Velké trápení

Před soubojem 8. kola s Vlašimí byly karty rozdány jasně: domácím Budějovicím stačila i remíza ke zvýšení záchranářské jistoty, zatímco hosté potřebovali zoufale vyhrát. Za tímto účelem povolali i nejlepšího hráče své soupisky IM Michala Konopku, který dosud nastoupil jen v jediném zápase (!). Naproti tomu docházka Budějovic se ukázala pokolikáté již značně problematická (diplomaticky řečeno).

 

 

 

 

Absence řady hráčů znamenala opět bolavou poslední šachovnici, která je dlouhodobou slabinou Jihočechů. Jak by také ne, když pravidelně hrají jenom čtyři (!) hráči z třináctičlenné soupisky. Někdy to vypadá, že ostatní si prostě nevytiskli na začátku sezóny rozlosování a plánují si rodinné, studijní či pracovní záležitosti obdivuhodně vytrvale na termíny ligových utkání. Inu, co se dá dělat, i jiná družstva v 1. lize si stěžují na zaneprázdněnost svých členů…

 

Přední šachovnice soupeře v čele s IM Michalem Konopkou.

 

Nakonec, podle Elo se zdálo, že síly obou týmů jsou přibližně vyrovnané. Snad s výjimkou domácí 8. šachovnice, kde měli hosté značnou papírovou převahu. Ale znáte to, někdy se stanou zápasy, že nevychází skoro nic a Vy se jenom trápíte, zatímco soupeři hrají jako z partesu. Tohle byl právě takový případ. Zahájení ještě vypadala, že domácí mohou mít vyhlídky na úspěch, ale v průběhu střední hry se naše iniciativa ztrácela, obrana se drolila a útoky vycházely do ztracena. Po časové kontrole bylo již o prohře domácích rozhodnuto, ačkoli se hrály ještě tři partie. Zkrátka velmi brzy jsme začali tahat za kratší konec a nebylo moc kde nepříznivý vývoj zápasu změnit.

 

Zápas rozhodly zadní šachovnice, kde soupeř získal 3,5 bodu.

 

Hosté se rychle dostali do vedení právě na poslední šachovnici, kde se Eduard Nejdl bránil oblíbeným Aljechinem proti Robinovi Hrdinovi. Jenže neobvykle pojaté zahájení černý nezvládl, zamotal se figurami, z aktivních výpadů zbyly jen slabiny a bílý snadno využil nahrávku na smeč. Robin Hrdina bez obtíží zakončil partii matovým útokem na černého krále.

Mezitím se do nevýhodné koncovky propadal na třetí šachovnici IM Josef Juřek FM Tomášem Vojtou. Vlašimský hráč sehrál černými variaci na svého oblíbeného Čigorina velmi energicky, obětoval pěšce na e5 za rychlé otevření drah pro své figury. Bílý, aby se vyhnul nejhoršímu, pěšce vrátil i za cenu slabin ve vlastním táboře. Jenže černý udržel iniciativu i v koncovce. Zkušený mezinárodní mistr se houževnatě držel poslední linie obrany a vynutil si střelcovku, kde už nebylo moc vidět, jak by měl černý uplatnit pěšce navíc. Tomáš Vojta je ovšem znám tím, že hraje téměř do holých králů třeba zcela rovné pozice a zkouší soupeřovu trpělivost. Vyplatilo se mu to i tentokrát, bílý na okamžik zapomněl pohlídat jediný průlom, který měl černý k dispozici. V té době byl ovšem zápas už dávno rozhodnut.

 

IM Josef Juřek tentokrát nebodoval, Zdeněk opět ano.

 

Ostrý boj probíhal na první šachovnici. GM Marek Vokáč investoval do prolomení Grünfeldovy indické obrany IM Michala Konopky pěšce, jen aby zesílil své centrum a možné hrozby na královském křídle. Černý ale vytvořil odpovídající protihru po c-sloupci. Typicky grünfeldovský souboj skončil vyčerpáním všech možností boje a kvalitní remízou.

Víc nevydoloval ze Slovanské obrany ani GM Jiří Lechtýnský proti Ondřeji Mejzlíkovi. Soupeř měnil, co mohl, zvláště když domácí velmistr risknul i vytvoření svého izolovaného pěšce na d5, jen aby nějak oživil hru. Bílý pak ještě zkoušel uplatnit čistě akademickou převahu v remízové koncovce, ale velmistři takové pozice neprohrávají.

Chaotická bitva se rozpoutala z Anglické hry na čtvrté šachovnici mezi Jiřím Rýdlem a Zdeňkem Vybíralem. Nadějný junior se možná předčasnou výměnou v centru zbytečně připravil o zahajovací iniciativu, následně už musel obětovat svého c-pěšce. Černý vzápětí nabídl naopak oběť dámy za věž a jezdce bílého. Oba soupeři ale vyhodnotili (jak se v popartiové analýze ukázalo, nejspíš oprávněně), že by po přijetí oběti riskoval spíše bílý, než černý. Vlašimský hráč tedy pokračoval ve hře bez pěšce, dvojice střelců mu ovšem dávala zřejmě dostatečnou kompenzaci. V oboustranné časové tísni ale nenašel správný plán, dovolil oslabení svého krále a ze zoufalství vzal věží jezdce proniknuvšího na d3. Ani černý nepokračoval na půlminutě přesně, přišel o svoji pýchu – volného d-pěšce – a musel po časové kontrole partii vyhrávat znovu. Zřejmě nečekaný úder f5-f4! nakonec zlomil odpor bílého. Jak se ukázalo, byl to, bohužel jediný a z hlediska zápasu vlastně zbytečný úspěch domácích.

 

Naši velmistři GM Marek Vokáč a GM Jiří Lechtýnský.

 

Na páté šachovnici WGM Eliška Richtrová trochu hazardně obětovala pěšce svého dámského křídla v zavřené variantě Sicilské obrany proti Vojtěchu Mejzlíkovi. Zadržela sice černého krále v centru, ale soupeřovy aktivní figury pomáhaly odrážet hrozby. Oběť kvality bílé nic nevynesla, a když neviděla možnosti pokračovat v boji, partii vzdala.

Definitivně pohřbila naděje domácích nešťastná nehoda na šesté šachovnici. František Bostl se také bránil proti Michalu Volákovi Grünfeldem, kterého vzápětí převedl do Schlechterovy varianty Slovanské. Ta má trochu pasivní pověst a František skutečně hrál až nečekaně při zdi. Soupeř si vytvořil silné centrum, ale domácí hráč se začal bránit velmi vynalézavě. Bohužel, neuhlídal praporek na hodinách a nečekaně prohrál na čas v již docela přijatelném, i když stále mírně horším postavení.

 

Našim oporám WGM Elišce Richtrové a Fandovi Bostlovi se tentokrát nedařilo. 

 

Naprázdno vyšel i na sedmé šachovnici Jirka Blažek proti Pavlu Vojtovi, ačkoli bílými získal ve variaci Tartakowerova systému Dámského gambitu silný poziční tlak. Ten se mu podařilo vystupňovat až k zisku dvou pěšců, jenže mezi 35-40. tahem o oba přišel. Snaha vytěžit něco ze stísnění černého krále v koncovce V+J+3p proti V+J+3p (pěšci na stejném křídle) byla sice chvályhodná, ale přes veškeré úsilí domácího hráče ztroskotávala na protihře soupeře.

 

 Ani Jiří Blažek a Eda Nejdl zápas nezachránili.

 

Ačkoli jsme si ve výsledné tabulce jen prohodili místo s Pankrácí, prohra právě s Vlašimí vzhledem ke zbývajícímu losu posledních tří kol znamená, že si Budějovice musí velmi, ale opravdu velmi dělat starosti o záchranu. Deset bodů na ni totiž zcela určitě stačit nebude. Konečný výsledek: QCC České Budějovice – Spartak Vlašim 2½ : 5½.


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK