Výhra na závěr roku

V neděli 19.12. jsme nastoupili v domácím prostředí proti týmu ŠK Olympie ČB v 5.kole 2.divize v posledním soutěžním zápase v roce 2021. Tentokrát jsme byli papíroví favorité, ale podceňovat soupeře nebylo na místě. A průběh zápasu to vcelku potvrdil.

 

 

 

Zápas začal s malým zpožděním, protože jsme chvíli čekali, než se dostaví všichni hosté. Nakonec začali hrát o sedmi a jejich osmý hráč dorazil asi o půl hodiny později. To už byl ale zápas v plném běhu. Zpočátku jsem se okolním partiím opět nevěnoval, protože jsem si hleděl svého, a to i přesto, že jsem z zahájení vyšel celkem v pohodě.

Uspokojení není ale zdravá věc, protože vede ke ztrátě koncentrace. Zahrál jsem poněkud profesorsky Vc1 (volný c-sloupec - tak ho hned obsadím) místo toho, abych si hlídal osvobozující postup černého e6-e5 (mělo přijít Ve1). Soupeřovy figury se najednou rozehrály a má výhoda se rozplynula v dáli. Dokonce bych řekl, že v tu chvíli se mohl aktivity chopit soupeř. Ten svázal mého jezdce s dámou a nabídl mi remízu. To mi připadalo divné a říkal jsem si, že soupeř asi nevidí, že je na tom teď lépe.

Protože byl zápas v počátku, tak jsem remízu odmítl. Bylo to dost o ústa, protože kdyby šel soupeř na „g4“ jezdcem místo střelcem, hrozily by mi na „h2“ maty, protože můj obranný jezdec na „f3“ mohl být napaden soupeřovo věží a soupeř také hrozil braním mého druhého jezdce na „d4“. Můj jezdec na „f3“ byl tedy klasická „přetížená“ figura. Tj. figura, která chrání dva body, ale současně je ochránit nemůže.

Můj soupeř se naštěstí neorientoval správně a rozhodl se mně připravit o dvojici střelců. Patrně se domníval, že jeho dvojice střelců bude v otevřené pozici výhodou. Tím mne ale zbavil problémů a umožnil mi zahájit aktivní protihru. Zde soupeř přehlédl souhru mých figur a podařilo se mi chytit jeho dámu (za dvě lehké figury).

Mezitím vyhrál svojí partii David Smola. Partii jsem viděl chvíli před jejím koncem, když byla na šachovnici věžová koncovka s pěšci na obou stranách a David měl o pěšce více a aktivního krále i věž. Pak se přišel na remízu zeptat Zdeněk Chval mladší. Na šachovnici byla koncovka věž + střelec proti věži + střelci. Na obou stranách bylo stejně pěšců a střelci byli nestejnobarevní. Nevypadalo to, že by to mohlo skončit jinak, tak jsem svolil. Předtím se mi ale zdálo, že Zdeňkova pozice byla lepší. To byly na šachovnici ale ještě dámy.

Já jsem to ve své partii neviděl nijak růžově. Soupeř měl dvě věže, dvojici střelců a jezdce. Já jsem měl dámu, dvě věže a jezdce. V této pozici jsem se necítil nijak komfortně, protože kdybych nechal rozehrát všechny soupeřovy figury, dostal bych se do problémů, protože dáma je sice nejsilnější útočná figura, zato špatná obranná figura. Pokud jsem chtěl uspět, musel jsem převzít iniciativu. To ale nebylo jednoduché, protože soupeř měl ještě hodně figur, a tak pro dámu moc volného místa na šachovnici nebylo.

Nejprve jsem se rozhodl, že vyměním věže. U jednoho páru se mi to povedlo, protože soupeř místo toho, aby si věže zdvojil s jednou napadenou věží ustoupil. Pokusil jsem se vyměnit i druhý pár věží, ale to mi nevyšlo, protože soupeř napadl moji dámu a ta neměla vhodný ústup. Mohl jsem tedy přejít do koncovky s kvalitou více nebo koncovky dámy + jezdce proti věži + střelci + jezdci. Zvolil jsem druhou variantu, protože jsem věřil souhře dámy a jezdce v útoku.

To se také potvrdilo a soupeř musel partii nakonec vzdát, protože jsem měl na výběr dokonce ze dvou „dušených“ matů. Pak se mně ptal na remízu Honza Smola. Honza měl ve věžové koncovce ještě jezdce navíc, ale jeho soupeř měl už pěšce na předposlední 7.řadě. Podle mne to měl Honza vyhrané, ale musel by to hrát přesně. Tak to Honza dal při svých menších zkušenostech raději za remízu. Tu koncovku si ale určitě ještě projdeme. I tato půlka družstvu pomohla. Svojí partii prohrál Marek Svoboda, ale vůbec nevím jak. Vedli jsme tedy 3:2 a ještě se hrály tři partie.

Adamova pozice se mi líbila. Bylo to na ostří nože, ale byl to především Adamův soupeř, kdo se měl obávat o výsledek. I kdyby se vyměnily všechny figury, tak krytý volný pěšec by partii rozhodl. Lépe jsem to viděl i u Zdeňka, který hrál aktivně a viděl jsem v jeho pozici další možnosti zlepšování postavení figur. Eda měl pozici vyrovnanou. Na první pohled jsem tam neviděl žádné problémy. První dohrál Eda Nejdl, který dal partii za remízu. Po Edovi dohrál Adam Pavlíček, jehož soupeř se neopatrně vzdálil svojí dámou od svého krále a tak nepřečkal Adamův matový útok. Zápas byl tedy rozhodnut.

Poslední dohrával Zdeněk Chval st. Zdeněk se svojí aktivní hrou uspěl a připravil soupeře o kvalitu. Poté se mu podařilo vyměnit věže, a tak se hrála koncovka věž proti jezdci s pěšci na obou stranách. Zdeněk si dával pozor na vidličky a značně zmenšil akční rádius soupeřova jezdce. Měl potenciálního volného pěšce na h-sloupci a když získal i volné pěšce na sloupcích „a“ a „b“, jeho soupeř rezignoval. Konečný výsledek QCC České Budějovice D – ŠK Olympia ČB 5½:2½.

2d5_001.jpg2d5_002.jpg2d5_003.jpg2d5_004.jpg2d5_005.jpg2d5_006.jpg2d5_007.jpg2d5_008.jpg
 


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK