Tým Českých Budějovic se sjížděl k zápasu s horkým favoritem z Jičína (alias Mahrly Praha B) zdecimován nejen obvyklými problémy s docházkou, ale navíc i chřipkovou epidemií. Nečekali jsme tedy nic než šanci dobře si zahrát s kvalitnějším družstvem. Jak se ukázalo při odevzdání soupisek, aktuální výkonnostní rozdíl přece jen nebyl tak velký. Jičínští „čtyřstovkaři plus“ obsadili jen první tři šachovnice.
Dál následovali už méně hroziví protivníci, jakkoli se domácí těšili slušné elové převaze na všech šachovnicích (nejvýraznější snad na 7. a zejména 8. desce). Tato okolnost vedla ke zdramatizování toho, co původně měla být jasná záležitost. Hosté se zmohli na poměrně houževnatý odpor, vytvořili si na několika šachovnicích i šance na úspěch. Události kolem časové kontroly ale vše uvedly „na patřičná místa“.
Domácí rychle šli do vedení na poslední šachovnici. Budějovický Miroslav Vacek se pokusil dostat sicilského Najdorfa v podání Petra Tázlara pod poziční tlak. Nepodařilo se mu ale poskládat figurky správně a černý s pomocí dvojích úderů jednu z nich získal. Pak se ve zbývajících duelech dlouho bojovalo, ale domácí se zmocnili na třetí, páté a sedmé šachovnici strategické iniciativy, zatímco na první a druhé probíhal komplikovaný boj. Pouze čtvrtá a šestá slibovaly příznivější výsledky Jihočechům.
Souboj jedniček obou týmů se odehrával na půdě jedné z nejvedlejších variant Sicilské obrany. GM Marek Vokáč rozvinul dobrou protihru na dámském křídle, zatímco šance GM Petra Neumanna na útok proti králi nebo tlak v centru nevypadaly tak zřetelně. Pozičně vedená partie se ale zvrtla v chaotický boj, v němž bílý odevzdal materiál za pěšcový pár e5,d5. V následné taktické šarvátce však osvědčil větší pohotovost hostující frontman.
GM Jiří Lechtýnský na druhé šachovnici si vybral proti Královské indické IM Olega Spirina oblíbenou Smyslovovu výstavbu. Bílý vydá svého černopolného střelce za oslabení diagonály b1-h7 a omezení obvykle nebezpečné královskoindické protihry. Černý se ale přesně bránil pozičnímu pressingu bílého, po otupení jeho tlaku se stala remíza logickým závěrem.
Na třetí šachovnici netradičně rozehranou Sicilskou obranu FM Tomáš Kraus rychle převedl do obvyklého rámce Maróczyho struktury, když se oba hráči jen na moment přiblížili oblíbené Dračí výstavbě Martina Tupého. Bílý se věnoval dlouhodobé masáži slabin černého využívaje typické převahy v prostoru. Martin se snažil hledat aktivní možnosti protihry, jeho úloha byla ovšem obtížnější, což se projevilo mimo jiné ve stoupající spotřebě času. Podařilo se mu udržet převahu jičínského soupeře v mírných mezích, jenže ho ještě ve čtyřicátém tahu zradily právě hodiny.
Na čtvrté šachovnici si Zdeněk Vybíral zvolil proti Královské indické FM Davida Kubečky proslulý systém Makogonov-Navara. Černý nejdříve naznačoval přechod do Moderní Hromádkovy indické, aby následně centrum úplně uzavřel k radosti bílých figur, které se na boj na křídlech zdály lépe připraveny. Průlom na dámském křídle vedl k oslabení pe5, čehož bílý využil k oběti jezdce za likvidaci pěšců černého královského křídla a za pěšcovou lavinu v centru. V nervózním závěru si oba hráči vyměnili několik nepřesností, poslední chyby se ale dopustil černý.
Také FM Michal Schula získal vyhlídky na dlouhodobé obléhání stísněné pevnosti, kterou z málo populárního křížence Caro-Kannu a Pircovy obrany vystavěla WGM Eliška Richtrová. Ačkoli černá, jak se nám zdálo, první nápor úspěšně odrazila, i tady slavil úspěch aktivnější obléhatel. Petr Nídl získal v Anglické hře proti Petru Fajmanovi nadějné vyhlídky nejen v centru, ale i na obou křídlech. Černý zkusil složitou výstavbu s brzkým postupem f7-f5, ale budějovický hráč lépe rozmístnil pěšce i figury. Přechodnou obětí figury se dostal k zajímavému útoku na protivníkova krále. Jenže nepokračoval přesně, domácí hráč se vymotal z nejhoršího. Když se ukázalo, že bílý neudrží předsunutého pěšce na h5, jeho vyhlídky se postupně zhoršovaly až do prohrané koncovky. Oběť kvality byla již jen marným pokusem nesmířit se s pádem výborně rozehrané partie.
Strastiplnou obranu si do hořkého konce protrpěl i Jiří Blažek, který výkopu d4 Štěpána Formana čelil Hromádkovou indickou. Bílý použil nepříliš často hranou variantu s rychlým Sf4, černý nenašel přesnou reakci, dostal se pod tlak soupeřových střelců a nepodařilo se mu opevnit pole e5. Po otevření centra se dostal bílý pěšec na nebezpečné pole d6. Náročný úkol najít protihru se černému nepodařilo, příliš mnoho slabin využil soupeř k výhře. Výsledek bohužel do třetice ŠK AD Jičín – QCC České Budějovice 5½ : 2½.
Třetí porážka 2 ½ : 5 ½ v řadě je mimořádně nepříjemná vzhledem k velmi těžkému losu ve zbývajících dvou kolech. Nevyužité šance dost mrzí – opět jsme měli za daného stavu věcí zvlášť důležitou zápasovou remízu s jedním z favoritů nadosah. Ale nezbývá než dál bojovat.
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |