Výborné výkony v 3.divizi dospělých

Naše týmy G a H se v sobotu 22.11. v 3.divizi proti dospělým opravdu vytáhly, když vybojovaly jednoznačná vítězství. Potěšující je, že soupeři nastoupili v dobrých sestavách a že konečné výsledky odpovídají průběhu zápasů

 

 

 

Náš G-tým hrající v 3.divizi ve skupině Východ přivítal soupeře z Jindřichova Hradce. Přestože soupeř přijel prakticky v základní sestavě, začal se zápas dobře vyvíjet pro naše barvy. Po vyrovnaném začátku začal nabývat vrchu Jonáš Havelka na 2.šachovnici, který soupeře stísnil, uzmul mu kvalitu a partii zakončil vcelku brzy matem. V tu dobu získala materiální výhodu Míša na páté šachovnici, ale na 1.šachovnici byl Pavel Dvořák pod tlakem soupeře. Bráškové Baueři stáli vyrovnaně. Míša pak svoji materiální výhodu zvětšila, takže výhra se zdála být jen otázkou času.

Jonáš v akci nenechal soupeře moc dlouho hrát.

Mezitím Pavlův soupeř přetáhl strunu a Pavel Dvořák partii vyhrál. Vojta ale ztratil kvalitu, Vašík se stále držel. I tak to vypadalo, že tři body jsou zajištěny a zápas tým G vyhraje.

Kapitám týmu Pavel Dvořák přidal veledůležitý bod.

Vojta Bauer nakonec svoji partii neudržel a prohrál, ale bráška Vašík Bauer soupeři nic nedovolil a remizoval.

Vojta se snažil, ale na soupeře tentokrát nestačil.

 

Vašíka ani dnes soupeř nepokořil.

Jako poslední dohrávala Míša Lorencová a i když při veliké materiální převaze nepostupovala dostatečně razantně, tak soupeři nezbylo nic jiného, než partii vzdát.

Míša je zatím stoprocentní. Přejeme jí, aby to vydrželo co nejdéle.

Zrodilo se další potěšující vítězství: QCC České Budějovice G – Slovan Jindřichův Hradec C 3½:1½.

Pohled na náš tým G.


Náš H tým, startující ve skupině Západ, absolvoval další derby proti týmu dospělých F (kde jsou na soupisce další 3 naši svěřenci). Tým F využil služeb pouze Matyáše Hosnedla, jinak postavil samé dospělé hráče, takže oproti minulému kolu byli prakticky v základní sestavě. Zápas byl zpočátku vyrovnaný, pouze Ládík nezvolil optimální výstavbu, a jeho figurky příliš neoplývaly souhrou.

Pohled na tým H směrem od 1.šachovnice.

Rovnováha se nejprve narušila opět na 2.šachovnici, kde si Matyáš nechal neuváženě otevřít volný sloupec na svého krále. To neponechal Pavel Štěch nepovšimnuté a trestal (i když místo Vh2 se mi více líbilo Sd3). Po ataku Matyášova krále získal dvě figury, zahnal jeho krále až na dámské křídlo, ale ani tam nenalezl Matyášův král úkryt. Partii ukončil Pavel efektní obětí věže.

Pavel zkoumá, jak vyzrát na Matyáše.

 

Je rozhodnuto, očekával jsem Sd3, přišlo ale Vh2. Budu to muset ještě prozkoumat.

Ládík se stále držel, i když jeho dámské křídlo bylo nevyvinuté a střelec na „b7“ bušil jen do svých zablokovaných pěšců. Tomáš měl pěšce více, ale obě strany měly ještě hodně pěšců (7 a 8) nestejnobarevné střelce a těžké figury (dáma + 2 věže). Hodně uzavřenou pozici měl Honzík, který zkoušel prorazit po sloupci „g“. Bohužel měl mimo hru věžičku na „a1“. Zajímavou pozici s opačnými rošádami hrál Matěj. Zápas tedy mohl skončit ještě všelijak.

Zápas se mi ale velice líbil. Pavel nekompromisně zaútočil, Tomáš, Matěj i Honzík hráli aktivně, hledali skulinky, kudy by se dostali soupeři na kobylku. A stejně tak Ládík se snažil o vyrovnání. Žádná ustrašená hra, ale boj s otevřeným hledím. Nejprve se to vyplatilo Matějovi. Otevřel sloupec na soupeřova krále, zdvojil si tam věže a nabídl soupeři druhého pěšce. Soupeřovy figurky špatně spolupracovaly a tak Matěj obsadil 2.řadu věží a po nepřesné reakci soupeře získal figuru. I kdyby jeho soupeř reagoval správně, dostal by se již do potíží, protože by mu Matěj zmasakroval pěšce na královském křídle. Matěj Kaňka dovedl partii do vítězného konce, i když to nebylo zase tak jednoduché. Došlo k výměně dam a soupeř chtěl využít aktivního postavení svého krále a prosadit svého pěšce do dámy, to si ale Matěj ohlídal.

Matěj se také dokáže soustředit, když chce. Dnes to bylo výborné.

Velice dobře si vedl i Tomáš, který správně vyhodnotil, že se má tlačit tam, kde má pěšce více, tedy na dámském křídle. Začal zde postupovat svými pěšci a stlačil soupeřovy figury do pasivního postavení. Pak si dobře spočítal oběť kvality, po které dokráčel jeho pěšec do dámy a jeho soupeř musel odevzdat věž, takže nakonec měl Tomáš figuru více.

Tomáš sledující hru.

 

Tomáš poněkud více ponořený do pozice.

V tomto případě měl Tomáš Sýkora výhru usnadněnu, protože měl aktivního krále a střelec je „dlouhonohá“ figura, takže soupeř neměl žádnou šanci. Tomášovi lze vytknout jen jednu nedůslednost. Při černopolném střelci měl po soupeřově tahu h3-h4 zahrát h6-h5 a zablokovat pěšce na černém poli, kde by ho snadno dobral svým střelcem. Tomáš místo toho zahrál nepřesné g6-g5. Na jeho výhře to sice již nic nemohlo změnit, ale je zapotřebí se naučit určité vzorce chování v takovýchto typových pozicích. To je ale z pohledu celé partie prkotina, za dobrou volbu plánu a jeho provedení veliká pochvala.

Tomáš tentokrát velmi soustředěný.

 

Relaxace či strečink u partie v podání Tomáše.

Hodně dlouho vypadala remízově partie Honzíka. Jeho snaha prorazit po sloupci „g“ na královském křídle nebyla úspěšná. Neodhodlal se ani k radikálnímu postupu „h“ pěšce, který ale nebyl bez rizika. Měl sice dvojici střelců, ovšem vzhledem k uzavřené pozici je nemohl uplatnit. Pak se jeho soupeř pokusil otevřít sloupec „a“, což se mu sice povedlo, avšak nic z toho nevytěžil. Oba králové se přesunuli na dámské křídlo a opět tu byla patová situace. Po výměně těžkých figur se Honzíkův soupeř pokusil ještě o prosazení volného pěšce do dámy na královském křídle, avšak neuspěl. Honzík stál opticky dost špatně, ale při přesné hře tam soupeř nic neměl a byl to naopak Honzík, který měl skryté možnosti. Honzík Kolář ty správné tahy našel, jeho soupeř při snaze o prosazení svého pěšce vyměnil své figury, ale tím přešel do prohrané pěšcové koncovky, kterou vzdal.

Honzík již podruhé překvapil poměrně solidním výkonem v nelehké koncovce. Veliká pochvala.

Poslední dohrával Ládík. Ládík odolal ataku soupeřky (f2-f4) a ve vhodném okamžiku sebral na „f4“ a na „e5“ si usadil nepříjemného jezdce. Poté si tahem f7-f5 vytvořil více prostoru pro své figury. Po následné výměně věží již vyrovnal hru a nemusel se obávat o osud partie. V té době jsme vedli již 4:0, takže posléze přijal Ládík Nagy nabídku své soupeřky ke smíru.

Ládík dnes nevykročil tou správnou nohou. Pak ale prokázal svoji kvalitu a ustál to.

Vysoká, ale naprosto zasloužená výhra nad dospělými spoluhráči z klubu QCC České Budějovice F – QCC České Budějovice H ½:4½ .

Tentokrát jsem ještě více než s výsledky spokojen s předvedenou hrou a s přístupen našich žáků k partiím za družstvo. Oba zápasy skončily tentokrát celkem brzy, v 13:30 bylo již dohráno.


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK