V předposledním kole ligové soutěže se potkaly dva týmy, nad nimiž visí Damoklův meč sestupu. Domácí QCC má sice o pár bodů víc, ale ne o dost. Navíc čelí perspektivě boje proti Unichess A v posledním kole. Bohemians si na poslední kolo vylosovaly Pankrác, která ale má stejné problémy se záchranou jako Jihočeši. Oba pražské celky tedy bude čekat krvavý boj.
Pro Bohemku bylo proto životně důležité vyzískat v tomto kole nějaké body do posledního duelu. Tomu odpovídala také sestava hostů: pět IM na prvních pěti šachovnicích, k tomu dva zkušení FM na šesté a sedmé desce. Vůči takové sestavě opět Budějovice nemohly postavit odpovídající sílu. Navíc poslední čtyři šachovnice dorazily přímo z marodky.
Rozehraná zahájení vesměs všude předznamenávala složitý manévrovací boj. A také se dlouho hrálo, než se začaly pozice vyjasňovat. Jako první šli do vedení hosté, když František Bostl příliš dlouho váhal, jak má postavit Dračí variantu v Sicilské obraně proti Miroslavu Šmídovi. Kolem třicátého tahu prohrál na čas, ale bylo vidět, že tentokrát hlava pracovala těžce zjevně poznamenaná ještě nedoléčenou chřipkou.
Naštěstí se brzy poté zablesklo na lepší časy na předposlední šachovnici. Jana Maříková postupně přehrávala matně se bránícího FM Jaroslava Česala. Černý v Moskevské variantě Poloslovanské podivně vyměnil černopolného střelce a poté držel pasivní postavení, až se rozhodl uvolnit se postupem e5. Vybral si k tomu nevhodnou chvíli, bílá inkasovala materiál a navíc si otevřela sloupce pro své těžké figury.
Srovnáno a následovala remíza na šesté šachovnici, kde FM Květoslav Znamenáček zkoušel WGM Elišku Richtrovou přemanévrovat v typovém postavení vznikajícím z Rétiho hry. Černá ale, přes oslabení organismu antibiotiky, pozorně otupovala hrot soupeřovy iniciativy, takže bílý neodolal podané nabídce ke smíru.
Brzy poté došlo k mírovým rozhovorům i na páté šachovnici. Ačkoli si Zdeněk Vybíral udržoval v typickém ježkovi proti IM Janu Michálkovi stálý tlak, brzy soupeře dohnal ve spotřebě času (černému se v ježkovi přece jen hledají tahy snáz). Bílému se sice podařilo výhodně otevřít dámské křídlo ve chvíli, kdy černé figurky trpěly nedostatkem souhry. Pak ale domácí hráč zahrál příliš měkce, na jistotu, soupeř naladil svoji souhru a nabídl remis, která i vzhledem k nedostatku času a doznívajícímu nachlazení nemohla být odmítnuta.
Zápas tedy měly rozhodnout přední desky. Brzy po časové kontrole na nich šli domácí opět do vedení, když GM Marek Vokáč pěkně přehrál IM Jiřího Jirku. Nejprve soupeře nalákal do postavení obrácené Hromádkovy indické s tempem víc, jež využil pro šikovné Sg5. Černý si musel vybrat, zda připustí postup bílých pěšců na dámském křídle nebo dovolí výměnu svého Jf6, směřujícího na důležitý post c5. Výsledkem byla trvalá strategická iniciativa bílého a černý nedokázal odolat tlaku. V bleskovce kolem časové kontroly nalezl králem do matové sítě.
Následovala remíza na čtvrté šachovnici, kde si Martin Cuhra s IM Vasilem Tričkovem vytrpěl své. Po nedobře sehrané obraně Cambridge Springs se černý ocitl v nepříjemném postavení. Našel ještě poslední možnost aktivní protihry (c6-c5!) a polekaný soupeř začal měnit nejdřív pěšce v centru, pak i figurky. Výsledkem byla lepší střelcová koncovka pro domácího hráče, který měl pohyblivější pěšcovou převahu na dámském křídle. Popartiová analýza ukazovala na řadu šancí černého, ale nikde skutečnou výhru. Bílý si vytvořil dvojici spojených volných pěšců a s nimi nakonec donutil černého k remíze.
Na třetí šachovnici se tou dobou také hrála koncovka, tentokrát věžová. Martin Tupý ale také nesehrál svou oblíbenou výstavbu proti Královské indické IM Petra Zváry dost energicky. Soupeř jej postupně zatlačoval a ve výsledné věžovce měl nepříjemného pěšce navíc. Toho také postupně uplatnil. Škoda, zdálo se, že Martin přece jen potvrdí Tartakowerovo úsloví, pravící, že všechny věžovky jsou remis (pokud je nehraje Rubinstein).
Zbyl poslední souboj mezi IM Janem Sodomou a IM Josefem Juřkem a rovněž koncovka. Hráči do ní dospěli po komplikovaném pozičním přetahování v jedné z nejaktuálnějších variant Nimcovičovy indické obrany. Bílému zůstal k páru věží fisherovský bělopolný střelec proti černému jezdci a navíc dva pěšci proti jednomu na dámském křídle. Dávno se ví, že při takovém poměru materiálu je nerovnoměrné rozdělení pěšců výhodnější pro střelce. Černý přesto odolal dlouhému obléhání a po výměně věží už byl z nejhoršího venku. Bílému se nakonec své plusy nepodařilo uplatnit.
Výsledná remíza QCC České Budějovice – TJ Bohemians Praha 4:4 neuspokojila ani jeden z obou celků. Vzhledem k výsledku ostatních zápasů tohoto kola si Budějovice moc nepomohly a budou se muset pokusit o stejný zázrak, jaký se povedl v tomto kole Novému Boru. A Bohemka je odsouzena k bezpodmínečné hře na výhru s Pankrácí, jestli chce v 1. lize přežít. Ale bez ohledu na výsledky v posledním kole nemají ani Pražané ani Budějovice už udržení ve svých rukou a musí se spoléhat rovněž na „příznivé“ výsledky svých konkurentů.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |