S pocity masochisty

Psát reportáž po debaklu v důležitém zachraňovacím zápase, navíc po nepříjemné osobní porážce, není právě snadné. S Pankrácí jsme se utkali rovněž v závěru minulého ročníku
1. ligy. Tehdy jsme po těžkém boji remizovali téměř vyhraný zápas. Ale, jak tvrdili již staří Řekové, dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Soupeř nás očekával takřka ve stejné sestavě jako loni. Vynechal jen IM Jaroslav Polášek. Zato personální obtíže opět dolehly na soupisku Budějovic plnou silou.

 

 

 

 

Odnesly je především zadní šachovnice. Zejména rozdíl v ELO na 8. šachovnici činil nebetyčných 280 bodů. V soutěžích družstev sice často papírové předpoklady mnoho neznamenají, ale počet pravděpodobnosti, bohužel, tentokrát soupeřům vycházel.

Jeho první obětí se stal Pavel Hess, který proti Ruské obraně Petra Jana příliš brzy měnil figury. Napětí vyprchalo, v následujícím průběhu Pavel přišel o pěšce na dámském křídle. Kompenzaci nenašel a domácí šli do vedení.

Vláďovi Rajnyšovi na 7. šachovnici se tentokrát černé figury vymkly z rukou. Jan Pešout získal prostor i poziční převahu a snaha budějovického hráče získat protihru vyústila jen v otevření sloupců pro bílého. Se špatným střelcem na g7 a slabým králem se Vláďa protrpěl přes časovou kontrolu, ale výsledek partie už změnit nemohl.

Lépe se vedlo na 6. šachovnici Petrovi Nídlovi proti Jiřímu Pleškovi. Petr získal v Rétiho hře iniciativu, převedl hru do nadějné koncovky, v níž obětoval kvalitu za zisk dvou volných spojených pěšců a+b. Ale drobné nepřesnosti daly soupeři dostatečnou protihru. Ke všemu o jednoho z pěšců bílý přišel, takže byl rád, že jej soupeř „donutil“ opakovat tahy.

 

Zdeněk Vybíral na 5. šachovnici neodhalil skryté jedy domečkové výstavby FM Jana Vokouna a musel hodně opatrně hledat cesty, jak se vyhnout miniaturce v zahájení. Zvolil postup pěšců v centru a naštěstí bílý proti nim zaútočil příliš váhavě. Černý dokonce převzal iniciativu, ovšem ztratil v zahájení nejen dost sil, ale i času. Našel pak dvojí úder se ziskem pěšce, výsledná koncovka díky silnému bílému střelci na diagonále h1-a8, ale nebyla bez jedu. Černý zkusil rozehrát své zatoulané jezdce, přičemž pojal neblahý nápad vrátit pěšce výměnou za útok na bílého krále. Přehlédl však, že po g4-g5! se nejen útok nekonal, ale navíc bílý hrozil chycením Jh4. Tady už musel o remízu bojovat černý, jenomže pod dojmem zápasového stavu i dosavadního průběhu partie bojoval stále o přelud převahy. Vzájemnou blicku sehrál bílý jednoznačně lépe a po ztrátě pěšce a7 už ani nešlo o materiál. Rozhodli volní pěšci bílého na dámském křídle. Zdá se, že mě Caissa dokonale potrestala za minulé kolo, když jsem si v podstatě zopakoval osud mého karlovarského soupeře.

 

Další obětí pravděpodobnosti se stala na 4. šachovnici WGM Eliška Richtrová. Protože už FM Jiřího Gregora dvakrát v nedávné době porazila, dalo se předpokládat, že se jednou musí šňůra přetrhnout. (Jde připomenout „smůlu“ Paula Kerese, který měl skvělé skóre proti Pálu Benkö. Ale v klíčové partii turnaje kandidátů si s dosud ochočeným soupeřem vůbec nezahrál.) Eliška v typizované pozici ježka sice zatlačila Jiřího Gregora do obrany, jenže soupeř se houževnatě bránil. Pokus bílé prorazit manévrem věže po třetí řadě se ukázal jako příliš násilný.

První tři šachovnice byly v té době již uklizené po třech remízách. Nelze ale říci, že by se na nich nic nedělo. Ostrá srážka v dračí variantě Sicilské obrany mezi Martinem Tupým a FM Svatoplukem Svobodou, vyzněla tentokrát příznivěji pro „našeho“ Pražáka. Martin bohužel nedopočítal silný úder Vxc3, po kterém se bílá pozice rozpadala. Zvolil méně důrazné pokračování a výsledná čtyřvěžovka se ukázala jen o málo lepší. Vyhrát se ji Martinovi v každém případě nepodařilo.

 

Na 2. šachovnici GM Jiří Lechtýnský sehrál příliš pasivně zahájení proti IM Radku Doležalovi a rád vyvázl s remízou. Opakování souboje těžkých vah na první šachovnici mezi GM Markem Vokáčem a GM Milošem Jírovským skončilo jako loni. V anglické hře získal náš lídr aktivní postavení, takže tentokrát bílý zachraňoval situaci včasnou nabídkou remízy.

Výsledek se tedy po dohrání zadních šachovnic ustálil na pro nás opravdu nelichotivém skóre TJ Pankrác Praha – QCC České Budějovice 6:2. Pankráci přinesl téměř jistě záchranu, Jihočechům vzhledem k výsledku ostatních zápasů 10. kola nutnost bodovat doma proti Hradci Králové. Budějovice budou ale spíš než záludnosti tabulky řešit jinou záhadu: podaří se jim vůbec na závěrečné kolo dát sestavu dohromady?


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK