V 2.kole nejvyšší krajské soutěže jsme narazili na silný tým z Českého Krumlova. Oproti prvnímu kolu jsme sestavu posílili, ale i tak byl favoritem náš soupeř. Přesto jsme opět neodešli poraženi a uhájili smírný výsledek a získali tak další bod. Zpočátku to ale nevypadalo příliš povzbudivě.
Nejprve se mně ptal Eda Nejdl, zda mám někoho na vystřídání, že mu není dobře. Láďa Nagy nastupoval po třítýdenním marození, musel vynechat i Mistrovství Čech, takže bylo otázkou, zda vydrží těžký zápas. Moc perspektivně jsem to neviděl ani u sebe, protože v sobotu v 19 hodin jsme se vrátili z Mistrovství Čech v Harrachově, kde jsme byli celý předchozí týden. Já jsem po takovéto akci vždy úplně vyřízený, hned následující den vždy celý prospím a pak to dospávám ještě celý týden. Tentokrát jsem musel místo odpočinku nastoupit hned druhý den k partii. Měl jsem tedy oprávněné obavy, které se vyplnily. Zápas budu komentovat opět z pohledu mé partie, na víc při tom, když hraji, nemám.
V krátké chvíli po zahájení zápasu nabídl Eda Nejdl na 2.šachovnici remízu. Jeho soupeř nabídku odmítl, ale za další chvíli se soupeři přece jen dohodli na remíze. Já jsem u partie spal a zjistil jsem to až v 11.tahu, když mi soupeř sebral centrálního pěšce na „e5“, což jsem vůbec neviděl. V tu chvíli jsem se probral a usoudil, že bych měl přestat posunovat figurkami a začít hrát šachy. Sebrat mého pěšce bylo trochu odvážné, protože byl přiotrávený, neboť soupeř tím zanedbal vývin a neudělal rošádu. Já jsem se rozhodl těžit z toho, že bílý král zůstal v centru a otevřel jsem obětí figury na „e4“ centrum. Díky vazbám na krále jsem získal figuru zpět, musel jsem ale investovat do soupeře i mého pěšce na „f“ sloupci. Otevřel jsem si tak na soupeře i „f“ sloupec, překazil jsem soupeři rošádu a díky tomu byly jeho věže nespojené, což je vždy nevýhoda. Získal jsem významnou iniciativu a předložil před soupeře dilema. Buď mi vrátí pěšce, anebo se ho bude snažit udržet.
V tuto chvíli jsem byl do partie ponořen a byl s jejím vývojem spokojen. Nyní byl na řadě soupeř, kdo musel dlouze přemýšlet jak dál. Já jsem tím získal prostor poohlédnout se po stavu v ostatních partiích. Na 1.šachovnici stál Jirka Punčochář vyrovnaně, stejně tak mi to připadalo na 3.šachovnici u Ládi Nagye. Pavel Štěch si na 4.šachovnici opakoval několik dní starý souboj z FIDE Openu v Harrachově, tentokrát s opačnými barvami. Pavlova pozice se mi moc nezdála kvůli slabému pěšci na „d7“, ale pokud by prosadil brzy postup d7-d5 neměl by mít problém. Zato Pavel Hess hrál pěkně, soupeře tlačil do zadních pozic a zde to vypadalo pro nás slibně. Matěj Kaňka obětoval střelce na „f7“ a i když opticky soupeře na královském křídle tlačil, neviděl jsem tam nic konkrétního. Michal Vokurka vypadal také dobře, protože hrál aktivně. Vcelku jsem byl spokojen.
V mé partii mne čekalo trochu zklamání. Soupeř vyhodnotil pozici správně a dobrovolně mi vrátil pěšce. Kdyby se ho snažil udržet, měl jsem připravenu oběť kvality, po které bych vtrhl na 2.řadu věží a to by asi soupeřův král nevydýchal. Dáma, věž a černopolný „dračí“ střelec by byly jeho zkázou. Pak jsem vyměnil dámy, neboť ustupovat z aktivní pozice a převádět ji několika tahy na královské křídlo mi připadalo zdlouhavé (nejspíše špatné rozhodnutí). Při výměně dam jsem si vytvořil takovou pěšcovou strukturu, která mi dávala možnost průlomu v pěšcové koncovce, na druhou stranu kdybych dobral dámu druhým pěšcem, měl bych možnost průlomu zachovánu a navíc lepší pěšcovou strukturu (další nepřesnost). V tuto chvíli dotáhl po 2 hodinách hry do vítězného konce svoji partii na 8.šachovnici Michal Vokurka, jehož matovému útoku jeho soupeř již nemohl čelit. Pěkný výkon od Michala. Stav materiálu srovnal Matěj, který chytil soupeři jezdce.
Já jsem byl nucen hrát koncovku nestejnobarevných střelců a věže, kde byl jediný volný sloupec, který jsme si oba hlídali. Soupeř nechtěl vyměnit věže a snažil se hrát na výhru. Po bílých polích doputoval jeho král až na „c6“, já jsem mu zase zablokoval pěšcovou majoritu na královském křídle. Pozice byla remízová, ale tentokrát jsem si musel dávat pozor já, aby mi soupeř neobětoval kvalitu a zbavil se tak mého střelce, který držel postavení mých pěšců na dámském křídle. Zatímco já jsem jen potahoval a udržoval rovnováhu, tak remízoval na 7. šachovnici Matěj Kaňka. Musím se přiznat, že závěrečnou pozici jsem neviděl.
Také jsem neviděl jak prohrál Láďa Nagy na 3.šachovnici. Co jsem měl možnost vidět, nestál zle, ale únava asi udělala své.
Ani výhru Pavla Hesse jsem neviděl, ale jeho pozice se mi vždy zdála lepší a lepší. Nedivím se, že jeho soupeř nakonec kapituloval.
Zhruba po 4 hodinách byl stav 3:2 v náš prospěch a hrály se ještě 3 partie. Moje, kde jsem si musel dávat pozor, abych nepustil soupeřovu věž do mého tábora nebo nepřipustil jeho oběť kvality. Na druhou stranu musel soupeř hlídat můj pěšcový průlom na dámském křídle. Pak hrál ještě Pavel, který byl v časové tísni, prohrával o pěšce a Lukášovy figury (dáma a střelec) byly aktivnější. Také hrál Jirka na 1.šachovnici, který prohrával o pěšce (koncovka: věž + jezdec + 3 pěšci oproti věž + jezdec + 4 pěšci), dařilo se mu ale blokovat postup pěšců soupeře aktivní hrou figur i krále.
Pavel Štěch na 4.šachovnici svoji partii prohrál, v časovce ještě obětoval střelce a zkoušel věčný šach, ale ten se nekonal. Má partie dospěla nakonec po opakování tahů do remízy. Soupeře to mrzelo, protože zrovna přišel na nový plán, ale při tom by se otevřel „h“ sloupec, kde by byla první má věž, mohl bych pak vniknout do jeho tábora a usilovat o výhru, což se mi pak v dohrávce podařilo. Dohrávka je ale něco jiného než partie. Nicméně jsem se opět přesvědčil, že s únavou hrát šachy nelze, výkon je pak opravdu hrozný.
O osudu zápasu rozhodoval nakonec souboj na 1.šachovnici. Jirkovi Punčochářovi se podařilo vyměnit věže a dva pěšce, takže se hrála koncovka jezdec + pěšec (Jirka) proti jezdec + 2 pěšci (soupeř). Jirkův pěšec byl volný, začal proto postupovat do dámy a soupeřův král se ho musel vydat likvidovat. To zase umožnilo Jirkovi vzít soupeři jednoho pěšce a za toho zbývajícího mohl již klidně obětovat jezdce, protože s králem a jezdcem mat dát nelze. Jirkův soupeř poznal marnost svého úsilí a sám nabídl remízu. Konečný výsledek QCC České Budějovice „B“ – ŠK Český Krumlov 4:4 je pro náš mladý tým opět úspěchem.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |