Jen kousek na východ od českých hranic se nachází historické město Skalica. Od 21. do 29. srpna 2021 se tam konal 3. ročník Skalického šachového festivalu. Na turnaj nás přilákalo hlavně silné obsazení a zajímavé prostředí. Obojí se potvrdilo a turnaj jsme si užili.
Jako obvykle jsme na cestu vyrazili již den před začátkem turnaje. Cestou jsme se zastavili u WGM Elišky Richtrové a naložili několik krabic čerstvě vytištěných knih Osem stretnutí s Michailom Taľom od GM Jána Plachetky. To jsem ještě netušil, že se díky funkci kurýra ve Skalici seznámím s řadou zajímavých lidí. Cesta autem proběhla bezproblémově za 3:45 hod.
Dorazili jsme kolem 22:30. Organizátoři ještě pilně připravovali vše na hladký start turnaje. Po ubytování jsem s nimi zašel na jedno. A příjemná atmosféra toho večera pak pokračovala celým turnajem.
Organizátoři nabídli k ubytování 3 hotely v rámci města. Někteří účastníci si našli ubytování sami ať už na slovenské nebo české straně a na místo docházeli či dojížděli. My jsme zvolili ubytování přímo v hotelu Sv. Ludmila, kde se turnaj konal. Hned druhý den ráno po bohaté snídani jsme vyrazili na průzkum hotelu a jeho okolí. Hotel se nachází v klidném prostředí na samotném okraji města. V přední části areálu hotelu je park s velkým parkovištěm a v části zadní se nachází růžová zahrada s altánkem pro relaxaci. Během turnaje jsme vyzkoušeli i hotelový wellness (2x sauna + 1x pára + vířivka), kde jsme byli zcela sami. Pravděpodobně to bylo dáno tím, že prioritní doba pro účastníky festivalu začínala od 13 hod a kryla se pak s obvyklým trváním kola. Takže jednou jsme udělali přípravu dříve a ve 13:00 už jsme byli ve wellnesu.
Samozřejmě jsme vyrazili i na průzkum města. Skalica má cca 15.000 obyvatel. To je pro srovnání o cca 15 % víc než okresní město Český Krumlov. Skalica se pyšní tím, že je zde jediná zachovalá románská hradní rotunda na Slovensku, která pochází z 11. století. Mají zde pěkné náměstí se zajímavou netradiční věží, ve městě je celá řada kostelů, Spolkový dům s nepřehlédnutelnou figurální výzdobou štítu z rukou českého malíře Mikoláše Alše, židovský hřbitov a další. Vzhledem k těmto turistickým lákadlům jsem očekával větší množství turistů. Ale pravděpodobně i v důsledku covidových opatření město působilo tak trochu opuštěně. Parkovat se dalo zdarma přímo na náměstí a najít místo nebyl žádný problém.
Na obědy jsme chodili nebo jezdili do 1,3 km vzdálené restaurace do centra města. A na místě i cestou jsme potkávali další šachisty.
V rámci Šachového festivalu proběhlo 5 šachových turnajů - GM, A-turnaj (pro hráče 1900+, ale za zvýšené startovné bylo možné přihlásit i slabšího hráče), B-turnaj, rapid turnaj a bleskový turnaj. Vážné turnaje se hrály na 9 kol s tempem 2 x 90 min + 30 min po 40 tazích + 30 s / tah. Kola začínala v 15:30. Kromě samotných turnajů organizátoři nabídli bohaté doplňkové aktivity. Uspořádali turnaj v tenise, stolním tenise a ve fotbale, zorganizovali noční komentovanou prohlídku města (zdarma) a ochutnávku vín. Z této nabídky jsme si vybrali jen noční prohlídku města a moc se nám líbila. Před odjezdem do Skalice jsme měli v plánu navštívit i Baťův kanál a svézt se na loďce, ale v průběhu turnaje se zhoršilo počasí a tak jsme si tuto návštěvu nechali někdy na příště.
Mezi milé chvíle patřilo i setkání s panem GM Jánem Plachetkou. Křest jeho knihy s následnou autogramiádu jsme si nenechali ujít. Pan Petr Koutný celou událost zaznamenal na video. Říkal jsem si, že je škoda jednu knihu zničit tím, že ji polijí při křtu vodou. Prezident Slovenského šachového svazu, Milan Roman, který je zároveň duší Skalického šachového festivalu, křest vyřešil elegatně. Viz fotogalerie.
Teď k samotnému turnaji.
Ladislav Nagy byl v A-turnaji 28. nasazený ze 66 účastníků. Sehrál několik zajímavých partií. Zajímavá byla ale i studia soupeřových partií, která pomohla odkrýt možné varianty dosud neobjevené. Získ 4,5 bodů z 9 stačil na 32. místo. Průměrné ELO soupeřů bylo 2.122. Láďa odepsal 22 ELO bodů.
Daniela Nagyová byla v A-turnaji beznadějně poslední nasazená. Organizátor souhlasil s jejím nasazením do A turnaje za zvýšené startovné, ale varoval nás, že se jedná o opravdu silně obsazený turnaj. Danielka projevila bojového ducha. Všechny partie skončili rezultáty, žádná remíza. Turnaj zakončila vítězstvím nad čerstvým mistrem Slovenska v kategorii hochů do 14 let. Zisk 3 bodů znamenal 59. místo. Průměrné ELO soupeřů bylo 1.947. Danielka připsala 37 ELO bodů.
Po slavnostním vyhlášení jsme vyrazili do centra města. Během turnaje jsme zjistili, že 28. a 29. srpna bude ve Skalici den otevřených památek. A tak jsme tuto akci rádi využili a poslechli si na místě výklad jednotlivých průvodců. Z nově navštívených míst mne zaujala technická památka Ľadovňa. Do nitra kopce byly vybudovány chodby. Jedna vyzděná místnost vedla vysoko až na povrch, kde bylo okno pro vhazování ledu. V zimě na řece nalámali led a naházeli jej do té místnosti a otvor uzavřeli. Odsud se pak šířil chlad do ostatních chodeb. Celý komplex chodeb pak sloužil jako jedna velká lednička pro celou obec. Kromě jednotlivců především pro řezníky či pivovar. Zajímavé.
Jak jsme se na místě dozvěděli, moravské tornádo se prohnalo jen kousek od hranic se Slovenskem. Našli jsme si na mapě, že cesta zpět domů vede přímo kolem jedné z postižených obcí, Moravské Nové Vsi. A tak jsme si obec projeli tam a zpět. Držíme místním pěsti, aby dali to nejhorší před zimou do pořádku.
Pak už jen následovala bezproblémová cesta zpět a sweet home. Pokud to půjde, tak si příští rok turnaj ve Skalici rádi zopakujeme.
Foto: Ladislav Nagy
3.divize 5.kolo (06. leden) |
1.divize 5.kolo (07. leden) |
2.divize 6.kolo (14. leden)V 6.kole hrajeme venku s Royalem České Budějovice |
1.liga mládeže 6. a 7.kolo (20. leden) |
1.divize 6.kolo (21. leden) |
2.divize 7.kolo (28. leden)V 7.kole hrajeme doma s VŠTE České Budějovice |