Radost v 1.lize mladšího dorostu

Skvěle si vedla naše družstva o tomto víkendu v 1.lize mladšího dorostu. Zajížděli jsme k důležitým zápasům do Říčan, kde nás čekal ratingově nejsilnější tým soutěže Řevnice, aspirující na postup do extraligy a celek Říčan „B“, který se pohyboval ve stejných patrech tabulky jako naše týmy. Proti Řevnici se body nečekaly, zato proti Říčanům bylo potřeba bodovat. Děly se ale věci.

 

Vzhledem k očekávaným problémům při dopravě jsme vyrazili s dostatečným předstihem, takže v Říčanech jsme byli hodinu před začátkem zápasu. Hrací místnost byla uzamčena, na mrazu se nám nechtělo čekat, takže jsme skončili v místní cukrárně a dopřáli si dopink v podobě teplých nápojů a zákusků. Do hrací místnosti jsme proto dorazili v pohodě a plni síly.

Hrálo se ve dvou místnostech, přičemž každá byla v jiném patře, takže sledování partií bylo trochu obtížnější. Proto berte mé postřehy jako neúplné a samozřejmě trochu povrchní. Jde spíše o postřehy okamžiku, určitě ne o precizní rozbory, ty uděláme až po zápisu partií do ChessBase.

V prvním dvojzápase jsem působil jako rozhodčí u našeho „B“ týmu. Ten nastoupil proti jasnému favoritovi, týmu Řevnice.

Dopolední zápas našeho B-týmu
Zde byla velmi rychle rozhodnuta partie Matyáše Hosnedla. Než jsem se rozkoukal a prošel všechny partie, stál již Matyáš na prohru. Po pár tazích prohrával o figuru, měl zdevastované dámské křídlo a kolem desátého tahu ztratil ještě kvalitu, takže měl o celou věž méně. Partie pak neměla dlouhého trvání. Kompenzoval to Matěj Kaňka, který měl svůj veliký den. Matěj hrál aktivně, odvážně a to se mu vyplatilo. Od počátku partie se hrálo podle jeho not, zatlačil soupeře do defenzívy, získal materiál a přesvědčivě vyhrál. Stav byl 1:1 (to se mi líbilo, říkal jsem si, že to nebude s nulou).

Soustředění se Matěje na hru přineslo zkázu jeho soupeřům 
Pak se Kryštof Nuc orientoval lépe ve vyrovnané uzavřené pozici a připravil soupeřku o figuru. Do prohry se řítil Vašík Bauer, který optimistickou hrou přišel o několik pěšců. Stav na prvních dvou šachovnicích se začal pomalu naklánět ve prospěch Řevnic. S výsledkem zápasu to nevypadalo dobře, ale s nadějí na další bod se mi to nezdálo tak hrozné. Pak se ale začaly dít věci na poslední šachovnici. Vašíkův soupeř jist si svým vítězstvím nehrál nejpřesněji a dovolit Vašíkovi rozehrát jezdce, který začal být společně s dámou nepříjemný. Vašík je ostrý jak břitva a jakmile vidí možnost nějaké zápletky, jde do toho, i když je to velice často nekorektní. Hezkým taktickým obratem vyměnil jezdce a věž za soupeřovu dámu. Nevypadalo to zase tak beznadějně.

Silný tým Řevnice netušil, že ztratí body s houževnatým soupeřemMezitím prohrál na první šachovnici Adam Pavlíček a na druhé šachovnici Lukáš Zeman. Vašík si ale nepočínal při hře dámou dobře, šachoval soupeřova krále tak, že ten dokázal postupovat vpřed svými pěšci a partie byla ztracena. Nicméně Vašíkův soupeř dokázal vyrobit tak veliké chyby, které Vašík nemilosrdně trestal, že Vašík nakonec zcela ztracenou partii ještě vyhrál. Za výkon si bod určitě nezasloužil, ale za svoji dravost, bojovnou zarputilost, neustálou snahu porazit soupeře (fér prostředky na šachovnici) získal bod plným právem. A najednou bylo vše jinak, byla zde šance bodovat v zápase! Kryštof hrál jako poslední za stavu 2:3 a po dlouhém boji figuru uplatnil k výhře. Zrodil se tedy velice překvapivý a potěšující výsledek QCC České Budějovice „B“ – ŠK Řevnice 3:3. A to Řevnice nastoupily s prvními čtyřmi hráči základní sestavy!!

Více mne zajímal druhý zápas, kde hrál náš „A“ tým s Říčany „B“ a měl úkol bodovat a to nebyla jednoduchá záležitost. Povinnost vždy svazuje.

Atmosféra před začátkem dopoledního zápasu našeho A-týmu
Na hodně šachovnicích se hrála sicilská a bílí volili výhradně Rauserovu výstavbu se Se3. Zápas se pro nás vyvíjel od počátku příznivě. Ládík Nagy stál hned od počátku partie lépe. Jeho soupeř nepochopil základní princip hry při rošádách na různé strany a zablokoval pěšci pozici na královském křídle, kde měl Ládík svého krále. Oproti tomu Ládík správně otevřel přes sloupec „c“ dámské křídlo. Hrálo se tedy pouze proti bílému králi, který byl na dámském křídle. Soupeři se podařilo sice vyměnit dámy, ovšem za ztrátu tří pěšců a o osudu partie bylo rozhodnuto.

Ládik s Matyášem před zahájením zápasuVážné strategické chyby se dopustil i soupeř Jonáše Havelky, když vyměnil svého černopolného střelce za Jonášova jezdce. Jonáš tak mohl svojí dvojicí střelců tlačit po odkrytých diagonálách na soupeřova krále, a když se mu podařilo otevřít i „f“ sloupec, bylo o osudu partie také rozhodnuto.

Jonáš byl v dopoledním kole také Zlým mužem

Dobře to mělo také vypadat s Tomášem Sýkorou, jehož soupeř příliš nezvládl zahájení (taky drak). V překotné snaze o útok zahrál předčasně g2-g4 a po standardním Je5 mu hrozila vidlička na „f3“ na krále a dámu, protože neměl ještě rošádu. Musel tedy zahrát do této výstavby nepatřící a zdržující Vf1. Tomáš pak po Jc4 měl šanci vyměnit bílému jeho černopolného střelce a mohl tak také rozhodnout partii strategicky ve svůj prospěch. Po likvidaci černopolněho střelce bílého by vynikl jeho „dračí“ střelec a tlakem po otevřeném „c“ sloupci by soupeře zničil po okamžitém b7-b5. Avšak Tomáš to viděl tak, že soupeřův král uvízl v centru, takže je třeba otevřít centrum a zaútočit. To je sice správná strategie, ale Tomáš to provedl pomocí nekorektní oběti figury za 2 pěšce, když měl po ruce daleko lepší strategii, o které jsem se již zmínil. Tomáš pak mohl v partii získat pěknou kombinací dámu (přesněji dámu a jezdce za dvě věže), ale přehlédl to.

Tomáš sehrál v dopoledním kole pro sebe určitě poučnou partiiVelice dobře stál také Matyáš Zeman, který svého soupeře přehrál a zle ho tísnil. Vyrovnaně stáli Pavel Štěch i Michal Vokurka, takže to bylo slibné.

Pavel a Ládík při hře v dopoledním zápase
Asi po dvou hodinách hry došlo v průběhu asi 2 minut k ukončení hned 4 partií ! Vyhrál Jonáš, jehož soupeř odevzdal kvalitu, ale ani tak nezabránil neodvratným matovým hrozbám. Prakticky současně dal mat Ládík a hned po Ládíkovi vyhrál Tomáš (hezky obětoval věž za mat) a po chybě soupeře i Michal. Během chvilky jsme tedy vedli 4:0 a bylo jasné, že jsme vyhráli.

Michal přispěl rozhodujícím čtvrtým bodem k výhře týmuZajímavě se vyvíjela partie Matyáše. Matyáš někde promeškal vhodný okamžik pro rozhodující úder, jeho soupeř se taktickým obratem dostal s takřka smrtícího sevření a naopak začal zlobit. Já jsem viděl pozici, kdy Matyášovi „visely“ dvě figury (střelec na „g5“ a jezdec na „e2“) a vypadalo to zle. Nicméně jeho figury zaujímaly stále aktivní výhružné pozice a zdálo se mi, že může v této pozici zkomplikovat situaci obětí věže (Vxh7) a díky slabosti polí „f7“, „f6“ a volnému sloupci „h“ svému soupeři ještě pěkně zatopit. Matyáš se ale vydal cestou obětování jezdce (správně si ponechal nebezpečnějšího střelce) a náročnou partii nakonec remizoval. Po partii mi řekl, že oběť na „h7“ viděl, ale že „přehodil“ tahy, ale to v šachu vede často do jiných variant a to se také stalo (pak už totiž oběť na „h7“) nešla. Matyáš ale sehrál těžkou a hodnotnou partii, důležitý bude její rozbor. Poslední dohrával Pavel, který měl pěšce méně a partii prohrál. Více k ní nemohu říci, protože po rozhodnutí zápasu na našeho „Áčka“ jsem sledoval rodící se senzaci o patro níže, kde hrálo naše „Béčko“ a kde jsem byl i rozhodčím. Výsledek byl potěšující QCC České Budějovice „A“ – KŠ Říčany 1925 „B“ 4½:1½.

Oběd mi velice chutnal (gyros), i když trochu pálil. Odpolední zápas začal kolem 14:45 kvůli dlouhým partiím v dopoledních kolech. Zde byl důležitý zápas našeho „B“ týmu, kde jsem si přál také neprohrát. A-tým se pohybuje v klidnějších patrech tabulky a dopolední vítězství mu přidalo na klidu. Zápas našeho B-týmu byl zpočátku vyrovnaný.

Zápasem pravdy by se dal označit odpolední zápas našeho B-týmu

Velmi dobře si zase vedl Matěj Kaňka. Matěj postavil opět takticky komplikovanou pozici, ve které se orientoval lépe než soupeř a od počátku bylo zřejmé, kdo je pánem na šachovnici.

Matěj nebyl tento den svým soupeřům opravdu nakloněn

Vašík Bauer opět obětoval figuru a kolem chodící vedoucí soupeře tvrdili, že nekorektně, ale na to jsme u Vašíka zvyklí. Důležité není, zda je oběť korektní ale to, co udělá se soupeřem a zda to soupeř ustojí. Všichni ostatní stáli vyrovnaně. Nejprve vyhrál Matěj, který se se soupeřem opravdu nepáral.

Vašík je přes své divočiny v lize stále stoprocentní
Pak získal lepší koncovku Matyáš Hosnedl, když v koncovce dvě věže a jezdec (+ pěšci) proti dvěma věžím a jezdci (+ pěšcům) manévroval šikovněji než jeho soupeř, získal pěšce a aktivnější pozici, což nám přineslo druhý bod.

Matyáš svého soupeře pěkně přehrál v koncovceTřetí bod zařídil Vašík svojí typickou agresivitou. Ostatní tři partie nevypadaly špatně, vzhledem k tomu, že jsme z nich potřebovali získat pro vítězství v zápase ½ bodu. Adam Pavlíček stál vyrovnaně, Lukáš Zeman měl o pěšce více a Kryštof Nuc spěl do remízové věžové koncovky.

Lukáš a Adam měli přispět k vítězství týmu dosažením remízy
Dal jsem proto hochům povolení přijmout remízu. Začal jsem se proto starat o náš A-tým, kde to s námi nevypadalo moc dobře.

Komplikací bylo, že jsem musel odjet domů vlakem v 17:34, abych přijel domů v rozumnou dobu (po 20:30). Přál jsem si proto odjet ve chvíli, kdy byla naše mise splněna, což se díky vedení „B“ týmu 3:0 již rýsovalo. Trochu předběhnu, když uvedu, že jsme nabídli remízu v partii Kryštofa, která dospěla do zjevné remízy. Oba soupeři měli po třech pěšcích symetricky umístěných na královském křídle, totožnou pozici králů a každý věž, která z boku hlídala možné aktivity soupeře.

Kryštofova pozice přesvědčila soupeře k nabídce remíz
Naši soupeři zprvu odmítli, smířit se s porážkou není snadné, nicméně po krátké době jsem obdržel nabídku na remízu na zbývajících třech šachovnicích, kterou jsem samozřejmě přijal. Výsledek tedy velice potěšující : KŠ Říčany 1925 „B“ – QCC České Budějovice „B“ 1½:4½.

Zápas našeho A-týmu proti favoritovi č.1 na postup do extraligy nevěstil pro nás nic dobrého. Soupeř po dopoledním zaváhání proti našemu B-týmu nelenil a postavil to nejsilnější, co měl k dispozici (prvních 5 hráčů soupisky + povinnou dívku).

Naše Áčko před zápasem s ŘevnicemiTaké to s námi nevypadalo od počátku moc růžově. Partii ihned zpočátku zkazil Michal Vokurka. Zasloužil by pořádně na zadek, protože naprosto totožným způsobem zkazil partii v prvním kole ligy. Po takové partii se každý rozumný šachista povídá minimálně do knížek, jak to měl hrát. Doufám, že to Michal tentokrát udělá.

Před těžkým duelem byla v týmu pohoda
Pod silným tlakem byl Matyáš Zeman, opět nekorektně obětoval figuru Tomáš Sýkora. Dobře stál Ládík Nagy, kterého se soupeř pokusil překvapit v zahájení, ovšem Ládík se nedal a po výměně dam měl prostorovou převahu a náskok ve vývinu. Pavel Štěch stál vyrovnaně a snažil se pomocí vazby na soupeřova jezdce o získání iniciativy. Michal měl po minele v zahájení o dva pěšce méně a mohl být rád, že jeho soupeř nepostupoval agresivněji. Jonáš Havelka stál vyrovnaně.

Také Tomáš s Jonášem měli dobrou náladuPrvní prohrál Matyáš, který se vzdal, když se domníval, že dostane mat, což ale nebyla pravda. Jeho pozice byla ale natolik špatná, že konec partie by stejně asi brzy přišel. Analýza této partie bude velice důležitá, je třeba odpovědět si na otázku „Jak se dá dostat do tak beznadějné pozice?“. Bohužel prohrál také Pavel, jak se mu to podařilo nevím (byl jsem v tu dobu u B-týmu). Pak remízoval Jonáš, což jsem uvítal, protože jsem si říkal, že to nebude výrazný výsledek. Michal se překvapivě stále držel, začínala se projevovat jeho zarputilost, když bojuje za tým. Ládík už stál o dost lépe, a kdyby nehrál s tak silným soupeřem (FIDE Elo 1891), začal bych počítat s výhrou.

Ládík a Matyáš před zahájením zápasuTomáš již neměl méně o figuru, ale o věž. Zato měl 3 postouplé spojené pěšce až na 5. a 6.řadě. Avšak jeho soupeřka měla volného pěšce na „e“ sloupci a stačilo, aby ho podpořila svou věží. Tomáš by pak musel jít pod tohoto pěšce svým králem, soupeřka by pak svým králem a věží zlikvidovala jeho pěšce, kteří by se tak octli bez ochrany a bylo by po partii.

Pak jsem již musel jít na vlak. Prohrávali jsme ½:2½, Ládík stál již podle mne na výhru, Tomáš to měl již také lepší. Jeho soupeřka se asi příliš bála jeho pěšců, tak se rozhodla jen bránit a nechala si vzít svého volného pěšce. Tím ovšem umožnila Tomášovi použít svého krále k podpoře postupu jeho pěšců a tím vzrostly Tomášovy akcie v této partii. Michal se stále držel, jeho partie se blížila k časovému limitu a tam se může stát cokoli. Vzhledem k dosaženým výsledkům jsem odjížděl spokojen, získali jsme více, než jsem čekal. Ovšem někde před Benešovem u Prahy mi volá pan Nagy, že se situace zdramatizovala. Dívenka, která musela za Řevnici v prvním kole tak dlouho bojovat, neustála koncovku a dravost Tomáše slavila úspěch. Vyhrál i Ládík, což považuji za veliký úspěch. Nejde o to, že vyhrál, ale jak vyhrál. Měl velice těžkého soupeře a od počátku partie se hrálo podle jeho not. A přestože mu jeho soupeř určitě nedaroval nic zadarmo, postupně ho přehrával a dokázal pak vše dotáhnout až do zdárného konce. Stav byl tedy 2½:2½ a vše záviselo na Michalovi, kde už měli oba hráči pod 10 minut.

Strhující finále, u kterého jsem bohužel už nebylDalší telefonát následoval v Táboře, a protože jsem uslyšel bujarý tón Michala, bylo zřejmé, jak to dopadlo. Michal partii zkomplikoval, a ve chvílích, kdy se oba hráči dostali již pod jednu minutu, tak svého soupeře udolal. Partie skončila až po 19 hodině, začalo se hrát v 10 hodin, ... . Konečný a velmi překvapivý výsledek je ŠK Řevnice – QCC České Budějovice „A“ 2½:3½. Musím říct, že mne hodně mrzí, že jsem u toho nebyl. Vyvrcholení zápasu musel být velký zážitek.

Všechny hochy musím pochválit za individuální, ale i za týmové výkony. Hoši seděli za partiemi a soustředili se na ně, bojovali za tým. Výraznými postavami byli Matěj a Ládík. Zajímavě hráli Vašík i Tomáš. Většinou nekorektně obětovali, pak byli ale přinuceni bojovat a museli hrát agresivně, využívat každé příležitosti k útoku. A právě to od nich chci, tak se toho nejvíce naučí. A že to někdy výsledkově nevyjde, není zase tolik důležité. Hoši ale prokázali, že agresivní hra jim sedí. A stejně chválím i ostatní, zase jsem měl hodně dobrý pocit ze všech a všem moc děkuji (tentokrát bych musel vyjmenovat úplně všechny, každý byl oporou a něčím přispěl celému týmu).

Na závěr musím poděkovat panu Havelkovi, který nás již poněkolikáté zachránil s dopravou a panu Nagyovi, který dohlédl na závěr zápasu. Tomu to ale zároveň i závidím.


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK