Poslední kolo letošního ročníku se Jihočeši měli setkat s jedním z hlavních favoritů, který ztratil téměř jistý postup do extraligy až v předchozím kole. Tým Unichess A sice nevyniká velkými hvězdami, ale opíral se o famózní výkon Lukáše Černouška na druhé šachovnici a řadu vyrovnaných, kvalitních hráčů s Elo kolem 2300.
České Budějovice zůstaly opět bez předních šachovnic, takže musely sáhnout hluboko mezi náhradníky, aby do Prahy vůbec odjely v osmi. Navíc jedno auto hostů kuriózním způsobem zabloudilo a nabralo asi patnáctiminutové zpoždění. Přesto se Jihočeši zkusili poprat s osudem a výsledkem byl dramatický zápas se zajímavým průběhem na některých šachovnicích.
Hned na první šachovnici se děly věci! Proti mladé naději českého šachu Nguyenu Thai Dai Vanovi použil GM Marek Vokáč obtížnou výstavbu kombinující Caro-Kann s Pircovou výstavbou. Záhy vznikly značné komplikace. Černý obětoval figuru, zřejmě nekorektně, ale velká spotřeba času jeho mladého soupeře a charakter pozice, podněcující fantazii, byly zjevně důležitějšími faktory. Postupně černý investoval do útoku ještě obě věže, část materiálu pobral zpět za neuhasínající iniciativy. Bílý, kterému se tahy hledaly obtížněji, nenašel nejlepší obranu a před matem musel vzdát. Krásná partie, obdivovaná hráči i fanoušky (stačí se podívat na diskusní fórum na webu NSS), bezpochyby musí uspokojit každého šachového umělce.
O podobná kouzla se pokoušel i Martin Cuhra, když obětoval figuru v Sozinově variantě Sicilské obrany IM Lukáši Černouškovi. Přestože i zde měl bránící se hráč mnohem méně času, IM Černoušek zvládl svou úlohu lépe a podařilo se mu útok soupeře odvrátit.
Na třetí šachovnici probíhal souboj celkem jednoznačně pro domácí takřka po celou partii. Petr Šimek zvolil proti Královské indické Zdeňka Vybírala systém s g3. Hostující hráč tentokrát sehrál špatně nejen zahájení, ale také střední hru. Navíc chybně otevřel postavění při špatné souhře vlastních figur. Následoval rychlý trest v podobě nekrytelného matového útoku.
Zato WGM Eliška Richtrová ukázala domácím i vlastním spoluhráčům, jak se mají hrát rozhodující zápasy. Ve hře dámským pěšcem trpělivě manévrovala, hledala každou možnost ke zvýšení působnosti svých figur. Jindřich Kuba se pokusil obsadit centrum napodobením holandské výstavby, ale přecenil síly. Ze zápletek vytěžila bílá zisk kvality v koncovce, kterou spolehlivě dovedla k vítězství.
Zdálo se, že nablízku vítězství bude i druhá dáma hostů. Jenže Jana Maříková sice získala v další Královské indické s g3 proti Martinu Řehořkovi pěšce při lepší pozici, pak ale nedocenila protihru soupeře v centru a na královském křídle. Oslabený král se ocitl v matové síti, kterou musela roztrhat oběť dámy. Bílý ale neměl s uplatněním materiální převahy problémy.
A přece ještě jedna žena slavila v zápase úspěch, bohužel, na šesté šachovnici. Petr Nídl zde proti WIM Kristýně Havlíkové rozehrál oblíbenou Anglickou výstavbu příliš pasivně a byl postupně zatlačen do provazů. Snaha získat aktivitu výměnou za materiál neuspěla, v koncovce měla černá příliš mnoho pěšců navíc i dobré figury.
Ani Vladimíru Rajnyšovi se partie příliš nevyvedla. Na netradičně pojatý Sozinův systém Vojtěcha Kováře nenašel vhodný protijed a po ztrátě pěšce v horší pozici raději partii ukončil.
Neobvykle probíhal také Francouzský souboj mezi Eduardem Nejdlem a Vladimírem Škárou. Bílý tvořivě, i když poněkud bizardně postavil jezdce na h3. Následně obětoval kvalitu za uchování útočného bělopolného střelce. Soupeř se s obranou nevyrovnal, vytvořil si slabiny na královském křídle i v centru, které jej donutily postupně vrátit materiál i s úroky. Výhra s mnohem silnějším (papírově) soupeřem přinesla budějovickému hráči aspoň částečné odškodnění za předchozí nezdary.
Celkový výsledek nebyl vzhledem k okolnostem pro Jihočechy zase tak špatný. Opět měli dost blízko k vytoužené zápasové remíze. Takto jsme ovšem Prahu opouštěli v domnění, že těsná porážka Unichess A – QCC České Budějovice 5 : 3 nás odsuzuje rovněž do nižší soutěže. Jak ale v předchozím kole všechny výsledky našich konkurentů dopadly v náš neprospěch, tentokrát se nedařilo ani jim. Nakonec o udržení prvoligové příslušnosti mezi námi a Karlovými Vary rozhodovalo skóre. I to je však platný způsob, který mimo jiné ukazuje, že na šachovnicích jsme dokázali uhrát proti stejným soupeřům o něco víc, než kolegové z Varů. Takže příští rok můžete opět sledovat náš boj o udržení v první lize.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |