turnaje (nefungující kabel tiskárny) se podařilo turnaj zahájit včas. V prvním kole potkaly zdravotní problémy jednoho chlapce, a proto do druhého kola nenastoupil ani Zdeněk Chval st., aby byl sudý počet účastníků (dojel nám koupit nový kabel k tiskárně). Tím byly veškeré zádrhele v turnaji ukončeny. Turnaj probíhal hladce, oproti časovému harmonogramu jsme získávali neustále náskok.
Turnaj byl po celou dobu velice zajímavý. Z našeho pohledu především proto, že naši svěřenci se po celou dobu turnaje pohybovali na čele turnaje. K veliké senzaci se schylovalo hned v 1.kole, když Hugo Tůma vedl o figuru nad pozdějším vítězem turnaje. Hugo se snažil, ale zkušenost a hráčská síla nakonec přece jen slavily úspěch.
Z naší šachové univerzity se turnaje zúčastnilo 20 žáků a dva dospělí. Naši nejzkušenější si vedli skvěle, neustále se pohybovali v čele turnaje. Nejlépe se nakonec umístil Láďa Nagy na 3.místě díky lepšímu pomocnému hodnocení před čtvrtým Matějem Kaňkou. Nejhodnotnější výkony podali Matěj Kaňka a Sebík Placer, kteří se díky tomu střetli v předposledním kole s prvními dvěma nasazenými hráči. Přestože předvedli solidní výkony, tak to na horké favority nestačilo. Matějovi se pak poslední kolo podařilo vyhrát, ale Sebík neuspěl a tak doplatil na nespravedlivé vlastnosti švýcarského systému. Nicméně jeho třetí nejvyšší pomocné hodnocení a remíza s vítězem turnaje svědčí o tom, že podal výborný výkon.
To samé platí o Matějovi. Spokojen může být samozřejmě i Láďa, i když se v posledním kole spokojil s velmistrovskou remízou s vítězem turnaje. Partii si pak sice se stejným výsledkem zahráli, ale to již nebylo v boji o umístění. Láďa tak promeškal příležitost rozdat si to pod tlakem se silným soupeřem. Jen tak se sbírají zkušenosti a kde jinde je získat než na turnaji, kde výsledné umístění je méně důležité, než předvedený výkon či získané zkušenosti. A v případě vítězství by byl Láďa odměněn i vítězstvím v celém turnaji.
Protože jsem turnaj řídil a snažil jsem se, aby turnaj „odsejpal“, neměl jsem moc prostoru sledovat všechny naše svěřence. Mé postřehy jsou proto jen kusé a nemusí být objektivní. Berte je proto s rezervou. Svými výkony mně upoutal Kája Švejda, protože asi 3 kola hrál vyrovnané partie jako úplně poslední, takže jsem si ho musel všimnout. Kája se také projevil jako džentlmen, když nenechal zkontumovat partii s dospělým soupeřem, kterému zazvonil mobilní telefon. Vyrovnanou partii pak nakonec prohrál na čas (stál sice hůře díky postouplému volnému pěšci soupeře), ale materiál byl jinak vyrovnaný. Škoda, že nehrál s Davidem Navarou, ten by mu jeho džentlmenské gesto určitě oplatil nabídkou remízy. Kája ale ukázal, že má charakter a to je cennější než bod z nějaké partie. Kájovi jsme proto udělili cenu fair-play a mohl si jako první vybrat z nabídky cen.
Turnaj se vyvedl Zdeňkovi Chvalovi ml. a dobré momenty předvedla i naše nastupující generace Davídek Bárta, Daniela Nagyová, David Smola, Beáta Havelková a již zmiňovaný Hugo Tůma. Také jsem si všiml světlých momentů u Fandy Postla (škoda, že nezúročil hezkou kombinaci s obětí věže v první partii) a Vítka Předoty. Saša Žondecká nám přišla pomoct s organizací turnaje a sama si i dobře zahrála. Naši ostatní svěřenci teprve sbírají zkušenosti, někteří oprášili poprvé po prázdninách šachovnici a povětšinou mohou být se svým vystoupením spokojeni. Určitě to platí o Filipovi Steierovi (získal 3 body). Své si uhráli i Adam Labik, Jakub William Bruce a nejmladší účastník turnaje Tobiáš Šupka. Více bodů mohl získat Jakub Horejš, přeci jen má již více zkušeností. Důležité zkušenosti sbírali Daniel a Adam Jarčevští a Marek Horejš.
Nelze si nevšimnout výborného 7.místa pana Šindelky a 11.místa pana Nagye. Jak už jsem uvedl, velice nás potěšila velká účast našich svěřenců, a proto si mohli všichni po turnaji zajít na palačinku zdarma. Pro kompletní informaci k obědu byl hovězí vývar a kuřecí řízek s bramborovou kaší a přílohou. Vše se zvládlo bez čekání a oběd tak nenarušil plynulost turnaje.
Do turnaje rodičů se přihlásilo 8 odvážlivců a tak se hrálo na 7 kol systémem každý s každým. Hrací tempo bylo stejné 2 x 20 minut + 10 vteřin/tah. Turnaj vyhrál pan František Postl před panem Romanem Klimešem a panem Yanem Bartou. Nicméně u turnaje rodičů není důležité pořadí, zde vyhrává každý, kdo sebere odvahu a pustí se do bojů za šachovnicí. Vítězové jsou tedy všichni !! A také proto jsme měli připraveny věcné ceny pro účastníky obou turnajů.
Na závěr musíme poděkovat panu Placerovi za přivezení a odvezení šachového materiálu, panu Havelkovi, Matějovi Kaňkovi a Sebíkovi Placerovi za přípravu turnaje. Také Saše Žondecké za pořadatelskou pomoc. Za pomoc po turnaji děkujeme opět panu Placerovi, Zdeňkům Chvalům, panu a Vítkovi Předotovým a Láďovi, Danušce a panu Nagyovým. Věříme, že všichni zúčastnění měli z turnaje stejně dobrý pocit jako my.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |