Vyvzdorovaná remíza

Jak už jsme zvyklí, opět nás čekal výrazný papírový favorit. Tentokrát z Prahy a tentokrát jsme navíc byli oslabeni absencí hned tří hráčů z předních šachovnic základní sestavy. Soupeř naštěstí také nepřivezl plnou soupisku, což výkonnostní rozdíl trochu snížilo. Navíc Holdia s námi ne a ne udělat dobrý výsledek (viz loňské senzační vítězství Budějovic v Praze).

Ale i tak nám chybělo dost ELO bodů prakticky na každé šachovnici (s výjimkou první). Na chodu partií však papírová převaha Pražanů nebyla tolik znát. Domácí bojovali velmi houževnatě, což jim nakonec přineslo úspěšnou dělbu zápasových bodů. Kupodivu po zápase byly s nerozhodným výsledkem obě strany spokojeny i nespokojeny, protože obě měly po jistou chvíli šance bodovat naplno – i všechno ztratit.

Jediné více méně pohodové utkání proběhlo na 3. šachovnici, kde se Martin Cuhra s IM Janem Michálkem sice pustili do zpravidla napínavé dračí varianty Sicilské obrany, Martin ale použil spíš klidný poziční systém s malou rošádou. Po oboustranně korektním průběhu se hráči brzy dohodli na remíze.

 

Martin Cuhra (2242) - IM Jan Michálek (2321)Zbylé souboje se již odehrávaly ve znamení urputného boje. Na první šachovnici GM Marek Vokáč zkoušel v Anglické hře bojovat o převahu až do vyčerpání všech aktivních možností. IM Štefan Mazur se ale pozorně bránil a uhájil půl bodu.

GM Marek Vokáč (2449) - IM Štefan Mazur (2413)
Na druhé desce WGM Eliška Richtrová zvolila moderní vydání Pircovy obrany proti FM Jakubovi Tůmovi. V dynamickém souboji získala lepší šance, jenže po časové kontrole vznikla koncovka pouze o chlup lepší. Naše kapitánka, jak velí čest, ždímala minimální výhodu až téměř do vypršení časového limitu a postupně soupeře přehrála. Ve chvíli, kdy již stála na výhru se dvěma pěšci navíc (!), jí však došly síly. V obavě, aby nespáchala nějakou hrubku z únavy, přijala raději remízu. Je nutno dodat, že hrála už hodinu za stavu 3½ : 3½ , poté co si musela z pohledu vývoje zápasu protrpět nervy drásající drama. Vrabec v hrsti se jí proto zdál přece jen přijatelnější.

FM Jakub Tuma (2329) - WGM Eliška Richtrová (2243)Partie na čtvrté šachovnici se jako jediná odehrávala ve znamení převahy (přinejmenším herní a časové) domácích. Marcel Bednář nereagoval na Benköho gambit Zdeňka Vybírala právě nejpřesněji. Velká rošáda pod otevřený sloupec vypadala hazardně. Jenže černý zvolil také riskantní postup, přijal oběť kvality a pěšce a jeho král uvízl pro změnu v centru. V náročné pozici, těžké na propočet, s mnoha možnostmi za obě strany, nakonec černý prokličkoval králem do úkrytu. Jakmile vyvinul i věž, zazděnou na h8, kompenzace bílého se rozplynula. Partii zakončil dvojí úder a ztráta dalšího materiálu. Ale hned v popartiové analýze ukázal talentovaný soupeř nepříjemné pokračování (27. Dd7!?), po kterém by černý musel ještě najít hodně dobrých tahů, aby uhájil naděje na výhru.

Marcel Bednář (2287) - Zdeněk Vybíral (2192)
Na páté šachovnici Petr Nídl sehrál bílými zahájení proti FM Jaroslavu Česalovi nezvykle pasivně. Česal je rozený útočník, přenechávat mu iniciativu a prostor není zrovna dobrá strategie. Vím to sám z vlastní zkušenosti. Šikovně využil oslabení Petrova královského křídla a bílému nepomohla ani jeho známá vynalézavost v obraně.

Petr Nídl (2203) - FM Jaroslav Česal (2246)Podobně probíhal souboj na vedlejší desce, kde se František Bostl bránil sicilsky proti Petru Folkovi. Zvláštním pořadím tahů převedl domácí hráč zahájení do dračího systému. Po cestě ale ztratil kvalitu bez náhrady. Při znalosti schopností plzeňského hosta jsme nad Fandou zlomili hůl. Zázraky se ale dějí, i když v šachu k nim musí obvykle pomoci i soupeř. Stalo se a Fanda ulovil vskutku nečekanou remízu.

Petr Folk (2229) - František Bostl (2204) 
Na sedmé šachovnici probíhal obtížný královsko-indický souboj mezi Jirkou Blažkem a Zdeňkem Adámkem. Jirka použil oblíbený Makogonovův systém, soupeř ale šikovně vyměnil pár figur a zjednal si místo k protihře na dámském křídle, čímž vyrovnal šance.

Jiří Blažek (2171) - Zdeněk Adámek (2227)
Na osmé šachovnici došlo také na střet v Královské indické obraně mezi Alexejem Šimečkem a Eduardem Nejdlem. Bílý zvolil výstavbu s bělopolným střelcem v domečku na g2. Jak to bývá obvyklé v těchto pozicích, udržoval si po celou dobu prostorovou převahu, ale aktivní manévry figurami Edy Nejdla srovnaly vyhlídky obou hráčů také do rovnováhy.

Alexej Šimeček (2138) - Eduard Nejdl (2026)Celkově vzato je remíza spíš úspěch pro domácí, kteří se třemi náhradníky zvládli nepříjemnou úlohu outsidera. Příští kolo nás ovšem zastihne na půdě přinejmenším stejně obtížného (ne-li obtížnějšího) týmu – pražských Bohemians.
Konečný výsledek: 5.kolo QCC České Budějovice – Holdia DP Praha B 4 : 4.

Pozn.: hráč uvedený pod obrázkem jako první, měl v partii bílé figury.


Nejbližší akce

3.divize 5.kolo (06. leden)

Oba týmy hrají venku:

Tým E cestuje do Počátek

Tým F cestuje do Třeboně

podrobnosti

1.divize 5.kolo (07. leden)

B-tým hraje doma s Chess clubem Písek C

C-tým hraje venku se Slávií ČB

podrobnosti

2.divize 6.kolo (14. leden)

V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice

podrobnosti

1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden)

Hrajeme v Táboře:

Od 10:00 s Chess club Pískem

Od 15:00 s ŠK ŠACHklub Klatovy

podrobnosti

1.divize 6.kolo (21. leden)

B-tým hraje doma se Spartakem Sezimovo Ústí

C-tým hraje venku s Chess clubem Písek C

podrobnosti

2.divize 7.kolo (28. leden)

V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice

podrobnosti

Kalendář všech akcí


Naši partneři

MŠMT Motor Jikov Green Město České Budějovice Teplárna České Budějovice, a. s. A+B služby spol. s.r.o. Jihočeský Kraj Chess 24 Media Consult ČEVAK