V neděli 3.3. nás čekal velice zajímavý zápas v 1.divizi. Naším soupeřem byl o záchranu bojující tým ŠA VŠTE ČB A, který má na soupisce silné hráče a tak bylo zřejmé, že postaví hodně silný tým. Nechtěli jsme dostat od soupeře výprask jako Krumlov v minulém kole a tak i my jsme dali dohromady dobrou sestavu.
Soupeř nasadil svá největší esa (FM Michal Novotný a KM František Bostl) a tak to vypadalo na těžký zápas. Ten se pro nás začal vyvíjet velmi pozitivně. Jirka uplatňoval svoji výkonnostní převahu a chytal soupeři dámu a Zdeněk získával figuru, ale měl rozbitý kryt před svým králem. Mně soupeř umožnil zahrát d7-d5 a vyrovnat hru, přesto jsem odmítl nabídku remízy, zápas byl teprve na začátku. Sebík hrál zahájení v pohodě a s největší zbraní soupeře držel krok. Na prvních dvou deskách drželi Láďa i Eda rovinu, stejně tak Pavel na páté desce. Nelíbila se mi pouze pozice Matěje, který zvolil zahájení vhodné pro hráče 2400+ a nerozumí mu. Hrál pasivně a jeho soupeři stačilo dělat přirozené tahy a získal tak prostorovou převahu. Jeho výhodu ještě umocňovala dvojice střelců. Tady jsem to neviděl moc dobře, ale byl to teprve začátek zápasu a vše se ještě mohlo změnit.
První dohrál Jirka Punčochář, který získal dámu za dvě figury a přes houževnatý odpor soupeře partii rezolutně ukončil. Jako druhý jsem dohrál já. Mně to soupeř dost ulehčil, protože místo toho, aby se pustil cestou blokády klíčového pole „d4“ svým jezdcem, nabídl mi nevýhodnou výměnu dam, při které ztratil pěšce. Ani pak nezvolil blokádu, kterou by poněkud znehodnotil mého bělopolného střelce a zkomplikoval by mi cestu k uplatnění mé výhody. Pak remízoval Zdeněk Chval st. Měl sice figuru více, přehlédl ale taktiku. Jeho soupeř mu obětoval věž a vynutil si tak opakování tahů. Ujali jsme se vedení 2½:½.
Situace byla dále velice zajímavá. Sebíkův soupeř asi nabyl dojmu, že když má rating přes 2300, že to Sebíka ochromí, přestane přemýšlet a zkusil na něj dva laciné matové motivy (jeden s obětí jezdce a druhý s obětí dámy). Jeho úvaha, že hráč s ratingem nad 1900 přehlédne jednotahový mat, se ukázala jako chybná. Sebík na tyto finty neskočil a jeho soupeř tak zbytečně ztratil dvě tempa. Když Sebíkův soupeř pokračoval ve stejném stylu i nadále a vydal se k nepodloženému útoku h-pěšcem (a současně poprvé nabídl remízu), Sebík mu uzavřel střelce a za dva pěšce ho získal. Na druhé straně bojoval Matěj o holý život a zbylé partie působily vyrovnaně. Eda, jak je jeho zvykem, začal partii přiostřovat, Pavel měl uzavřenou pozici.
Sebíkův soupeř začal hrát „vabank“, nechal stát jezdce, aby Sebík otevřel ještě více postavení svého krále. Tato strategie měla chybu v tom, že Sebík celou dobu věděl, že klíčovým bodem v pozici je pole „e4“ a to měl neustále pod svojí kontrolou. Soupeř tak nemohl úspěšně rentgenovat Sebíkova krále po hlavní diagonále a8-h1 svojí dámou a Sebík měl dostatek figur na ochranu svého krále po sloupcích „g“ a „h“. Sebík ještě nabídl výměnu své dámy a střelce za soupeřovy dvě věže, ale to by vedlo ke koncovce soupeřovy dámy proti dvěma věžím, jezdci a ještě nepříjemnému e-pěšci, takže se nedivým, že do toho Sebíkův soupeř nešel. V pozici byly ještě taktické zápletky, ale Sebík je v pohodě zvládl, stejně jako časovou tíseň. Když odmítl soupeřovu druhou nabídku k remíze, soupeř po pár tazích partii vzdal. Sebík Placer vyhrál zcela zaslouženě, v zahájení neměl žádné problémy a pak už byla partie překvapivě na jednu bránu. Vedli jsme 3½:½ a to bylo povzbudivé.
Láďovi jeho soupeř zkazil jeho pěšcovou strukturu a vypadalo to, že bude bojovat o remízu. U Edy to byla zase divočina, chvíli to vypadalo, že má navrch Eda, pak zase jeho soupeř. Matěj bojoval, vyvíjel aktivitu na královském křídle, ale jeho pozice byla hodně na vážkách. Pavel měl stále zavřenou pozici, bohužel otevřel a-sloupec a tím přispěl k aktivitě soupeřovy věže. Hrál koncovku věže a jezdce proti věži a střelci při šesti pěšcích na obou stranách. Pak došlo ke dvěma resultátům. Láďa Nagy přišel o své dva pěšce na dámském křídle a naopak soupeřův pěšec směřoval nezadržitelně do dámy a Láďa musel partii vzdát. Prohrál i Eda Nejdl, který se dostal do pasivní pozice a v té přehlédl vidli. Stav byl tedy 3½:2½ a hrály se poslední dvě partie. Pavel to nezahrál podle mých představ, došlo k výměně věží, ale stále to vypadalo remízově. Zato Matěj slavil svojí aktivní hrou úspěch a dosáhl remízového postavení, se kterým jeho soupeř nemohl nic dělat, pokud nechtěl prohrát. Pozice je znázorněna na diagramu.
V této pozici jsem dal Matějovi pokyn, ať nabídne remízu, která nám dávala velikou naději na výhru v zápase. K úžasu všech přítomných Matěj Kaňka můj pokyn ignoroval, hrál dál a během dvou následujících tahů byl prohraný. Partii také prohrál, přestože se v jednom okamžiku ještě mohl pokusit o remízu, ale byl příliš zaslepen zcela nereálnou možností dát mat, a tak minul i tuto poslední šanci. Bylo tedy srovnáno. Pavel Kouba svojí partii nakonec dovedl k remíze, takže konečné skóre bylo: QCC České Budějovice „B“ – ŠA VŠTE České Budějovice „A“ 4:4.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |