Sobota 6.11. a neděle 7.11. byly naplněny 2.koly divizních zápasů. V sobotu hrály naše týmy „E“ a „F“ venku 3.divizi a v neděli jel náš D-tým také ven k zápasu v 2.divizi. Ve všech zápasech jsme měli velké problémy dát týmy vůbec dohromady.
Nejprve se zmíním o nedělním zápase v 2.divizi, kterého jsem se zúčastnil. Bohužel to bude opět jen z pozice mé partie, protože jsem si pěkně zavařil hned od začátku partie. Sestavu jsme dávali dohromady až do sobotního odpoledne, kdežto náš soupeř nastoupil prakticky v plné síle. Na prvních 6 šachovnicích měl základní šestku, na sedmé šachovnici 8.hráče základní sestavy a na osmé šachovnici 10.hráče soupisky. O něčem takovém si mi můžeme nechat jen zdát. Při pročtení sestavy soupeřů my bylo jasné, že půjde do tuhého.
Já jsem narazil na velezkušeného Františka Korostenského, který byl svého času přeborníkem JAR, kde žil. František Korostenski je znám svým netradičním pojetím zahájení, což se projevilo i v naší partii. Předčasnému výletu jeho dámy jsem využil k lepšímu vývinu, ale pak jsem vyrobil velkou hrubku. Unáhlil jsem se s aktivitou a přehlédl ztrátu centrálního pěšce. Tím se situace v partii rázem obrátila.
Snažil jsem se zkomplikovat pozici, což se mi nakonec podařilo, avšak přehlédl jsem jednotahovou výhru. Soupeř proto mé aktivity ustál, i když ho to stálo hodně času (v 15.tahu mu zbývalo do časové kontroly jen 24 minut). Jeho pěšci v centru se dali do pohybu a zatlačili mé figury do pasivity. Abych se dostal z bezvýchodné situace musel jsem obětovat figuru za dva pěšce.
Zde došlo k první překvapivé situaci. Vzal jsem jezdcem pěšce na „e4“ a soupeř odpověděl tahem Je5xe4, co byl zjevně nepřípustný tah. Umožnil jsem soupeři tah vrátit a zahrát fxe4 a partie pokračovala dále. Měl jsem ale figuru méně. Sázel jsem na špatný čas soupeře a to, že se mi trochu rozehrály figury.
Nečekané rozuzlení přišlo v této pozici po mém 36.tahu:
Očekával jsem 36. … Vxf2 37.Sxe6+ Dxe6 38.Vxe6 Vxc2 s již konečnou pro bílého. Avšak přišlo nečekané 36. … Dd7xf2+, což byl druhý nepřípustný tah v partii, a tedy prohra soupeře. Vzhledem k průběhu partie a překvapení soupeřů mi to připadalo hodně drsné. Proto jsem přijal nabídku soupeře na remízu. Podle pravidla „šahnuto-tahnuto“ by musel i tak soupeř táhnout dámou a partie by byla blízko remízy, pokud by soupeř zase něco podobného neprovedl. Trochu šalamounské rozhodnutí, ale vyhrát v zápase na základě takové události mi prostě nepřipadalo správné.
Ostatní partie jsem proto nějak nestíhal sledovat. Nejdříve dohrál Pavel Olšan, který měl koncovku věž a jezdec proti věži a jezdci s pěšcem více, ale později to byla koncovka jezdec a 5 pěšců proti jezdci a 5 pěšcům, tak jsem souhlasil s remízou. Pak jsem ještě viděl koncovku Vítka Předoty, kde byl rovný materiál věž + střelec + jezdec + stejně pěšců na obou stranách. Jak to Vítek prohrál už nevím. Patří mu ale dík, že po sobotním zápase nastoupil, přestože se to dozvěděl až v sobotu odpoledne a uchránil nás tak od kontumace. Prohrál také na 1.šachovnici Zdeněk Chval ml., který měl těžkého soupeře, ale vůbec nevím jak.
Stejně tak nevím jakým způsobem vyhráli své partie Eda Nejdl a Zdeněk Chval st.. Trochu v povědomí mám partii Adama Pavlíčka (seděl vedle mě) na kterého vyrukoval jeho soupeř s Estrinovým gambitem, a tak jsem byl zvědavý, jak se s tím Adam vypořádá. Adam se naštěstí orientoval správně, unikl všem nástrahám, a nakonec to byl on, kdo útočil, a to dokonce úspěšně. Velice hezký výkon. Poslední dohrávala Beáta Havelková, která někde ve střední hře přišla o věž a soupeř tuto převahu realizoval. Konečný výsledek byl proto smírný Blanský les – QCC České Budějovice D 4:4.
Nyní k sobotním zápasům v 3.divizi. I zde jsme měli do poslední chvíle problémy se sestavami týmů. O průběhu těchto zápasů nemám žádné informace. Tým „E“ nastoupil v sestavě Jan Smola, Petr Pešek, Pavel Břešťák st., Karim Mountassir a Jindra Zoubek. Za tým bodovali Jan Smola a Jindra Zoubek. Výborné to bylo od Jindry, protože nastoupil na poslední chvíli ke svému úplně prvnímu zápasu v praktickém šachu (o to měl odpoledne domluvenou oslavu svých narozenin s kamarády). Stejně tak pan Břešťák omezil rodinnou oslavu, proto děkujeme. Věříme, že si to vítězství považuje jako hezký dárek, který si nadělil sám. Konečný výsledek Olympia „ŠNYT“ – QCC České Budějovice E 3:2.
Další náš tým cestoval do Prachatic. Také byli až do pátečního večera jen o čtyřech. Nakonec nastoupili v sestavě Beáta Havelková, Vít Předota, Roman Klimeš, Miroslav Klimeš a Stanislav Havelka. Za tým bodovali Roman Klimeš a Stanislav Havelka. Jako poslední bojovala Beáta Havelková. Konečný výsledek ŠO TJ Tatran Prachatice B – QCC České Budějovice F 3:2. V obou zápasech chyběl jen krůček k remízám, nicméně budeme muset oba týmy posílit o ty, kteří májí zájem skutečně hrát. Termíny všech zápasů jsou známé více jak půl roku dopředu, tak i při nepředvídatelných událostech (nemoci, karantény, …) bychom to měli již zvládat lépe.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |