V 2.divizi jsme zatím vycházeli naprázdno. Ani dnes to nevypadalo kvůli výpadkům v sestavě nijak růžově. Díky obrovské bojovnosti Adama Pavlíčka a úspěšné premiéře pana Ladislava Nagye st. jsme nakonec získali první druhodivizní body. Bylo to ale drama …
Zápas se začal nepříznivě vyvíjet v pátek o půlnoci, když mi přišla SMS zpráva od Pavla, že zvrací a nevypadá to s ním dobře. Ráno jsme si ověřili, že to nepůjde a tak jsem se dohodl s panem Nagyem, že si odbude svoji závodní premiéru. Ostatně kvůli takovým neočekávaným výpadkům, kterých jsme s dětmi zažili již celou řadu, se zaregistroval. Stejně jako před 14 dny v Kaplici jsme tedy improvizovali.
Jako první skončila asi po 20 minutách moje partie. Já jsem se cítil hodně bídně, už 2 měsíce jsem nepřetržitě v akci každý den včetně víkendů a skoro dva týdny bojuji a teplotami a nemohu si dovolit ani den odpočinout a dát se dohromady. Zvolil jsem proto zahájení, které nejvíce znám a nemusím tam nic vymýšlet. Soupeř znal zahájení také velice dobře, neboť odpovídal téměř bleskově. Dostali jsme se do pozice, kde stojím s pěšcem méně opticky lépe a za útok obětuji figuru. Tato varianta vede při přesné hře obou stran k věčnému šachu. Ve chvíli, kdy jsem měl obětovat figuru, mi soupeř nabídl remízu, čímž mne totálně demoralizoval. Při partii jsem měl problémy se vůbec koncentrovat, postrádal jsem energii cokoli počítat a tak vidina, že již nebudu muset přemýšlet, což mne tentokrát opravdu hodně „bolelo“ byla natolik lákavá, že jsem neodolal a nabídku remízy jsem přijal.
Jako druhý dohrál Eda Nejdl. I Eda remizoval. Jeho soupeř byl také „nakřáplý“ a neměl moc chuti na složitější potyčku na šachovnici a proto směřoval do remízových vod. Ostatní partie se hrály daleko déle. Láďa hrál pěknou divočinu a musel hrát velice soustředěně, aby neuklouznul, jeho soupeř byl ostře naladěn. Matěj stál aktivně, Sebík a Adam vyrovnaně. Milan Boukal získal po chybě soupeře figuru a figuru získal také pan Nagy, který se velice dobře orientoval v zápletkách v uzavřené pozici, která nebyla jednoduchá. To vypadalo velice nadějně.
Třetí ukončil partii remízou Sebík Placer, když vznikla koncovka se sedmi pěšci na obou stranách. Každý ze soupeřů měl ještě jezdce a střelce. Pozice byla uzavřená a nebylo co hrát, pokud se kterýkoli ze soupeřů rozhodl nic s pozicí nedělat a jen potahovat střelcem, musel druhý jen přihlížet. Nikde se nedalo prorazit. Po dlouhé době skončil Láďa Nagy. Láďa také nakonec remízoval, ale jeho partie byla plná napětí, dalo by se říci, že byla ostrá jako břitva. Oba soupeři se pohybovali na ostří nože a určitě jim oběma dala partie pořádně zabrat. Zjevně se jednalo o nejnáročnější partii zápasu. Po Láďovi dohrál jeho tatínek, pan Ladislav Nagy st., který přes snahu soupeře dovedl partii jistě do vítězného konce. Velice solidní výkon s řadou nelehkých rozhodnutí.
Soupeř bohužel brzy srovnal skóre, protože prohrál Matěj Kaňka. Matějovi se nepodařilo rozumně dokončit vývin, soupeř mu rozbil pěšcový kryt před jeho králem a Matějovy figury byly zatlačeny do takové pasivity, že ztratily souhru a to vedlo k rozhodujícím materiálním ztrátám. Vedení v zápase nám zase vrátil Milan Boukal, když dokázal realizovat svojí materiální převahu.
Poslední dohrával Adam Pavlíček. Ve střední hře ztratil pěšce, měl ale aktivněji postavené figury. Měl věž na 7.řadě, soupeřův bělopolný střelec ale kryl citlivé pole „f7“. Adamův jezdec neměl moc šanci zvýšit tlak na toto pole, naopak Adam musel čelit přetížení své dámy, která chránila svoji věž a ještě svého izolovaného pěšce na sloupci „d“. Adamovy hrozilo zavření věže, naštěstí to viděl a svojí věž stáhl z nebezpečného místa. Stálo ho to ale hodně času a tak měl Adam na skoro 20 tahů necelých 8 minut. To nevypadalo dobře. Já jsem byl ale spokojený, protože jsme vedli 4:3 a případná prohra Adama i tak znamenala naše první body v soutěži. Avšak Adam bojoval jako lev, což u něj ale není nic neobvyklého. Vyměnil dámy a dostal se do koncovky věž + střelec + 5 pěšců (soupeř) proti věž + jezdec + 4 pěšci (Adam). Adam se snažil o aktivitu, opět měl věž na 7.řadě, na 8 tahů mu zbývalo něco přes 2 minuty (soupeři 20). Zde překonal Adam těžkou chvíli, když zažehnal další možnost ztráty věže. Bohužel opominul možnost výměny lehkých figur, když přitom mohl ještě znehodnotit soupeřovu pěšcovou strukturu a přejít do věžové koncovky, sice s pěšcem méně, ale zato s velkou šancí na remízu. Hrálo se tedy dál, Adam zvládl „časovku“ a pak se opět ponořil do přemýšlení. Soupeř aktivizoval krále a začal postupovat svým volným pěšcem kupředu, čemuž se snažil Adam bránit. Koncovka byla při přesné hře určitě prohraná, ale Adam se rozhodl, že si to nechá od soupeře ukázat. Celou dobu seděl za šachovnicí a makal, hrál už přes 4 hodiny. Jeho soupeř zahrál trochu neopatrně, zablokoval si postup svého pěšce svým králem a toho využil Adam a tohoto pěšce získal !! Soupeř se pak ještě pokusil vyměnit lehké figury s opětovným ziskem pěšce zpět, jenže Adam našel jediný správný tah v této pozici a tak k výměně lehkých figur došlo, avšak bez ztráty pěšce. Proto se soupeři dohodli na konečné remíze. Oba měli po třech spojených pěšcích na královském křídle, králové byli u svých pěšců a každý měl věž. Adamovi zbývalo do vypršení časového limitu něco přes 2 minuty (!) a jeho soupeři 40 minut. Musím říci, že o vítězství se zasloužili všichni, ale Adam nám ho vydřel, takže Adame díky. Konečný stav QCC České Budějovice „C“ – DDM Písek „B“ 4½:3½.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |