Mistrovství Čech mládeže 2023 do 16 let

Mistrovství se uskutečnilo od soboty 21.října do soboty 28.října v Harrachově v hotelu Fit Fun. Na toto mistrovství postoupili z našeho klubu Alexandr Gregor a Nicolas Čech, oba v kategorii H14. V doprovodném FIDE Openu startovala ještě Beáta Havelková. Abychom zajistili nejlepší podmínky pro absolvování mistrovství, vyrazili jsme do Harrachova již v pátek.

V mistrovství jsme měli postupové ambice. Alexandr Gregor byl 7.nasazeným šachistou mezi 72 startujícími v kategorii H14. Protože na Mistrovství ČR postupovalo prvních 8, měl Saša reálné šance postoupit a jel na mistrovství bojovně naladěn. Nicolas Čech hraje závodně šachy teprve půl roku, proto byla již jeho účast na mistrovství velkou odměnou a sbíráním důležitých zkušeností. Nicolas byl 32. nasazeným.

Situace se nám bohužel zkomplikovala již první noc. Saša začal ve 3 hodiny ráno zvracet. Říkal jsem si, že snědl něco špatného k večeři a až se zbaví obsahu žaludku se mu uleví. Zvracení bohužel pokračovalo, a tak jsem v 5 hodin ráno kontaktoval záchranou službu. Zde jsme se domluvili, že když to do hodiny nepřestane, tak jim znovu zavolám a oni přijedou. Zvracení stále pokračovalo, tak jsem znovu kontaktoval záchrannou službu, tak se dostavila, lékařka Sašu prohlédla a pak Sašu odvezli do nemocnice do Jilemnice. Tímto mistrovství pro Sašu skončilo.

Místo Saši jsem proto povolal náhradníka Petra Peška, který nastoupil do mistrovství až od 2.kola, protože 1.kolo již nemohl stihnout. Po 2.kole mne zase vystrašil Nicolas Čech s tím, že ho také bolí břicho. Problém jsme naštěstí vyřešili podáním živočišného uhlí.

Tím ale zdravotní potíže neskončili. Před posledním kolem měl Nicolas v 5 hodin ráno opakovaně průjem a také zvracel. Dostal živočišné uhlí a endiaron. Před kolem jsme se dohodli, že raději k partii nenastoupí, což jsem v 8:58 oznámil hlavnímu rozhodčímu. Avšak v 8:59 minut přišel do hrací místnosti Nicolas s tím, že přece jen chce hrát. Měl zatím uhráno 4½ bodu a moc chtěl ještě něco přidat. V průběhu partie měl průjem i Peťa. Nebyli ale jediní.

Co se týká výsledků, velice spokojen může být Nicolas Čech, který získal 4½ bodu. Nicolas začal hrát vážněji šachy před půl rokem, hned se probojoval na Mistrovství Čech a ani zde se neztratil. Vzhledem ke své nezkušenosti hrál solidní šachy, samozřejmě s řadou především strategických pochybení, ale ta se postupem času eliminují. Výsledek poslední partie se nedá brát vážně, ale Nicolas byl pro mne příjemným překvapením.

Peťa Pešek byl povolán na poslední chvíli jako náhrada za Sašu. Mohl nastoupit až od 2.kola, protože 1.kolo již nestihl. Peťa rozehrával partie dobře, ale pak měl problémy se stanovením správného plánu. Soustředil se na předcházení hrozeb soupeřů, a to i neexistujících a tím přenechával iniciativu svým soupeřům a ti toho využívali. Peťa Pešek získal 3 body z 8 partií, a to odpovídá jeho výkonům.

Beáta Havelková hrála vedlejší FIDE Open a získala 6 bodů z 9 partií. Los k ní ale nebyl milostivý, protože se střetla jen s jedním těžkým soupeřem, a to ji asi nepotěšilo.

V průběhu mistrovství jsem pořizoval fotografie. Bohužel poslední dvě kola to nebylo možné, protože kvůli nevhodnému a dá se říci i vulgárnímu chování jedné maminky – nešachistky, musel pořadatel nastavit přísné podmínky, aby nebyli mladí šachisté rušeni. Na fotografiích je také Saša se sourozenci, když ho rodiče přijeli vyzvednout z nemocnice a pak také souboj Peti s peřinou, když se jí snažil povléknout.